A.I. Umělá inteligence (2001)

Artificial Intelligence: AI (USA)
« další názvy »
USA USA
146 minut

Žánry

:
Drama, Fantasy, Sci-fi

Obsah

:
Představte si budoucnost, kdy ledovce začínají tát a docházejí přírodní zdroje. Společnost, která je tak vyspělá, že má na všechno roboty, a rozděluje více »« méně

Režie

:
Steven Spielberg

Scénář

:
Steven Spielberg Brian Aldiss

Herci

:
Haley Joel Osment Eliza Coleman Sam Robards Jake Thomas Jude Law ...
Premiéra: 11. 10. 2001
DVD: 8. 4. 2002

Komentáře

znaků
 • (27864 bodů)
  11. 1. 2015 22:37
  85%
  0
  0
  Psisko59

  Trochu podceněný fantasy Spielberg, který neprávem zastínil E.T. Mimozemšťan; ale je to dílo s výrazným poselstvím - co jsme vytvořili, za to jsme zodpovědní, a nic nás té zodpovědnosti nezbaví. Krásně mystická atmosféra, výborné efekty (Spielberg nejen nešetří, ale zůstala mu dětská fantazie) a skvostné herecké výkony počínaje mimořádným Haley Joel Osmentem (a má jich víc, hledejte) a konče miniaturou Juda Lawa.

 • (5920 bodů)
  21. 11. 2015 21:50
  80%
  1
  0
  Sheldon

  V budoucnosti, která nevypadá příliš růžově si můžete koupit roboty k čemukoliv. Profesor Hobby sestrojí mechanické dítě se schopností milovat a rodiče Monica a Harry, kteří mají jediného syna v kómatu si od něj koupí malého Davida. David vypadá skoro jako opravdové dítě až na jisté čistě mechanické chování. Jenže jednoho dne se lidský syn zázrakem uzdraví a David nešťastnou náhodou chlapci ublíží. Harry chce proto nechat Davida zlikvidovat. Monica však nemá to srdce, aby dítě nechala rozložit na součástky a opustí ho v lese. David se brzy setká s robotem na lásku, prožívá různá dobrodružství a směřuje k tomu, aby objevil pohádkovou vílu Modrovlásku, která z něj může udělat lidskou bytost.
  Pohádku s morálním poselstvím připravoval Stanley Kubrick jž řadu let. Po jeho smrti se s odkazem tohoto velkého tvůrce utkal neméně slavný Steven Spielberg a vzal to tak zodpovědně, že po dvaceti letech sám napsal scénář. Vznikl tak dvou a půl hodinový ryze osobní film, který nebude šokovat rychlými střihy nebo zvláštními efekty, ale zapíše se vám do paměti svou hlubokou lidskostí. Film je velmi dojemný.

 • (5454 bodů)
  17. 6. 2014 13:27
  100%
  0
  0
  cerfik

  Vnímám toto Spielbergovo dílo jako poctu mistru Kubrickovi a nechci přílévat do ohně zbytečných diskusích typu kdyby bylo co nebylo. Méďa je úchvatnej, malý David nezkutečně dojemně zahranej a Jude Law zahrál robota gigolo s neskutečným šmrncem. Když přidám tu hutnou atmosféru celého filmu a skvělé efekty co prostě sedí na svém místě a zbytečně nevyčnívají svou snahou prvoplánově ohromit, jak se to stává mnohým dnešním americkým filmům s nabubřelým rozpočtem, jedná se o dílo impozantní.

 • (2173 bodů)
  9. 3. 2016 10:18
  70%
  0
  0
  evismaior

  Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal, řekla v úplně jiném díle liška Malému princi - a to by si lidé měli uvědomit předtím, než začnou konstruovat roboty schopné lásky. Jasné poselství, Osment jako robot-chlapec velmi přesvědčivý, stejně tak Jude Law jako robot-gigolo. A k tomu jeden správně zadumaný robotický medvídek. Přesto v tom filmu cítím jakousi nerovnováhu - první část s "rodiči" je velmi silná a jednoznačná, pak se najednou přehodíme do pokusů Davida najít vílu, která by ho změnila ve skutečného chlapce, zasazených do honiček na roboty a jejich likvidace v arénách a poslední část nás pak hodí daleko do budoucnosti s mimozemšťany, kteří se pokoušejí využít Davidových vzpomínek k tomu, aby se něco dozvěděli o lidstvu. Které však v předešlém ději zdaleka nebylo vykreslené tak idealisticky, aby si takovou pozornost zasloužilo, natožpak to, aby bylo považováno cizí rasou za nějak výjimečné. Plus k tomu ta podivná teorie o jediném dni, no prostě po výborné první třetině a hodně dobré druhé třetině jsem z té poslední třetiny filmu byla hodně rozpačitá.

 • (1364 bodů)
  17. 12. 2015 16:56
  100%
  0
  0
  czech-movie

  Takový talent to byl H.J. Osment, bohužel škoda, že už není víc vidět. Jeho předvedení robotického chlapce toužícího se stát člověkem, bylo jedním slovem dokonalé. Krásný film, který mi na konci nahnal vodu do očních kanálků. :-)

 • (111 bodů)
  10. 4. 2015 19:37
  80%
  0
  0
  Krcma

  Tak tohle snad už ani nebylo citové vydírání, to byla citová vražda! Já když mám slabou chvilku, tak se nechám vydírat rád a tak se mi to vlastně docela líbilo. Jsem si sice naprosto jist, že Kubrick by měl mnoho připomínek, ale zároveň si myslím, že je vůči Spielbergovi nefér, když mu neustále předhazujeme, že to natočil moc "nekubrickovsky". Není to prostě (bohužel) film Stanleyho Kubricka, ale je to film Stevena Spielberga. A Steven má jednoduše právo si film udělat po svém.

77 ? ?
 • Elizabett 90%
 • lamps 85%
 • uge 55%
 • Filmokolik 80%
 • brh 60%
 • evismaior 70%
 • sporkaska 60%
 • Gruman 90%
 • xvikivx 90%
 • HappyPiere 75%
všechna hodnocení (103)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

2. místo z 42 v žebříčku uživatele Riverdon
77. místo z 104 v žebříčku uživatele filamubobes
79. místo z 365 v žebříčku uživatele Psisko59
17. místo z 23 v žebříčku uživatele výfuk
Sdílet tuto stránku:

Partneři: