Česká republika Česká republika
149 minut

Žánry

:
Historický

Obsah

:
Příběh muže, který dokázal uskutečnit sen o samostatném státě navzdory monarchii i snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska, a který také napsal text více »« méně

Režie

:
Jiří Svoboda (I)

Scénář

:
Jiří Svoboda (I)

Herci

:
Ondřej Vetchý Miroslav Donutil Zuzana Stivínová ml. Lenka Vlasáková Viktor Preiss ...
Distributor: Česká televize

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 10%
  0
  0
  20. 10. 2018
  hnidopich (305 bodů)

  Ne, nelíbil se mi exaltovaný projev Ondřeje Vetchého. Nemyslím si, že Rašín mluvil takhle pateticky a takhle teatrálně. Začátek filmu (začíná atentátem, jak nepředvídatelné a originální!) je naprosto komický. Rašín, když umíral, pochybuji, že si jakoby v lsd tripu vzpomínal na všechno, co udělal a říkal to lidem na ulici. Vizuálně je to prostě typicky českotelevizní film, čili hnus.

 • 60%
  1
  0
  22. 10. 2018
  ZaS (49 bodů)

  Tenhle počin je asi potřeba hodnotit ve dvou rovinách - z uměleckého hlediska je celkem slabý. Přes hvězdné obsazení jsou výkony všech hlavních postav hodně nevýrazné. Ani v jednom případě se nedá rozhodně mluvit o životní roli. Spíše je tomu přesně naopak. Z hlediska historického je ale dobře že vznikl a naboural 100 let starý mýtus o tatíčku Masarykovi. Za vznikem republiky stály i jiné osobnosti a jejich přínos (mnohdy důležitější a nebezpečnější než Masarykův) byl od samého počátku záměrně zamlčován. Takže z hlediska historického rozhodně doporučuji shlédnout. Musíte se ale přenést přes celou řadu aktuálních vlivů - především neustále vysmívaný příklon Kramáře k Rusku, reflektující spíše současné než tehdejší politiky. Stejně tak mi vadilo vakuum mezi vyhlášením republiky a Rašínovou smrtí, jelikož jeho přínos pro republiku v té době se minimálně vyrovnal práci v době monarchie.

50 63 ?
 • dav.bal 65%
 • Had 65%
 • ZaS 60%
 • Psisko59 50%
 • hnidopich 10%
všechna hodnocení (5)
jak hlasovat?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: