Akce Arktida

56%
Akce Arktida

Tři sourozenci jsou zanecháni na neobydleném ostrově v arktické části Norska. Podaří se jim přežít tváří v tvář štiplavému mrazu, bouřím, hladovění a volně žijícím zvířatům?

Ve snaze setkat se s otcem v jižním Norsku se třináctiletá Julia a její osmiletí sourozenci – dvojčata Ida a Sindre – schovají ve vrtulníku, který však musí náhle za letu změnit směr. Poté, co děti vystoupí a vrtulník odletí, všichni tři zjistí, že jsou zanecháni na neobydleném ostrově v arktické části Norska. Podaří se Julii tváří v tvář štiplavému mrazu, bouřím, hladovění a volně žijícím zvířatům zužitkovat svou vynalézavost k záchraně života svého i obou sourozenců? (Film Europe)
Ombak_Penari
2 764 bodů
6
Hudba a kamera na pět hvězd, to je bez debat, ale režie a scénář teda dost bída. Když dáte pár (popravdě dost nesympatických) děcek bez dospělých na zamrzlý ostrov nedaleko Arktidy, tak se z toho dá vytřískat opravdu mnoho. Jenže tady se většinu času děje strašně málo a navíc to často nemá logiku. Nevím vlastně, na koho je ten film cílený, ale pro dospělé je to kapku o ničem a dětská fantasie by v tomhle případě pracovala na mnohem vyšší obrátky než ta scenáristická, takže by ji film také neuchvátil. Kde je konec klasickým dětským dobrodružstvím, kam se to celé hrabe třeba na českou Ukradenou vzducholoď. Jules Verne by si věděl rady. Ano, uznávám, jde tu spíše o dětský survival a jedná se o přežití. Ale u dětí to nefunguje tak jako u dospělých, protože mají většinou jalové nápady a nevědí, co mají dělat, takže se nikomu netají dech, jak šalamounsky situaci vyřeší a otestují hranice svých možností. A k čemu je pes, když nemá ve filmu žádnou roli, k čemu zamrzlá krajina, kterou nikdo nezkoumá (a k čemu je verbal, když píše samé kraviny). Dalo se s tím prostě dělat mnohem víc a tak z toho ve výsledku zůstane jen krásná zamrzlá divočina, jejíž podmanivost vkusně dokresluje skvělý hudební doprovod. Anebo jsem úplně vedle a musel bych žít v Norsku, abych to dokázal ocenit...

Dodatečné informace

Původní název:
Operasjon Arktis (více)
  • Norsko Akce Arktida
  • Norsko Operasjon Arktis
  • Norsko Operation Arctic
Premiéra v ČR:
27. 10. 2016
Distributor:
Film Europe
Země původu:
Norsko
Ocenění:
Žádná ocenění