Hvězdná brána
Zajímavosti

Režisér Peter DeLuise se objevil v seriálu jako technik, strážce brány nebo jako mladší a pohlednější verze postavy jménem Urgo (jinak ztvárněné jeho otcem Domem DeLuisem).

Stargate SG-1 běžela bez přestávky po dobu deseti let. Od 27. července 1997 do 13. března 2007.

Amanda Tapping zde hraje vědkyni pracující pro letectvo, která objeví další světy propojené hvězdnou bránou. V seriálu Směr jih hrála vědkyni, která studuje na Zemi UFO.

Jde o jediný seriál podporovaný přímo americkou armádou.

Filmaři měli v plánu seriál zakončit sedmou řadou, po níž by následovalo finále v podobě filmu. Jenže rating byl velice příznivý, a tak se film rozdělil na dvě části (dvojepizoda "The Lost City") a následovala osmá sezóna.

Peter DeLuise chtěl do seriálu zapracovat postavu se jménem Penhall. Penhall bylo jméno jeho postavy ze seriálu Jump Street 21. V epizodě "Enemy Mine" (sedmá epizoda sedmé řady) tak plukovník oslovuje dva vojáky jmény Hanson a Penhall. Hanson bylo jméno postavy, kterou v Jump Street 21 ztělesnil Johnny Depp.

Jonas Quinn pocházel ze země s názvem Kelowna na planetě Langara. Langara je ve skutečnosti golfové hřiště, kam tvůrci chodili hrát golf. Kelowna je pro změnu město nedaleko Vancouveru, kde se seriál natáčel.

Christopher Judge (Teal'c) se ve třech epizodách objevil bez svého tradičního zlatého emblému na čele. Jsou to epizody "The Gamekeeper", "2010" a "The Changeling".

Hvězdná brána je ve skutečnosti vyrobena z plastiku.

Alexis Cruz (Skaara) a Erick Avari (Kasuf) jsou jedinými herci, kteří se objevili i v původním filmu Hvězdná brána z roku 1994.

Díly odehrávající se na domovské planetě Tollánů se natáčely na Simon Fraser University.

Apophis (Apep), hadí božstvo, byl v egyptské mytologii ztělesněním temnoty, zla a chaosu a úhlavním nepřítelem boha Re.

TV Guide v roce 2004 uveřejnil seznam "25 největších sci-fi legend". Jack O'Neill se umístil jako desátý.

Hlasy Asgardů patří ve skutečnosti samotným protagonistům seriálu. Thora namluvil Michael Shanks, Heimdalla namluvila Teryl Rothery a Lokiho s Kvasirem namluvil Peter DeLuise.

Richard Dean Anderson, Michael Shanks, Amanda Tapping, Christopher Judge, Don S. Davis, Gary Jones a Dan Shea byli jediní herci, kteří se objevili ve všech sezónách.

Navzdory mnoha zraněním, která za svoji vojenskou kariéru prodělal, nedostal Jack O'Neill nikdy purpurové srdce.

Podle Carterové váží brána 64 000 liber (něco kolem 30 tun).

Christopher Judge (Teal'C) se objevil v nejvíce epizodách ze všech. Konkrétně ve 212. Amanda Tapping (Carterová) se objevila ve 211 epizodách.

Ve čtvrtém díle páté série při diskuzi s poručíkem Tylerem uvádí Jack O'Neill (Richard Dean Anderson), že vyrostl v Minnesotě. Ve skutečnosti se Anderson v tomto městě narodil.

Postava Jacka O'Neilla (Richard Dean Anderson) má v oblibě seriál Simpsonovi. V posledním dvojdíle osmé série vlastní loď s názvem Homer.

Paul McGillion který ztvárnil doktora Carsona Becketta v Stargate: Atlantis si zahrál také v Stargate SG-1 a to v desáté epizodě první řady jako mladý Ernest Littlefield.

V epizodě 1x20 - Paralelní svět, vysílané v USA 20.02.1998, je vidět mapa Evropy s nápisem Czechoslovakia, 5 let po rozpadu Československa.

V prvních dílech seriálu se po průchodu bránou na vojácích objevuje namrzlá voda, stejně jako ve filmu, od čehož se nakonec ustoupilo.

Hodnocení a recenze Hvězdná brána

76 ? ?
jak hlasovat?
  • Korben 95%
  • samuela93 95%
  • Honza 13 95%
  • Ebonys 100%
  • vojtech-mlejnek 100%
  • hcfort 80%
  • Deacon Frost 60%
  • Flígloš 90%
  • Lucy Lu 65%
  • Pyrkh86 30%
všechna hodnocení (144)

V TV

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 2 v žebříčku uživatele vlčák
1. místo z 27 v žebříčku uživatele tobiCZ
2. místo z 2 v žebříčku uživatele Helia
2. místo z 4 v žebříčku uživatele Frankenstein
2. místo z 7 v žebříčku uživatele Petr Kocfelda
2. místo z 6 v žebříčku uživatele jordy
3. místo z 7 v žebříčku uživatele roque
4. místo z 7 v žebříčku uživatele Ebonys
6. místo z 32 v žebříčku uživatele Thurzo
7. místo z 10 v žebříčku uživatele suprfotr