Recenze

9.3.2013 /20:47/

Blu-ray: Ve stínu oceněné devíti Českými lvy v domácím kině (recenze)

Ve stínu se těší díky poslednímu ročníku Českých lvů obnovenému zájmu a proto se dnes podíváme na zoubek "modrému" disku. Stojí za pořízení do sbírky?

FILM - 80%
Konečně. Konečně jsme po delší době dokázali natočit film s velkým F, který vypadá famózně, je bezchybně obsazen a vůbec se může téměř ve všem měřit se západní produkcí (za podobou dobovku by se rozhodně nemuseli stydět ani v Hollywoodu).

Proč tedy "jen" 80%? Protože scénář. Ano, byl oceněn Českým lvem, ale tato cena zcela po právu vzbudila největší rozpaky. Scénář Ve stínu je totiž jeden velký chaos a je na něm znát, že byl 17x přepisován. Návaznost scén je spíše nahodilá, některé linie jsou neukončené a co je nejhorší, zápletka a její rozuzlení nedává vůbec smysl. Jde o obdivuhodné selhání a smutné potvrzení toho, že v současné době chybí českému filmu hlavně kvalitní scénáře, případně pečlivější dramaturgický dohled, který by chyby vyhladil. Celku přesto nelze upřít působivost, atmosféru a hlavně pozici plnohodnotného filmu.

Zkrátka je jen škoda, že podobný projekt, do něhož bylo nepochybně vloženo extrémní množství energie, není v rámci scénáře lépe ošetřený.

OBRAZ A ZVUK - 85%
Začneme tím, co mi vůbec nedělá radost - Ve stínu vychází pod hlavičkou MagicBoxu, který před nedávnem vydal na Blu-ray 96 hodin: Odplata. A pro oba filmy platí to, že jsou nepoužitelné pro majitele Playstation 3. Použitý přepis si totiž s herním přehrávačem společnosti Sony nerozumí a obraz obou disků jde trhaně (týká se filmu i bonusů). Díky tomu je obraz pro majitele "péestrojky" de facto nekoukatelný a nákup je naprosto zbytečný.

Pokud jste majiteli "obyčejného" přehrávače, nejspíše na problém nenarazíte (minimálně ho zatím nikdo nezaznamenal). Video vypadá v plynulém stavu perfektně, přičemž jistá "vybledlost" je úmyslná stylizace filmařů. V rámci hudební stopy nádherně vyniká soundtrack i nejrůznější ruchy. Na Ve stínu je určitě radost se v domácím kině dívat. Jen vám film musí jít, ehm, plynule.

DODATEK: V MagicBoxu již na nešťastnou sérii titulů, které nelze v PS3 přehrát, reagovali omlouvou a je možná reklamace disků. Nejde jen o druhých 96 hodin a Ve stínu, ale též oba díly Bobulí a Sedm psychopatů.

Trailer:

BONUSY - 70%
Bonusová nálož je použitelný nadprůměr. V prvé řadě je tu série vystřižených scén s volitelným komentářem režiséra, které vám mimo jiné odhalí alternativní úvod a nepoužitou nejdražší scénu filmu vůbec (zastřelení koně). Dále je na disku dvacetiminutový film o filmu, upoutávky a hudební video.

Jediné, co mi tu chybí k opravdové spokojenosti, je audiokomentář u filmu. Snímek prošel řadou úprav (nemluvě o neustálých přepisech scénáře), tudíž by šlo v tomto případě zřejmě o nejhodnotnější bonus. Je ale dost možné, že se tvůrci po všech peripetiích nechtěli k natáčení více vyjadřovat.

CELEK - 80%
Ve stínu
je solidní přírůstek do domácí HD sbírky, jemuž sráží atraktivitu především nedotažený přepis, který z filmu dělá pro určitou skupinu kupujících nevhodný kousek. A možná by neuškodila STEELBOOK edice. Chci tím říct - jestli by si ho nějaký český film zasloužil, je to Ve stínu.

Obraz: 1,85 :1, Zvuk: DTS HD Master 5.1, česky, Běžná cena s DPH: 499 Kč

Blu-ray film Ve stínu koupíte s internetovou slevou na e-shopu www.filmarena.cz. Za zapůjčení disku k recenzi obchodu děkujeme.

-
-
Související filmy: Ve stínu

Čtěte dál:

Konec spekulací. 21. Český lev bude.

21. ročník výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) se uskuteční pod známým názvem Český lev. ČFTA, která letos udílení výročních cen českým...

Český lev 2012: Výsledky - ve stínu noirového velkofilmu skončilo devět křišťálových sošek

Ceny jsou rozdány a Ve stínu Davida Ondříčka nedalo svým konkurentům šanci. Snímek exceloval hned v devíti kategoriích a to včetně těch nejklíčovějších...

Ceny české filmové kritiky 2012: Výsledky ovládlo Ve stínu Davida Ondříčka

Ceremoniál vedený Annou Geislerovou v komorním prostředí divadla Archa dospěl ke svému konci a můžeme rekapitulovat. Kritici se nenechali zahanbit a...

Recenze: Ve stínu je prvotřídní filmařina, ale...

Režisér David Ondříček si realizací kriminálky z 50. let na svá záda naložil přetěžký úkol. Ukočírovat koprodukční dobovku, v níž autor poprvé nereflektuje...

Ankety

Raději bych viděl/a v kinech nový díl...
 • Critters
 • Noční můry v Elm Street
více k tématu:
Osmdesátkové hororové klasiky Critters a Noční můra v Elm Street se možná dočkají nových dílů
Byl by Mel Gibson dobrý Wolverine?
 • Určitě!
 • Vůbec.
 • Těžko říct.
 • Leda kdyby bojoval proti židům.
více k tématu:
Podívejte se, jak vypadal Mel Gibson jako Wolverine na concept artu z roku 1997
Měl by finální případ odhalit, že byla Jessica Fletcherová celou dobu vrahem?
 • Proč ne, to je vzrušující!
 • V žádném případě.
 • Leda tehdy, kdyby to vyšetřovali Columbo s Kojakem.
více k tématu:
To je vražda, dopsala - Jessicu Fletcherovou čeká finální případ
Měl by mít Ridley Scott možnost dokončit "Covenant" trilogii?
 • Určitě, líbí se mi naznačený směr!
 • Ne, prequely už nadělaly dost škody.
 • Je mi to u xenomorpha.
více k tématu:
Dostane Ridley Scott padáka z vetřelčí série?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: