25.12.2011, 08:40 aktualizováno 25.12.2011, 19:33

Recenze: Tajemství staré bambitky (TV film)

Recenze: Tajemství staré bambitky (TV film) 5 obrázků v galerii
Kudla, to už v téhle zemi není nikdo, kdo by dokázal napsat a natočit pohádku? To všichni musí jen vykrádat, opisovat a variovat stokrát viděné?!? A kudla, to musí být hlavním motorem té nesmyslné nadvýroby a řekněme to rovnou i nekvality zrovna Česká televize? Tajemství staré bambitky je pohádka stejně natahovaná, louhovaná a zapomenutelná jako desítky a stovky ostatních, které tu v posledních dvaceti letech vznikly. No schválně, zkuste vyjmenovat třeba jenom ty, které si aspoň pamatujete: Princezna ze mlejna, Lotrando a Zubejda, Anděl Páně a... No, dobrá, díky aktuální smršti pohádek v tuzemských televizích možná přihodíte ještě nějakou. A teď, které z nich se vám opravdu, ale opravdu líbily?
Král (Jan Čenský) s královnou (Tereza Kostková) místo vládnutí rajzují po světě.

Rádcové, kteří kradou jako straky. Dítka, která se narodí ve stejnou dobu v zámku a podzámčí a která si za osmnáct let padnou do náruče. Zámecká kuchyně jako azyl, útočiště i výdejna dobrých rad. Kmotřička, co ve správnou chvíli pomůže krýt záda své kmotřence. Do toho nějaký ten loupežník. Prostě stokrát omleté postavy a zápletky, které pospojujete, aniž byste se trápili jejich charaktery či vzájemnými vztahy (třeba vztahy mezi královskými rodiči a princem jsou absolutně nulové!), dopíšete k nim pár písniček se vskutku nezapomenutelnými rýmy typu "lá lá la la laj, písničku zahraj, o lásce a píli, zpěváčku můj milý" a je hotovo.

Anička v otcových stopách.

Tedy není. Kameraman s osvětlovačem se perou se světlem natolik zásadním způsobem, že většina obličejů je ve filmu přesvícených, vypravěčka příběhu má naprosto zásadní problémy nejen s výslovností ale i češtinou jako takovou, dospělácký Tomáš Klus hraje naivního kloučka s přesvědčivostí posledního ochotníka...

Daně, daně, daně, taková je politika Lorence (Jiří Lábus) a Ference (Miroslav Vladyka).

Čeho se tedy chytnout, aby divák nemusel zcela propadnout vánoční depresi? Jiří Lábus občas opravdu pobaví, debata ovdovělého otce s dospívající dcerou na téma vývoje sekundárních pohlavních znaků zajiskří odvahou, která však vydrží jen pár vteřin, oranžové vesty zametajících rádců potěší, žádání o ruku skrz tatínka pokřikujícího zevnitř chalupy blýskne nápadem, kostýmy mají jednotící prvek, i když to už vlastně chválím, že ve dne není tma, takže to je, takže to je... asi tak všechno, co lze při troše dobré vůle pochválit.

Fritovi (Petr Štěpánek) to chvíli trvá, než Hedvice (Vilma Cibulková) řekne to, na co tak dlouho čeká.

Je to málo, nebo moc? Posuďte sami. Vězte ale, že je to od České televize opravdu to nejlepší, co v daném žánru za celý rok natočila. Kudla!

Hodnocení: 40 %

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články