20.1.2019, 10:00

Téma: Jak si kultovní Věc Johna Carpentera vede vůči knize a ostatním adaptacím?

Téma: Jak si kultovní Věc Johna Carpentera vede vůči knize a ostatním adaptacím?
Věc | Foto: Universal Pictures

Dnes večer si můžete v televizi pustit kultovní Věc, jeden z nejlepších filmů, jaké kdy vznikly (a nemyslíme jen v rámci hororové žánru). Snímek vychází z knižní předlohy a postupem let došlo hned na tři adaptace. Jak moc byl John Carpenter ve své verzi věrný předloze? Je volné pokračování Věc: Počátek skutečně "jen" remakem jeho geniálního filmu? A nevykrádal nakonec sám Carpenter první adaptaci z roku 1951?

VAROVÁNÍ: Vzhledem k tomu, že je smyslem článku srování jednotlivých filmů s předlohou, obsahuje článek obrovské množství spoilerů.

Napřed si představíme děj knižní předlohy a poté děj jednotlivých filmů.

Předloha: Povídka Johna W. Campbella jr., z níž všechny filmy vychází, u nás vyšla mnohokrát v různých edicích, často pod názvem Kdo je tam? (což je překlad původního názvu povídky Who Goes There?). V povídce je vědecká výprava na Jižním pólu konfrontována s mimozemšťanem v ledu. Skupinka se rozhádá, zdali tvora rozmrazit a zkoumat, či ho nechat jako kostku ledu. Vyhraje návrh o rozmrazení, což se ukáže jako fatální chyba. Během noci Věc uteče a je napadena psí smečkou. Muži ji poté usmaží elektrickým proudem a zdá se, že je po problému. Doktor Blair si však uvědomí, že se Věc pokusila převzít psí podobu a nastává paranoidní stav, kdy není jisté, kdo je člověk a kdo Věc.

Když si skupina uvědomí, že Věc může být kdokoli a mohla by se pokusit utéct, zničí všechny přístroje, které by šlo použít k úniku. Doktor ztratí nervy a je zavřen do kůlny, ostatní se za pomoci séra pokouší odhalit, kdo je člověkem. Test selže, je ale jasné, že Věc se mezi muži ukrývá. Později McReadymu dojde, že lze přijít na Věc jednoduchým testem – za pomoci rozpálené jehly zkusí, čí krev bude před horkem zběsile kličkovat. Test funguje a způsobí jatka. Když se vše uklidní, vydají se přeživší za Blairem do kůlny. Z Blaira se vyklube další monstrum, pokoušející se utéct za pomoci nově sestaveného stroje. Příběh končí šťastně – Věc je 100% zničena.

The Thing from Another World (1951):

První film, který se k tématu váže, se volněji inspirovat nemohl: pilot Hendry je společně s novinářem Scottym poslán na Antarktidu, aby prošetřili nový objev doktora Carringtona, který vede tamní polární expedici – látající talíř v ledu. Při pokusu o to dostat talíř mimo kluziště je objekt zničen, následně ale "naštěstí" najdou výzkumníci v ledu i zmrzlého přeživšího, neboli Věc. V případě tohoto filmu vypadá Věc jako člověk, má nicméně deformovanou ruku, holou hlavu a podivné oči. Věc je v ledu převezena na základnu. Následuje hádka o to, zda ji rozmrazit či nerozmrazit. Než dojde expedice k rozhodnutí, Věc unikne a je napadena psy. Poté, co se na základně začnou kupit mrtvoly, Hendrymu dojde, že z nich Věc vysává krev.

Trailer:

Carrington si uvědomí, že je Věc jakousi formou galaktické super-rostliny, která se rychle adaptuje, uzdravuje a je prakticky nezničitelná. Jediné, co na ní platí, je elektrický proud. Toho následně Hendry využije a Věc zabije. Než tak učiní, pokusí se s ní Carrington navázat kontakt, což ho stojí život. Celý příběh též provází románek Hendryho s Carringtonovou sekretářkou.

Věc (The Thing / 1982):

Tady bude většina z vás doma, ale stejně si to zopakujeme: film začíná scénou, v níž je pes naháněn výzkumníky z norské stanice, kteří ho chtějí zabít. Pes doběhne na americkou výzkumnou stanici, Norové při akci zahynou. MacReady je zvědavý, co vedlo k celému šílenství. Vyrazí proto s doktorem na norskou základnu. Najdou vyhořelé trosky a v nich podivně zdeformované upálené tělo. Než vše stihnou probrat se zbytkem posádky, promění se pes z úvodu filmu v monstrum, napadne ostatní zvířata a posádka ho spálí. Věc mezitím již stihla infiltrovat i mezi lidi. Blair si uvědomí, co je Věc zač, začne ničit přístroje a je za to zavřen do kůlny.

Trailer:

Blairova teorie o dokonalé imitaci člověka se záhy ukáže pravdivou a začíná boj o život. Je navržen test s krví, ta však zmizí. Mac přijde s nápadem rozehřáté jehly. Ta se ukáže efektní a pro některé i smrtelná. Blair mezitím z kůlny uteče a ostatní zjistí, že si pod zemí stavěl nový létající talíř. Zoufalé situace žádají zoufalé činy – poslední přeživší vyhodí tábor do povětří, aby tak zabránili Věci šířit se dál. Tábor končí v plamenech.

Věc: Počátek (The Thing / 2011):

První scéna opět patří Norům. Ti tentokrát zcela náhodou narazí na mimozemskou loď nedaleko svého výzkumného polárního pracoviště. Poté vyhledá dr. Halvorson mladou vědkyni Kate Lloydovou, aby se s ním vydala na Antarktidu a prozkoumala Věc uvězněnou v ledu. Norové Kate odvezou na základnu, kde se strhne roztržka o to, zdali Věc zničit, nebo zkoumat. Než dojde k rozhodnutí, led roztaje, Věc utíká a schovává se venku. Poté, co jednoho z členů expedice zabije, je upálena. Vše se zdá vyřešeno. V tomhle případě je Kate ta kdo si zkoumáním krve uvědomí, že je Věc schopná imitace organismů, nikoli však neorganických předmětů. Když najde vypadané plomby, je jí jasné, že k přeměně monstra již došlo.

Trailer:

Následuje pokus o test s krví, který se díky záškodníkovi nevydaří. Dvojici amerických pilotů nikdo nevěří a jsou proto zavřeni do jedné z budov. Kate využije „plombové“ znalosti a udělá prozatímní selekci skrz kontrolu dutiny ústní. Proběhne masakr, během něhož je vypálen celý tábor. Následuje finále na mimozemské lodi, jež přežije jen Kate. Během závěrečných titulků nám film ukáže ještě jednoho přeživšího – Nora. Když o pár dní později dorazí na vypálenou základnu vrtulník, Nor vyjde z úkrytu a z jiného místa začne utíkat nakažený pes. Nor ve vrtulníku psa pronásleduje a pokouší se ho zastřelit.

A teď k věci...

Jak je již z popisů jasné, první adaptace se příliš nevyvedla a není se čemu divit, že z ní sám Campbell nebyl nadšený. Filmaři si vzali pouhé torzo příběhu, vytvořili úplně nové postavy, z imitátora udělali nudnou obludu podobnou Frankensteinovu monstru, snímek doplnili o divné botanické téma a místo paranoidní atmosféry rozehráli propagandistickou hru na téma „mohli by to být Rusové“ (co taky jiného v americkém filmu z padesátých let, že?).

Verze z roku 1951 je předloze věrná pouze úvodem, poté se již vydává vlastní, nutno dodat mnohem horší cestou. To jediné, co ve filmu docela funguje, je romantická linie, která obsahuje slušné množství hlášek.

The Thing from Another World (1951)

Dokonale se originálu přiblížil Carpenter a to jak ve vidině Věci (kterou, pravda, učinil o něco nechutnější), tak i dějem. Upravil pouze začátek, kde upřel Američanům nalezení monstra v kusu ledu a konec, kdy happy end nahradil depresí. Jinak víceméně dodržel všechny klíčové body předlohy.

Počátek nikdy neměl ambice být další adaptací známého příběhu. Tvůrci se rozhodli využít „mezery“ Carpenterova filmu, jemuž dějem předcházejí. Z knihy vzali nevyužitý úvod s mimozemšťanem v ledu, což lze označit za správné rozhodnutí. Ten moment si zasloužil pořádné zpracování. Také posílili (nicméně jen lehce) snahu doktora o zachování živé Věci kvůli výzkumu. Zbytek filmu má mnoho podobných scenáristických kliček, jako Carpenterova verze, což často vede fanoušci k myšlence (respektive k divoké hádavé diskuzi), zdali není Věc: Počátek jakýsi poloremake.

Věc: Počátek (2011)

Nelze se přít o tom, že Počátek v řadě dějových bodů až nezdravým způsobem Carpenterův film připomíná. Spíše než o "skrytý remake" jde ale o pohodlné využití vyšlapaných cestiček. Z Počátku je navíc cítit, že mají tvůrci Carpenterovu verzi v ohromné úctě. O co menší práci si dali se samotným dějem, o to větší péči věnovali množství detailů, na které navazují události Carpenterova filmu. A i atmosféra je originálu velmi blízko. Tím vzniká patová situace. Čím větší fanoušek člověk je, tím více drobností v Počátku ocení, na druhou stranu je ale slušná šance, že ho otráví děj, který je jak přes kopírák.

Věc Johna Carpentera je jasným vrcholem filmové série. Má nejlepší obsazení, děj i nejpůsobivější atmosféru. Kdo podlehl kouzlu depresivní Antarktidy, v níž může být zrůdou i vás nejlepší přítel, ten by se měl obloukem vyhnout verzi z roku 1951. Ta nemá s předlohou (a tedy samotným fenoménem) de facto nic společného. Počátek ale za trochu risku stojí.

Pokud si ho dáte před verzí z roku 1982, možná mu přijdete i na chuť. Minimálně je docela slušný předkrm před hody z Carpenterovy kuchyně.

Herní bonus:

Dávno předtím, než se v Hollywoodu odvážili nějak v kultu pokračovat, přišli herní vývojáři z Computer Artworks s titulem, který na Carpenterovu Věc přímo navazuje. Jestli chcete prožít trochu strachu na vlastní kůži, stačí si sehnat hru The Thing z roku 2002. Dnes už sice graficky neohromí, atmosférou je však věrná knize i filmu. A dokonce i MacReady se ukáže!

The Thing - Videohra (2002): Trailer

-
-

Související články:

Nechutná Věc, vraždy na Halloween a mlha nesoucí smrt. Nejlepší filmy Johna Carpentera

Nikdy neplatil za hitmakera, pokud se ale podíváme na seznam tvůrců, kteří v 70. a 80. letech minulého století nejvíce ovlivnili tvář filmového hororu...

Je Osm hrozných Quentina Tarantina volnou adaptací kultovní Věci Johna Carpentera?

Quentin Tarantino je hračička, který ve svých filmech rád odkazuje na klasické kousky kinematografie, případně na své "ne až tak známé" oblíbence. To se...

Desítka filmů, které ničí a ovládají životy

Uvažovali jste někdy o tom, jak jeden jediný film může změnit Váš dosavadní pohled na svět? Vaše chování, oblékání, mluvu? Připravte se na deset úžasných...

Nejlépe hodnocený sci-fi filmy osmdesátých let - důkaz, že to nejlepší máme už za sebou

Osmdesátá léta žánru sci-fi přála. Zatímco dnes se do podobných vod pouštějí jen ti nejodvážnější (a ještě jim zpravidla studio nedá tolik peněz, kolik by...

Co se stane, když dva (tři, čtyři...) dělají totéž?

Zdá se, že jsou na titulní fotce dva plakáty ke stejnému filmu. Ve skutečnosti se ten první vztahuje k thrilleru Godsend (2004) a ten druhý k hororu Úsvit...

Zygote: Nejnovější sci-fi kraťas studia Neilla Blomkampa vzdává hold Vetřelci a Věci

Neill Blomkamp (District 9, Elysium) se rozhodl zkusit štěstí, založil si Oats Studios a rád by do budoucna své projekty financoval za pomoci fanoušků...

Další bestseller se dočká filmové podoby. Na plátna přijede vlak naděje.

Broad Green Pictures získalo práva na zfilmování úspěšné knihy Christiny Baker Klineové Vlak naděje vycházející ze skutečných událostí nedávné americké...

Vzniká remake Velkých nesnází v malé Číně a překvapivě je důvod, proč se na film těšit

Pokud vezmeme filmografie herce Kurta Russella a režiséra Johna Carpentera, těžko v nich najdeme ujetější snímek, než fantasy z roku 1986 Velké nesnáze v...

5 kultovních knižních postav, které si zaslouží vlastní seriál

Adaptace knižních příběhů patří k filmům a seriálům jako řízek k bramborám. Z poslední doby můžeme v rámci televizních děl jmenovat hlavně oblíbeného...

Producent série Rychle a zběsile slibuje, že se filmového Dead Space dočkáme

Nadpis zní hezky. Chtěl jsem začít aspoň trošičku pozitivně, protože vše ostatní, co se ke zprávě váže, žádnému fanouškovi herní předlohy, v níž čelí...

Ankety

Je dobře, že jde epizoda s Michaelem Jacksonem do trezoru?
  • Určitě!
  • Vůbec.
  • Zatím váhám.

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: