Po pouhých třech dnech sekl Robin Williams s natáčením filmu, z něhož se vyklubal největší průšvih George Lucase a první propadák Marvelu

Po pouhých třech dnech sekl Robin Williams s natáčením filmu, z něhož se vyklubal největší průšvih George Lucase a první propadák Marvelu 6 obrázků v galerii
Kačer Howard | Foto: Universal Pictures
Když řekneme jméno George Lucase, respektive jméno společnosti Lucasfilm, vybaví se nám všem dvě velkolepé série - Star Wars (pro "starší ročníky" Hvězdné války) a Indiana Jones. Ve stínu úspěchů se zapomíná na komiksovou adaptaci z roku 1986, jíž chtěl Lucas rozjet další sérii. A byl z toho jeden z největších propadáků filmové historie.

Řeč je samozřejmě o nechvalně proslulém Kačeru Howardovi, kvůli které se údajně dva producenti společnosti po testovací projekci poprali (hádali se o to, kdo z nich dal natočení filmu zelenou). Snímek má upřímně o něco divočejší historii, než si zaslouží. Ano, je přeplácaný. Jistě, naznačuje sex mezi kačerem a člověkem. Ale jinak jde vlastně o docela sympatické osmdesátkové dobrodružství, jemuž by milovníci Alfa měli přijít na chuť (postupem let se ostatně kolem snímku vytvořil i kult hardcore fanoušků).

Nyní, k výročí 35 let od premiéry filmu, vyšlo najevo, že Howarda původně daboval Robin Williams, ale byl frustrovaný ze způsobu práce, kdy musel mluvit postavu, kterou na place ztvárňoval někdo jiný. "Slyšel jsem, že třetí den Robin řekl 'Já tohle nedám. Je to šílenost. Nemůžu chytit rytmus. Jsem omezován. Jsem spoután tak, aby to odpovídalo máchajícímu kachnímu zobáku'," zavzpomínal na natáčení Chip Zien, jemuž po odchodu Williamse volal agent, že musí hned na letadlo, protože dabování Howarda přebírá on.

Robin Williams si sám otevřel filmovou kariéru propadákem a to Pepkem námořníkem (1980) | Foto: Paramount Pictures

Vzhledem k tomu, jak úžasnou práci odvedl Williams v rámci dabingu na Aladinovi (1992), nabízí se otázka, zda by Kačer Howard pod jeho hlasovým vedením nedosáhl většího ohlasu v době premiéry. Takhle diváky vůbec nezajímal a to navzdory tomu, že šlo o první celovečerní film podle komiksu od Marvelu (a tím pádem i současně úplně první marvelovský propadák).

A George Lucas? Ten na tom doslova prodělal kalhoty. Před natáčením si nechal za 50 milionů dolarů postavit Skywalker ranč s tím, že právě Kačerem Howardem pak vše zalepí. Místo toho musel po premiéře začít rozprodávat majetek, aby se udržel nad vodou. Mimo jiné tak svému kamarádovi Stevu Jobsovi prodal za pakatel animační studio, z něhož se později stal Pixar.

Kačer Howard | Foto: Universal Pictures
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články