Nejlepší film historie přišel o místo v prestižním žebříčku. Přeskočil jej třeba nedávný rodinný snímek.

Nejlepší film historie přišel o místo v prestižním žebříčku. Přeskočil jej třeba nedávný rodinný snímek. 13 obrázků v galerii
Občan Kane | Foto: RKO Radio Pictures
Filmové 'poupě' z roku 1941 vyklidilo pozice těch vůbec nejlépe hodnocených snímků historie na kritickém agregátoru Rotten Tomatoes. Nejvyšší příčky místo něj nyní okupuje například rozpustilé rodinné dobrodružství, do kterého by to řekl jen málokdo.

Občan Kane, filmové opus magnum slavného režiséra a herce Orsona Wellese, je kritickou obcí již celá desetiletí považován za vůbec nejlepší a nejdůležitější snímek v dějinách, který (re)definoval možnosti filmové formy. Nejvyšší pozici okupuje například v žebříčku nejlepších filmů Amerického Filmového Institutu a zvítězil rovněž v nedávném hlasování kritiků BBC.

Občan Kane | Foto: RKO Radio Pictures

Dobové přijetí ikonického filmu však bezvýhradně kladné nebylo. Jednak za to mohla jeho nadčasová vypravěčská struktura, kterou někteří v době premiéry zkrátka nestačili plně docenit, jednak nesl vinu mocný novinový magnát William Randolph Hearst, jenž proti Wellesovu projektu vedl od počátku produkce štvavou kampaň. A je to právě zapadlá negativní recenze plátku The Chicago Tribune ze 7. května 1941, která nyní Občana Kanea připravila o jeho stoprocentní hodnocení na populární stránce Rotten Tomatoes, slučující filmové recenze. Při 116 recenzích tak už má slavný snímek hodnocení 'pouze' 99%, což logicky nestačí na účast v prestižním 'Klubu 100%'.

Ten nyní tvoří 64 snímků, jimž američtí kritici jednohlasně přiřkli kladná hodnocení. Jsou mezi nimi naprosté klasiky jako Moderní doba, Křižník Potěmkin nebo Zpívání v dešti, ale rovněž několik nedávných projektů, které by mezi absolutní smetánku zařadil jen málokdo. A jedním z takových 'účastníků' je také Paddington 2. Pokračování rodinného hitu z roku 2014, zasazující roztomilého animovaného méďu mezi živé herce a retro kulisy Londýna, si drží plných 100% i po 244 recenzích, a v tomto ohledu tak poráží i film Orsona Wellese. Tuto skutečnost nenechal bez reakce ani režisér a scenárista Paddingtona Paul King, jenž bere celou věc s odstupem. "Je nesmírně příjemné být v jakémkoli seznamu, který zahrnuje také Občana Kanea. Očividně ale jde o velmi výstřední seznam, který se rozpíná od Občana Kanea až po Paddingtona 2, tudíž se to pokusím nebrat zase tak vážně," svěřil se King pro Hollywood Reporter.

Paddington 2 | Foto: Vertical Ent.

A má samozřejmě pravdu - Rotten Tomatoes možná představuje nejznámější a nejoblíbenější stránku svého druhu, ale stále se jedná o relativně úzký vzorek hodnocení, které neberou v potaz širší kinematografické kontexty a necílí na přímé srovnávání. Paddington 2 tak může být dokonalou rodinnou zábavou, ale Občan Kane stále zůstává možná nejinspirativnějším a nejdůležitějším filmem historie. I když třeba jen z 99%.

Ankety
Zaujal vás Shang-Chi?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist