Natáčení filmu Služka: „Staré parkety vzdychají pod každým krokem, zvukaři jsou z toho na nervy.“

Natáčení filmu Služka: „Staré parkety vzdychají pod každým krokem, zvukaři jsou z toho na nervy.“ 5 obrázků v galerii
Služka - z natáčení | Foto: Igor Stančík
Téměř celý říjen patřil zámek Slatiňany nedaleko Pardubic filmařům. Šáb režisérky Mariany Čengel Solčanské tam natáčel slovensko-české historické drama Služka inspirované stejnojmenným románem Hany Lasicové.

Filmaři ve Slatiňanech natočili víc než tři čtvrtiny filmu Služka, zbytek je čeká na jaře příštího roku. Natáčení v čase protiepidemických opatření nebylo snadné, bylo třeba dodržovat všechna opatření a také striktní pravidla stanovená samotným zámkem, který patří mezi české národní kulturní památky a kde právě v červenci skončila rozsáhlá obnova. Během ní byla zrekonstruována fasáda, okna, dveře, některé místnosti a také zrevitalizovaná zámecká zahrada.

Služka - z natáčení | Foto: Igor Stančík

Kastelán zámku Jaroslav Bušta dbal na to, aby výsledky této obnovy neutrpěly přítomností filmařů. „Někdy jsem měl opravdu srdce na pokraji zástavy, přece jen je zámek skoro jako dítě, o které deset let pečujete a nechcete, aby se mu něco stalo. Naštěstí až na drobnost vše dobře dopadlo a já jsem tomu strašně rád,“ prozrazuje kastelán. Navzdory tomu je Jaroslav Bušta rád, že filmařům dovolili prostory zámku využít. „Na natáčení budu vzpomínat v dobrém, byla to zajímavá zkušenost a zážitek. Vidět, jak ožívají zámecké interiéry, jak film vzniká, jak se v noci natáčí den, jak filmově sněží, prší atd. Sledovat všechny profese, které se na tvorbě podílejí. Není to nic lehkého, člověk si to uvědomí, až když vidí, jak se takové dílo tvoří.

Služka - z natáčení | Foto: Igor Stančík

Režisérka Solčanská k natáčení dodala: „Starý zámek ožil. Na chvíli. Předmětům jsme vrátili jejich původní význam, otevřeli okna, rozestlali postele a naplnili skříně... Staré parkety vzdychají pod každým krokem, zvukaři jsou z toho na nervy. Éterické siluety žen utažených do korzetů... Pokoušíme se porozumět světu, který už sto let neexistuje.“

Na scénáři, inspirovaném románem Služka Hany Lasicové, pracovala Solčanská skoro sedm let. Vypráví příběh žen, o kterých rozhodují muži, o romantickém vztahu, který i dnes někdy vzbuzuje vášně. Hlavními hrdinkami jsou dvě dívky zmítané citovou nejistotou. V období první svetové války přichází patnáctiletá Anka (Dana Droppová) pracovat jako služka do pražské vily vysoce postaveného rakousko-uherského úředníka (Karel Dobrý) a jeho manželky (Zuzana Mauréry). Ančinou novou rodinou sa stává služebnictvo – kuchařka Kristína (Anna Geislerová), služka Líza (Vica Kerekes) nebo zahradník Štefan (Lukáš Pelč).

Kromě nich však získává i úhlavního nepřítele - stejně starou dceru z panské rodiny, Resi (Radka Caldová). Nevraživost se však postupně promění v sympatie a mezi mladými ženami se rozvine romantický vztah. To všechno v době, kdy ženy neměly ani volební právo, nemluvě o právu na lásku podle vlastního výběru. Má jejich vztah šanci na přežití, nebo doplatí na tehdejší normy a pravidla?

Ženská láska za časů Rakouska-Uherska. Aňa Geislerová a Vica Kerekes vyklízejí pole mladým talentovaným herečkám Ženská láska za časů Rakouska-Uherska. Aňa Geislerová a Vica Kerekes vyklízejí pole mladým talentovaným herečkám

24. září začalo natáčení celovečerního filmu Služka, historického romantického dramatu, jehož scénář je dílem spisovatelky a scenáristky Hany...

Kreativní Evropa
Ankety
Máte rádi žánr true crime?
Ano, mám.
Mám, ale není můj nejoblíbenější.
Ne, nemám.
Vyhýbám se mu, děsí mě.
Je to pro mě subžánr s velmi různorodou kvalitou.
Co je to true crime?
Nejnovější články:
Načíst další články