Jak to vypadá s návratem do virtuálního světa OASIS?

Jak to vypadá s návratem do virtuálního světa OASIS? 12 obrázků v galerii
Ready Player One | Foto: Straight From a Movie
Filmová adaptace popkulturní románové bašty Ready Player One oslavila na jaře již dva roky od premiéry. Jak to v současnosti vypadá s možnými sequely?

Snímek Ready Player One vznikl na motivy velmi úspěšné předlohy Ernesta Clinea a jeho děj je zasazen do blízké dystopické budoucnosti, kde realita za moc nestojí a lidé tráví většinu času ve virtuálním světě OASIS. A jelikož byl jeho vynálezce James Halliday nerdem posedlým filmovou, knižní či videoherní popkulturou, celá OASIS je jedním velkým kulturním easter-eggem. Režii obstaral legendární režisér Steven Spielberg (kdo jiný také mohl takovou látku vzkřísit, nežli samotný filmařský král popkultury) a film vydělal při rozpočtu kolem 175 milionů dolarů hezkých 583 milionů - nešlo tedy o jednoznačný hit, ale kritici i diváci byli velmi spokojeni a fanoušků, kteří by pokračování uvítali všemi deseti, se našlo dostatek.

A to se netýká pouze filmu, nýbrž i stejnojmenné knihy, která vyšla roku 2011 a která popisuje svět OASIS samozřejmě detailněji. A z tohoto pohledu přicházejí dobré zprávy, neboť knižní sequel s názvem Ready Player Two by měl vyjít už 24. listopadu tohoto roku (žádné zdržení kvůli koronaviru naštěstí v tomto médiu nehrozí). A otázkou tak zatím zůstává, jak se studio Warner Bros. ke své prestižní značce postaví a zdali po ne úplně přesvědčivém výsledku v kinech bude o filmový sequel stát.

Čelisti

Olivia Cook, jedna z představitelek dvou hlavních rolí v Ready Player One, se sice nechala slyšet, že podepsala předběžnou smlouvu na případná pokračování, ale to samo o sobě jejich vznik nezajišťuje a rozhodující by tak mohlo být stanovisko Stevena Spielberga. Jednomu z nejmocnějších lidí v byznysu se ne prostě neříká a pokud by měl o návrat do OASIS zájem, Ready Player Two by se na stříbrná plátna jistě snadno probojoval. Něco takového je ale bohužel spíše nereálné - v jednom z rozhovorů k příležitosti propagace filmu roku 2018 Ernest Cline (jenž byl jedním ze scénáristů) médiím sdělil, že Spielberg považuje natáčení Ready Player One za třetí nejnáročnější v jeho kariéře, přičemž více zabrat mu prý daly jen Čelisti a Zachraňte vojína Ryana. Podobně jako v případě pátého Indiana Jonese by tak mohl u případného sequelu sloužit pouze jako výkonný producent a režijní žezlo předat někomu jinému.

Pravděpodobné ale spíše je, že dané látce odevzdal Spielberg již maximum a s jeho účasti počítat nemůžeme. Momentálně však dokončuje svůj muzikál West Side Story a budeme v napětí očekávat, jaký projekt si coby režisér dále vybere - delší dobu se již mluví o jeho srdečních projektech jako Kidnapping of Edgardo Mortara nebo adaptace DC komiksu Blackhawk, ale třeba Steven znovu překvapí a ponoří se do světa virtuální reality, jejíž tematické podněty svou celkovou tvorbou sám pomáhal utvářet. Zatím se můžeme těšit alespoň na knižní pokračování, o které bude rozhodně velký zájem - a na jehož filmovou verzi se podle mého názoru určitě nakonec dostane.

Ready Player One: Hra začíná | Foto: Vertical Ent.

Přáli byste si vidět další příběhy z OASIS a chtěli byste, aby se jich opět chopil Steven Spielberg?

Ankety
Jaký film Alana Parkera máte nejraději?
Bugsy Malone (1976)
Půlnoční expres (1978)
Sláva (1980)
Pink Floyd: The Wall (1982)
Střílejte na měsíc (1982)
Křídla (1984)
Angel Heart (1987)
Hořící Mississippi (1988)
Navštivte ráj (1990)
The Commitments (1991)
Vítejte ve Wellville (1994)
Evita (1996)
Andělin popel (1999)
Život Davida Galea (2003)
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist