28.6.2019, 14:58

Od love story k politickému dramatu. Točí se nové díly Marie Terezie

Od love story k politickému dramatu. Točí se nové díly Marie Terezie 7 obrázků v galerii
Vojtěch Kotek a Stefanie Reinsperger | Foto: Česká televize
První dny roku 2018 ovládla televizní obrazovky dvoudílná mini-série pojednávající o Marii Terezii, v níž se v roli jejího manžela Františka Lotrinského představil Vojtěch Kotek. Projekt tří evropských koprodukcí ale neskončil, aktuálně se na jižní Moravě pod vedením hollywoodského režiséra Roberta Dornhelma natáčejí další dva díly historického dramatu.

Vojtěch Kotek coby František Lotrinský zůstává. Jeho choť Marii Terezii však nově ztvární herečka Stefanie Reinsperger. Delegace sérii představí tuto neděli 30. června v 17:00 na karlovarském filmovém festivalu v Domě ČT.

„Ráda ztvárňuji komplikované postavy, které mají své špatné stránky, přesto se do nich snažíte zamilovat. To je pro mě ta největší výzva u této postavy,“ vysvětluje rakouská herečka Stefanie Reinsperger své obsazení do role Marie Terezie. V ní nahradila o čtyři roky mladší krajanku Marii-Luisu Stockinger.

Vojtěch Kotek | Foto: Česká televize

Výrazná ženská postava evropské historie se v novém pokračování ocitá v nebezpečí. Hrozí, že prohraje nejen válku o habsburské dědictví, ale i bitvu o osud svého manželství. Její manžel, úspěšný obchodník František I. Štěpán Lotrinský (Vojtěch Kotek), své ženě slíbí, že bude její válku financovat, ale musí se uchylovat k čím dál tím riskantnějším a problematičtějším způsobům zajišťování peněz. Tyto události spustí manželskou krizi provázenou žárlivostí a nevěrami, stejně jako ukvapenými kroky Marie ve válečném úsilí. „Tentokrát bude mít František Štěpán ještě větší roli. Více se projeví jeho obchodní zručnost a stane se také slušným hráčem na politickém poli. Myslím, že žánrově se minisérie posune od love story směrem k politickému dramatu,“ prozrazuje Vojtěch Kotek.

K natáčení se tvůrci vrátili po dvou letech. Tak, aby pokračování vznikající v mezinárodní koprodukci přímo navázalo na konec druhé epizody, kdy se stala Marie Terezie královnou uherskou. Děj dvou nových dílů ukončí tentokrát korunovace na český trůn. Divákům známé postavy jsou doplněny o nové v souladu s historickou realitou. Jednou z nich je například František baron Trenck.

Marie Terezie, arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká, baví televizní diváky Marie Terezie, arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká, baví televizní diváky

Odvysílaný druhý díl filmu Marie Terezie přilákal k obrazovce České televize ještě více diváků než novoroční první díl. Nenechalo si jej ujít...

První dva díly Marie Terezie byly dosud největší koprodukcí České televize. Námět i scénář vzešel od České televize a film navíc vznikl pod jejím producentským vedením. Minisérii si v České republice nenechaly ujít více než dva miliony diváků a v Rakousku se dokonce oba díly dostaly mezi pět nejúspěšnějších snímků z dílny ORF za posledních sedm let. Práva na vysílání koupila také francouzská stanice Arte. „Zřídkakdy se stává, že film uspěje v tolika zemích. Je to výjimečný projekt, který se těšil divácké oblibě nejen v Česku a v Rakousku, ale i v Maďarsku, na Slovensku a ve Francii,“ uzavírá režisér Robert Dornhelm.

Ankety
Zajímá vás Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary?
Určitě, dokonce se tam chystám.
Zajímá, ale nejezdím.
Zajímá mě, co se tam objeví a co se dostane do distribuce.
Moc mě nezajímá.
Nezajímá, festivaly nesleduji.
Je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články