27.5.2019, 13:50

Zlatou palmu získal snímek, kterému se tleskalo již během projekce

Zlatou palmu získal snímek, kterému se tleskalo již během projekce 3 obrázky v galerii
Parasite | Foto: Barunson E&A
Vítězným snímkem 72. ročníku prestižního filmového festivalu v Cannes se stalo jihokorejské drama Parasite režiséra Joon-ho Bonga (Ledová archa).

Bong, jehož film patřil mezi největší favority festivalu (již během projekce bylo publikum hodně nadšené a několikrát tvůrce odměnilo potleskem), je úplně prvním Jihokorejcem, který Zlatou palmu získal. Cenu za režii si odnesli bratři Dardennové za drama Mladý Ahmed. Velkou cenu poroty získalo senegalské drama Atlantique. Z ceny pro nejlepšího herce se radoval Antonio Banderas za film Bolest a sláva, nejlepší herečkou se stala Emily Beecham díky sci-fi dramatu Little Joe. Ocenění za scénář si odnesla Céline Sciamma za historické drama Portrait de la jeune fille en feu (Portrait of a Lady on Fire).

Zvláštní cenou poroty byly oceněny snímky Bacurau a Les misérables. Cenu za celoživotní přínos si odnesl herec Alain Delon. Šlo o nejkontroverznější volbu letošního ročníku, neboť se Delon stal v posledních letech terčem kritiky kvůli svému chování k ženám nebo názorům na homosexuály.

Bolest a sláva | Foto: STUDIOCANAL / El Deseo
Les misérables | Foto: Lily Films
Ankety
Těšíte se na nového Batmana?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist