6.5.2019, 16:04

Gandalf bojuje proti zlé Evropské unii. Zachrání Deadpoola a Vincenta Vegu?

Gandalf bojuje proti zlé Evropské unii. Zachrání Deadpoola a Vincenta Vegu?
Gandalf Šedý a Článek 13 | Foto: Michal Orsava

"Pouhý text se proměnil ve skutečnost a konec se přiblížil. Hrůzné monstrum ničí poslední přeživší internetové zábavy. Je mocný čaroděj Gandalf silnější než to, co se skrývá v přímém epicentru apokalypsy?"

Harry Potter se utká s Milošem Zemanem, Jiřím Ovčáčkem a Andrejem Babišem! Harry Potter se utká s Milošem Zemanem, Jiřím Ovčáčkem a Andrejem Babišem!

Režisér a trikový hračička Michal Orsava je zpátky...

Režisér a trikový mistr Michal Orsava si získal pozornost sérií parodických videí, v nichž do kultovních filmových scén z 80. a 90. let minulého století vkládal tuzemské reálie a upozorňoval na politicko-společenské nešvary. Za všechny zmiňme například zběsilou jízdu Knight Ridera po D1.

Nyní si vtipálek a detailista bere na paškál téma mezinárodního rozsahu, takzvaný Článek 13, kterým Evropský parlament "řeší" autorská práva na internetu (více o tématu zde). Orsava video, v němž se opět nešetří popkulturními odkazy - vyčnívá narážka na Avengers: Infinity War a Endgame a Thanosovo "mazání" postav -, připravil v angličtině a ambiciózně s ním míří na mezinárodní YouTube vody. Názorně zde nastiňuje, jak by to mohlo dopadnout, kdyby Článek 13 uspěl v parlamentech jednotlivých zemí EU (rada nicméně směrnici už schválila, "nic" ale není "ztraceno").

Gandalf Šedý a Článek 13:

Orsava k videu a jeho poselství dodává: "Cílem je dát lidem vědět, že mají bojovat za to, aby v jejich zemi byl článek schválen v co nejmírnější podobě. Video je tentokrát taková message pro dobrou věc." Orsava na videu pracoval s dalšími tvůrci, kteří pracují pod hlavičkou společnost FILMAGIX.

Co je Článek 13?
Článek 13 (Article 13) (ve finální verzi bylo číslování posunuto na 17) je součástí směrnice Evropské unie týkající se ochrany autorských práv. Kontroverzní článek dává internetovým platformám povinnost řešit autorské právo za vlastníky práv. A to až do takového měřítka, že každý nahraný obsah (text, fotografie, video…) musí být už při nahrávání prověřen, zda autorská práva neporušuje. (Lupa.cz)

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král
Související osoby: Michal Orsava

Související články:

Harry Potter se utká s Milošem Zemanem, Jiřím Ovčáčkem a Andrejem Babišem!

Režisér a trikový hračička Michal Orsava je zpátky, aby svým fanouškům a podporovatelům pod stromeček nadělil vskutku velkolepé fantasy video. Harry Potter...

Hrdinové Návratu do budoucnosti přepisují české dějiny. Spasí náš národ?

Nejen autoři lobbisty Antonína Blaníka víří zatuchlé vody tuzemské politické satiry. Již delší dobu sledujeme vytrvalého Michala Orsavu, který nezapře...

Vánoční zábava: Donald Trump zachraňuje Kevina v Praze

Kevin McCallister opět zažívá své nemalé dobrodružství, když se sám ocitne v zasněženém srdci Evropy. Dokáže se ukrýt ve stověžatém městě před silami...

Internetoví trollové pokládají další zásadní otázku: je Thanos lepší jako Homer Simpson, Bruce Willis nebo Donald Trump?

Internet je skvělá věc pro šíření virálního obsahu. Hlavně toho, kdy si fanoušci z něčeho dělají legraci. V tu chvíli získává kreativita opravdu velká křídla.

Tom Hanks přiletěl volit do Prahy. Ustojí to?

Poté, co se symbolog Robert Langdon v podání hvězdného Toma Hankse vypravil poznávat tajemství Brna, je tu nové video s hvězdou první velikosti. A opět...

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: