Kdyby si studio prosadilo svoje, měla by milovaná akční klasika osmdesátek mnohem komičtější název

Kdyby si studio prosadilo svoje, měla by milovaná akční klasika osmdesátek mnohem komičtější název 7 obrázků v galerii
Smrtonosná zbraň | Foto: Warner Bros.
Dnes večer se televizním éterem prožene známá policejní dvojka v podání Mela Gibsona a Dannyho Glovera. Smrtonosná zbraň patří k tomu nejlepšímu z osmdesátých let a Shane Black (Poslední skaut, Správní chlapi, Iron Man 3, poslední Predátor) si na tomhle filmu coby scenárista doslova postavil kariéru. Trošku ale kvůli tomu bojoval se studiem.

Dnes je běžné, že se studio snaží film tlačit do co nejméně kontroverzních vod, aby měl co nejširší diváckou základnu v kinech. V osmdesátých letech zdaleka tak úzkoprsí v Hollywoodu nebyli. Hrdinové kosili nepřátele po desítkách, stříkala krev a do toho padaly ostré hlášky. Jeden by čekal, že původní Smrtonosná zbraň vznikala v ideální době. Vedení studia přesto mělo tehdy poměrně zásadní připomínky, kterými chtělo film změnit.

Konkrétně měli hlavouni problém s Martinem Riggsem (Mel Gibson). "Slyšeli, že má hrdina sebevražedné sklony - což bylo jádro všeho a tak trochu i důvod, proč se série stala úspěšná - ale jim se to tehdy nelíbilo. Nemohl by být prostě jen dobrý polda? A název Lethal Weapon (Smrtonosná zbraň) příliš nefungoval u žen. Tak jsem se zeptal, jak to nechtějí nazvat. A oni navrhli Hot Shots (Žhavé výstřely). Nedělám si legraci," uvedl Black.

Šlo by v případě Riggse o zásadní změnu? Možná, možná ne. Riggsova ochota pouštět se do šílených situací je opodstatněná tím, že mu nezáleží na životě. Proto je tak dobrý v tom, co dělá. Ale to by se dalo vysvětlit i jiným způsobem. Minimálně bychom ale na 100% přišli o tuhle geniální scénu.

Zábavnější je hra se samotným pojmenováním, neboť Hot Shots nakonec využila slavná parodická série s Charliem Sheenem. I kdyby na obě změny došlo, ze Smrtonosné zbraně by se i tak nejspíš stal hit. Blackova schopnost vytvářet kultovní hlášky a chytré žánrové situace by tím jistě neutrpěla.

Mimochodem, pátý díl je prý pořád ve hře a momentálně by se na něm mělo pracovat. A to pod dohledem původního režiséra, jemuž je dnes 90 let!

Smrtonosná zbraň | Foto: Warner Bros.
Ankety
Líbí se vám nová 3D animace Studia Ghibli?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist