10.1.2019, 15:15

Recenze: Svátky klidu a míru - u tohohle rodinného stolu pohoda na Vánoce vážně nehrozí

Recenze: Svátky klidu a míru - u tohohle rodinného stolu pohoda na Vánoce vážně nehrozí
Svátky klidu a míru | Foto: Filmeurope

Vánoční večer je tu a někde na dánské samotě se schází početná rodina, která se mimo svátky prakticky nevídá. Tři sestry, každá s manželem a dětmi, a jejich rodiče. Přichází pohoda vánoc, fujavice, červené zelí a hledání mandlí.

Svátky klidu a míru | Foto: Filmeurope

Paprika Steenová režírovala film, který vlastně už patří do samostatného podžánru, t.j. "Rozvětvená rodina se po dlouhé době z donucení sejde a nastává humorný psychoteror". A tento exemplář patří k těm vydařenějším. Od začátku jsou nám předkládány mírné náznaky toho, kde vztahy nejvíce drhnou, a tyto náznaky posléze jsou bohatou měrou zúročeny, když se přijde například na to, že domácí zelí bylo vyměněno za koupené, kázání bylo vyhozeno do koše, kniha o severském revolucionáři se moc neprodává a chlapec dostal pod stromek místo PlayStationu 4 ručně malovaného houpacího koně s nedozírnou uměleckou hodnotou.

Trailer:

A možná přijde i Såntå Klæuz (nebo jak se u nich jmenuje).

Už od prvních minut je to slušně vtipné a hezky to šlape. Především bych chtěl vyzdvihnout střih, díky kterému krátké prostřihy na reakce přítomných zdařile zintenzivňují pnutí / humor. Také jsou všechny postavy dobře načrtnuty a drží se svého archetypu, t.j. nikdo se nezačne najednou chovat jinak, než by se pro něj slušelo, jen proto, aby to bylo vtipnější.

Svátky klidu a míru | Foto: Filmeurope

Bohužel, někdy po dvou třetinách film výrazně zpomalí a z docela kulometné hořké komedie se změní v jakési esoterické zamyšlení, které mi hodně připomnělo českou Chatu na prodej. K absurdnosti a hbitosti těch prvních dvou třetin se to příliš nehodilo, ale výsledek pořád není špatný.

Opět se musím zamyslet nad tím, proč něco podobně slušného nevznikne v našich končinách, když k tomu není potřeba nic jiného, než kulisy jednoho domu, pár dobrých herců a trochu umělého sněhu...

Hodnocení: 70%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

-
-
František Fuka
Autor:
František Fuka FFFILM jehož autorem je František Fuka, podléhá licenci CC BY-ND 3.0.
Související filmy: Svátky klidu a míru, Chata na prodej
Související osoby: Paprika Steen

Související články:

Recenze: Chata na prodej by si nějaké ty zájemce najít měla

Ivana Chýlková a její manžel David Vávra prodávají chatu, o kterou už mnoho let nemají čas a chuť se starat. V den podpisu smlouvy ale Chýlkové něco...

Ankety

Na kterou červnovou novinku (2019) vyrazíte do kina?
  • X-Men: Dark Phoenix
  • Poslední večery na Zemi
  • Muži v černém: Globální hrozba
  • Tajný život mazlíčků 2
  • Podfukářky
  • Yesterday
  • Annabelle 3

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: