Zemřel Lubomír Kostelka, velký herec malých rolí a průvodce Kouzelnou školkou

Zemřel Lubomír Kostelka, velký herec malých rolí a průvodce Kouzelnou školkou 7 obrázků v galerii
Lubomír Kostelka - Kouzelná školka | Foto: Česká televize
Ve středu 28. listopadu zemřel ve věku 91 let herec Lubomír Kostelka. O smrti následkem náhlé srdeční příhody informoval redakci iDnes.cz syn Martin Kostelka. Lubomír Kostelka, rodák z Přerova, za svou uměleckou dráhu ztvárnil na 160 filmových, seriálových a televizních rolí. U filmu se prvně představil v roce 1957, Kostelkova kariéra tedy obsáhla téměř šest aktivních dekád.

Lubomír Kostelka se narodil 31. března roku 1927 v Přerově. Nejprve se věnoval studiu na JAMU, načež vystupoval v Divadle v Českém Těšíně, v brněnském Divadle bratří Mrštíků nebo v pražském Divadle ABC, jemuž "šéfoval" Jan Werich. Přitom to ale původně vůbec nevypadalo, že by se z Kostelky stal herec. Dalo by se říct, že ho nasměroval přítel Vladimír Menšík, kolega z brněnské průmyslovky. Menším Kostelkovi představil Jana Wericha a "velkou" Prahu.

Lubomír Kostelka s Vladimírem Menšíkem | Foto: Lásky mezi kapkami deště

Kostelka se stal důležitým představitelem menších hereckých rolí, patřil nicméně k nejobsazovanějším tuzemských hercům vůbec. Výjimečná byla i jeho hlavní role v Juráčkově památném snímku Případ pro začínajícího kata (1969), který se inspiroval Gulliverovými cestami spisovatele Jonathana Swifta.

Případ pro začínajícího kata: Trailer

Do duší dětských diváků se Kostelka zapsal účinkováním v pořadu Kouzelná školka coby děda Lubin. Naposledy jste Kostelku mohli vidět v roli dědka Fandy v Troškově komedii Babovřesky 2 (2014).

Lubomír Kostelka - Ranč u Zelené sedmy | Foto: Česká televize
Lubomír Kostelka | Foto: Česká televize
Ankety
Co říkáte na blížící se konec seriálu Ordinace v růžové zahradě?
To to trvalo!
Štve mě to, Ordinace neměla nikdy skončit!
Ono to pořád ještě běží?!
Ani nevím, že takový seriál existuje
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist