2.12.2018, 13:00

V pozadí fenomenálních československých filmů aneb Jak dobře znáte dílo skladatele Zdeňka Lišky?

V pozadí fenomenálních československých filmů aneb Jak dobře znáte dílo skladatele Zdeňka Lišky?
Spalovač mrtvol (1968) | Foto: Czech Center New York - Česká centra

Dožil se 61 let a za svou kariéru skladatele stvořil hudbu pro dvě stovky tuzemských filmů. Spolupracoval s nejlepšími režiséry své doby a tak se zapsal do zlatého fondu československé kinematografie.

Zdeněk Liška | Foto: Česká televize

Řeč je o Zdeňku Liškovi, který platí za jednoho z nejuznávanějších skladatelů filmové hudby nejen v rámci "našeho" filmu. Za svou kariéru složil hudbu k celé řadě ikonických tuzemských děl a stal se inspirací pro o generace mladší autory.

Před pár týdny vyšlo na fyzickém nosiči jedinečné koncertní provodení hudby k filmu Marketa Lazarová patřící k vůbec nejproslulejším dílům skladatele Lišky.

Pojďme si při té příležitosti autora připomenout naší novou redakční hrou, v níž máte za úkol poznat desítku tuzemských filmů, ke kterým Liška zkomponoval hudbu. Mezi snímky najdete řadu děl, která se od doby vzniku stala klasikami.

Ve spolupráci s vydavatelem výše zmiňovaného provedení hudby k Marketě Lazarové vám přinášíme soutěž o 3 fyzické nosiče s tímto nezaměnitelným počinem Zdeňka Lišky.

Co musíte udělat pro to, abyste měli šanci na výhru dosáhnout? Zkuste naši novou redakční hru a získejte v ní na první pokus co nejvíce bodů. Z 20 nejúspěšnějších vylosujeme 3 výherce. Bodování soutěže uzavřeme ve středu 5. prosince v 16:00.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král
Související filmy: Marketa Lazarová
Související osoby: Zdeněk Liška

Související články:

Odkaz génia tuzemské filmové hudby stále žije

Zdeněk Liška platí za jednoho z nejuznávanějších skladatelů filmové hudby nejen v rámci československé kinematografie. Za svou kariéru složil hudbu k celé...

Nejlepší české filmy za celou dobu existence kinematografie

S kterým žebříčkem by se dalo souhlasit? No přece s tím, který se mě bezprostředně týká, sám jsem v něm hlasoval, nebo skupina, která žebříček vybírá je mi...

Nejlepší česká sci-fi vede do jurského světa. Opisoval od nás Steven Spielberg?

Včera jsme si představili seznam nejdůležitějších trikových filmů v historii, kterou sestavila organizace VES (Visual Effects Society). Po hříchu...

Spalovač mrtvol, stále nejlepší český horor?

Kultovní horor režiséra Juraje Herze Spalovač mrtvol (1968) byl po krátkém uvedení v kinech zakázán, stažen z distribuce a normalizátory dán na dvacet let...

Recenze: Filmový dobrodruh Karel Zeman aneb Génius, který by si zasloužil lepší dokument

Český dokument, který se snaží zmapovat život a tvorbu Karla Zemana, možná světově nejslavnějšího českého filmaře.

Ankety

V jakém pokračování byste Stalloneho viděli nejraději?
  • Kobra 2
  • Tango a Cash 2
  • Demolition Man 2
  • Cliffhanger 2
  • jiné (napište do diskuze)

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: