4.11.2018, 14:00

David Švehlík o herectví, kterému lze uvěřit, statečnosti válečných pilotů a věrnosti

David Švehlík o herectví, kterému lze uvěřit, statečnosti válečných pilotů a věrnosti
David Švehlík | Foto: Yan Renelt / Česká televize

Dnes večer bude mít v televizi premiéru film "Balada o pilotovi", který se věnuje osudu jednoho československého pilota v řadách RAF. Snímek vznikl podle scénáře a rodinného příběhu Jiřího Stránského (Zdivočelá země) a v hlavní roli Emila Malíka se představí výrazný tuzemský herec David Švehlík (Úsměvy smutných mužů).

Proč jste roli Emila Malíka přijal a čím vás zaujal scénář nebo kniha Jiřího Stránského?
Knižní předlohu pana Stránského jsem neznal, dozvěděl jsem se o ní až na základě scénáře. Díky tomu jsem zjistil, že jde o příběh velmi silný a citlivý. Proto jsem se pro roli Emila Malíka rozhodl.

Příběh je inspirován skutečným osudem jeho tchána Karla Balíka. Dostal jste se také k archivům nebo jeho deníkům?
Na natáčení jsme se společně s panem režisérem mohli sejít se synem Karla Balíka, což bylo velmi zajímavé. Až později jsem se dostal k dopisu, který Karel Balík poslal za druhé světové války své rodině z Kanady. Byl to velmi silný a hluboký dopis rodině, o které nevěděl, zda ji ještě někdy spatří.

David Švehlík | Foto: Česká televize / Zuzana Pachová

Přináší vyobrazení reálné postavy pro herce nějaké benefity, nebo naopak větší zodpovědnost?
To, jaká ta postava je, vždy určuje hlavně scénář. Ani zde nejde o naprosto věrné zachycení reality. I my pracujeme s autorskou licencí. Vždy by ale herci mělo jít o zachycení skutečné postavy co nejuvěřitelnějším způsobem, s ohledem kní a s ohledem k její skutečné rodině.

Jaký byl podle vás Emil Malík?
Vůbec se nechci pouštět do nějakých povahopisů nebo poukazovat na jeho vztah k věrnosti. Byl to vynikající pilot a v určitém momentě, který přišel, projevil statečnost a neuvěřitelnou vyzrálost.

David Švehlík | Foto: Česká televize / Yan Renelt

Důležitou linkou ve filmu je vztah s jeho ženou Karlou. Jaký byl a co pro něj Karla znamenala?
Šest let se neviděli. Když se vrátil, jejich vztah tím byl přirozeně poznamenaný. Bylo to, jako by se potkali poprvé, museli začít od nuly. To dokazuje, jak silné pouto mezi nimi bylo. Nakonec se ve výsledku rozhoduje právě pro rodinu a jejich bezpečí, což bohužel skončí tragicky.

Byly pro vás některé z jeho vlastností nebo jednání naopak nepochopitelné nebo nečitelné?
To spíše obdivuhodné a inspirativní. Tím vědomím, že existují lidé, kteří se nezaleknou nejen ztráty svobody, ale i potom se rozhodnou sloužit dobru i za cenu vlastního nebezpečí. A Emil Malík se takto statečně zachová a ještě k tomu ochrání svou rodinu.

Trailer:

Film Balada o pilotovi se řadí k projektům reflektujícím osmičková výročí. Proč bychom si podle vás měli takové příběhy připomínat?
Jakákoli připomínka hrdinství i dějinných okamžiků je správná. Zvlášť, když se můžeme dozvědět o takové postavě, která i přes vše, co prožila, zůstala lidsky silná a o které bychom se možná jinak nikdy nedozvěděli.

-
-

Související články:

Filmařský majstrštyk: 18letý tvůrce napsal, natočil, zrežíroval a zafinancoval pohnutý příběh armádních letců!

Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přinese do českých kin filmové drama Narušitel (2019). Snímek...

Venku hrdinové, doma vlastizrádci. Filmová "Balada o pilotovi" připomene československé letce RAF

Přes dva a půl tisíce pilotů sloužilo v uniformách britského královského letectva. Pro Brity to byli hrdinové, kteří spolurozhodli o výsledku 2. světové...

Recenze: Zlatý podraz - když senzační úspěch narazí na komunistický převrat

Nový český film (inspirovaný skutečnými událostmi) vypráví o tom, jak parta českých kluků kdysi ráda košíkovou, podařilo se jim úspěšně přežít nacistickou...

Recenze: Toman - prvotřídní "hajzlík" za peníze zachraňoval Židy a připravoval komunistický převrat

Životopisný film Ondřeje Trojana, odehrávající se v Československu v letech 1945 - 1948 a dokumentující osudy šéfa zahraniční kontrarozvědky Zdeňka Tomana...

Jiří Kodet: "Komunisti byli lháři a podvodníci"

Jeden z nejosobitějších a nezaměnitelných herců své generace by dnes oslavil 80. narozeniny. Pochopitelně, že většina z nás si jej pamatuje z role...

Recenze: Gottland - pět studentských filmů různé kvality

Gottland je pět dvacetiminutových (polo)dokumentárních studentských filmů pěti mladých režisérů (a režisérek). Jejich obsah je následující:

Související videa:

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: