Pozoruhodné putování Oldřicha Čecha do Tibetu. První Evropan, jehož zastínil Marco Polo, bude mít svůj film

Pozoruhodné putování Oldřicha Čecha do Tibetu. První Evropan, jehož zastínil Marco Polo, bude mít svůj film 6 obrázků v galerii
Až zařve lev | Foto: Jan Svatoš
Režisér Jan Svatoš, autor oceňovaného dokumentu Archa světel a stínů (2018), oznámil natáčení nového dokumentárního filmu s názvem Až zařve lev (2020) s podtitulem „výprava za hranice jednoho lidského života“. Jedná se o odvážný a dobrodružný příběh krále Přemysla Otakara II. a poutníka Odorika – syna jeho vojáka. Na základě četných historických rešerší tvůrci znovu otevírají téma staré více než 700 let.
Jan Svatoš

Jak se zrodila myšlenka spojit tyto dvě postavy? „Odorik i Přemysl se sice nikdy nepotkali, přesto ovlivnili nejen sami sebe, ale i životy budoucích generací. Jejich životní příběh změnil vnímání časoprostoru přesahující geografické i kulturní hranice Evropy. Zatímco poutník Odorik byl metaforicky ovocem královy politiky, Přemysl sám se stal její vlastní obětí,“ prozrazuje zápletku filmu Až zařve lev režisér Jan Svatoš. Co se týká formy, mohou se diváci těšit opět na netradiční zážitek.

„Vizuální forma i jedinečný a důsledný režisérský přístup Jana Svatoše jsou zárukou, že se rodí nový dokumentární počin, který v České republice nemá obdoby,“ řekla producentka Ivana Buttry ze společnosti Art Francesco, která film produkuje a bude jej i distribuovat. Z dřívějších spolupracovníků filmaři potvrdili, že dramaturgem filmu bude opět prof. Rudolf Adler z FAMU. Záštitu nad filmem udělil již Italský kulturní institut v Praze a přislíbilo je i město Pordenone.

Až zařve lev | Foto: Jan Svatoš

Film je ve finální fázi vývoje, Jan Svatoš dokončuje první verzi scénáře. Myšlenka na příběh o králi Přemyslu Otakarovi II. a poutníku Odorikovi uzrával v režisérově hlavě několik let. Předcházela mu také důkladná několikaletá rešerše a studium pramenů. Obhlídky lokací v Itálii a Rakousku probíhaly pravidelně od roku 2012. Realizace dokumentárního filmu bude náročná, natáčet se bude nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích.

Africká divočina a líbánky u lidožroutů. Čech splácí dluh průkopnickým filmařům Africká divočina a líbánky u lidožroutů. Čech splácí dluh průkopnickým filmařům

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům.

„Františkán Odorik, označovaný někdy také jako Oldřich z Čech, pocházel z Furlánska a byl prvním Evropanem, který stanul v Tibetu a zaznamenal mnoho pozoruhodného. Zůstal ale ve stínu slavnějšího Marca Pola a dalších středověkých celebrit,“ řekl Svatoš. Podle něj jak Odorik, tak i Přemysl překročili myšlenkami svoji dobu. „Fascinuje mne, jak se některé epizody jejich života dotýkají našich současných pocitů. Jejich příběh neztratil nic na aktuálnosti,“ poodhalil svůj autorský přístup Svatoš.

Téma filmu bude pro mnoho fanoušků tvorby Jana Svatoše překvapením. Diváci si jej spojovali především s filmy s africkou a přírodovědnou tematikou. „Historie je ale jeho velkou vášní. Historickým příběhům se věnoval v několika projektech již při studiích na FAMU a FAMO ,“ dodala Ivana Buttry s tím, že bližší detaily oznámí tvůrci na chystané listopadové tiskové konferenci. Podle prvních zpráv by se měl film Až zařve lev na plátnech kin objevit v roce 2020.

Ankety
Zajímá vás Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary?
Určitě, dokonce se tam chystám.
Zajímá, ale nejezdím.
Zajímá mě, co se tam objeví a co se dostane do distribuce.
Moc mě nezajímá.
Nezajímá, festivaly nesleduji.
Je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články