Retro recenze: Úsměvy smutných mužů aneb Jak ven z alkoholového pekla?

Retro recenze: Úsměvy smutných mužů aneb Jak ven z alkoholového pekla? 12 obrázků v galerii
Úsměvy smutných mužů (Zdroj:Bontonfilm) | Foto: Bontonfilm
Dnes večer si v televizi můžete pustit snímek režiséra Dana Svátka inspirovaný skutečnými zážitky vyléčeného alkoholika Josefa Formánka. Hvězdně obsazený snímek "Úsměvy smutných mužů" si připomínáme v dobové recenzi. PŮVODNÍ TEXT Z ROKU 2018: Český film podle stejnojmenné autobiografické knihy Josefa Formánka. Story chlapíka (David Švehlík), který má problémy s alkoholismem a rozhodne se je (dobrovolně) řešit v léčebně, kde potkává různé jiné alkoholiky.
Úsměvy smutných mužů | Foto: Bontonfilm

Herecké výkony jsou velmi dobré a někteří herci předvádějí zajímavé etudy: Především Ondřej Malý jako hardcore ex-sportovec nebo Jaroslav Dušek jako Aštar Šeran. Ale pouze tito dva (a hlavní hrdina) jsou adekvátně vykresleni a definováni. Všichni ostatní jsou anonymní tváře v davu, ze kterého občas vykouknou, a máme k nim něco cítit, aniž by nám je film předtím dostatečně představil. Opakovaně se děje, že má nějaká postava delší scénu, kterým by měl vyvrcholit její emocionální oblouk - který ovšem neexistuje, protože žádnou jinou delší scénu v celém filmu neměla.

Dialogy jsou občas působivé (Malý, Dušek), jindy strašlivě papírové. Dočkáme se také spousty voiceoverů, které jsou zřejmě převzaty přímo z knihy, neboť působí jako audiokniha a obraz je při nich zbytečný.

Úsměvy smutných mužů | Foto: Bontonfilm


Řemeslná stránka filmu je ucházející, nijak nevybočující, s občasnými podivnými excesy (sem tam digitální trik, stín draka symbolizujícího alkohol!), které se do spíše televizního zbytku filmu příliš nehodí.

Úsměvy smutných mužů | Foto: Bontonfilm


A sex s pacientkami není. :(

Úsměvy smutných mužů možná budou slušně fungovat pro někoho, kdo četl knižní předlohu a rád by viděl její audiovizuální "ilustraci". Je to ale typický příklad ne dost dobré adaptace knihy, která možná byla dobrá.

P.S: Nemyslím, že by mé hodnocení bylo nějak ovlivněno skutečností, že jsem abstinent. Drogy taky neberu a přitom se mi Requiem za sen líbilo dost.

Hodnocení: 50%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete: ZDE

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články