23.5.2018, 10:02

Zemřel významný spisovatel Philip Roth. Podle jeho Pražských orgií vzniká film

Zemřel významný spisovatel Philip Roth. Podle jeho Pražských orgií vzniká film
Philip Roth | Foto: The Pulitzer Prizes

Jeden z nejvýznamnějších amerických spisovatelů 2. poloviny 20. století zemřel v úterý 20. května v New Yorku ve věku 85 let na zástavu srdce. Autor ve svém díle popisoval hlavně poválečný život moderních Židů se všemi jejich slabostmi a neurózami. Kromě spisovatelské práce se zasloužil též o propagaci české literatury, kterou podporoval jako vydavatel. Jeho dílo se též stalo inspirací pro vznik několika filmů (Americká idyla, Umírající zvíře, Lidská skvrna), na jejichž scénářích se Philip Roth též podílel.

Philip Milton Roth se narodil 19. března roku 1933 v Newarku do židovské rodiny, která emigrovala z polské Haliče. Roth vystudoval Bucknellovu univerzitu (obor angličtina), chicagskou univerzitu (anglická literatura) a následně vyučoval tvůrčí psaní na slavné univerzitě v Princetonu.

Philip Roth

Již jeho povídková prvotina z roku 1959 Goodbye, Columbus (zfilmována roku 1969) byla odbornou veřejností přijata se slovy uznání. Následovala celá řada děl rozdělujcících společnost - Rothovi často vyčítali, že poukazuje na neurózy a obsese těch, kteří přežili hrůzu holocaustu. Roth se totiž ve svém díle často zaměřoval na moderní židovství a život svých druhů poznamenaný všemožnými psychickými neduhy.

Umírající zvíře | Foto: Lakeshore Entertainment

V roce 2016 se pro svůj režijní debut Americká idyla inspiroval stejnojmennou knižní předlohou herec Ewan McGregor. I v tomto díle je znát Rothův smysl pro závažná témata, zpochybňování amerického snu, ale též humor. O životě hluboce přemýšlející Roth se stal filmařům důležitou inspirací ještě pro snímky Lidská skvrna (2003), Umírající zvíře (2008) a The Humbling (2014). Příběhy se často točí kolem univerzitních profesorů, stárnoucích mužů, kteří se vypořádávají s ubývajícími sílami vlastním způsobem.

Irena Pavlásková zfilmuje Pražské orgie, knihu věhlasného Philipa Rotha Irena Pavlásková zfilmuje Pražské orgie, knihu věhlasného Philipa Rotha

Jen pár dní po premiéře snímku Fotograf (na snímku herec Karel Roden spolu...

Jeden film, který inspirovalo Rothovo dílo, prozatím vzniká a jeho autorkou je česká režisérka Irena Pavlásková. Příběh Pražských orgií (premiéra filmu je naplánována na říjen roku 2019) se točí kolem Rothova vztahu k Československu a tuzemské literatuře. Roth do Prahy prvně přijel v roce 1972 inspirován Franzem Kafkou. Setkal se zde s lidmi z disentu (Ivan Klíma, Ludvík Vaculík, Karol Sidon a další) a opětovně se do Prahy vracel. Rothův román Pražské orgie vyšel v roce 1985 a autor do něj otiskl zážitky a osobnosti tuzemské disidentské kulturní scény. Její autory taktéž coby knižní vydavatel podporoval.

Za svou dlouhou kariéru obdržel Philip Roth hned dvakrát Národní knižní cenu, Cenu amerických knižních kritiků a v roce 1998 též významnou Pulitzerovu cenu. Často byl mezi žhavými kandidáty Nobelovy ceny za literaturu.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Recenze: Americká idyla - jaký je režijní debut Ewana McGregora?

Amerika, 60. léta. Seymour "Švéd" Levov (Ewan McGregor) býval kdysi hvězdou středoškolského sportu a dnes provozuje relativně úspěšnou továrnu na rukavice...

Irena Pavlásková zfilmuje Pražské orgie, knihu věhlasného Philipa Rotha

Jen pár dní po premiéře snímku Fotograf (na snímku herec Karel Roden spolu s režisérkou Irenou Pavláskovou) sdělila jeho autorka další smělé plány. Ráda by...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: