A Prominent Patient (Velká Británie, mezinárodní název)
Česká republika Česká republika
Slovenská republika Slovenská republika
106 minut

Žánry

:
Drama, Historický

Obsah

:
Film pojednává na reálném podkladě o životě Jana Masaryka v období 1937 – 1939. Píše se rok 1939 a Jan Masaryk se schovává v Americe před nedávnou minulostí. více »« méně

Režie

:
Julius Ševčík

Scénář

:
Julius Ševčík Petr Kolečko Alex Koenigsmark

Herci

:
Karel Roden Oldřich Kaiser Jiří Ornest Emília Vášáryová Zuzana Kronerová ...
Premiéra: 9. 3. 2017
Distributor: Bioscop
Přístupnost: MP-12

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 65%
  1
  0
  28. 2. 2017
  Petrson (3186 bodů)

  Pokud neznáte život Jana Masaryka, pokud nevíte, že spisovatelka Marcia Davenport byla velkou americkou láskou JM, kterou si chtěl vzít, pokud neznáte historické souvislosti, film si užijte méně. Možná se ztratíte v tom, jestli jste zrovna v Československu, USA, či Anglii ( titulky to úplně nezachrání). Navíc časově lehce zmatené, "flashbacky", nevím, jak velkou roli hrály drogy v diagnóze a postojích. Scénář, výběr doby jsem úplně nepochopil, proč zrovna toto období, ale respektuji. Skvělá kamera, výprava, masky, barvení, atmosféra, jazykové pojetí filmu. A herci? Převážně vynikající. Profesně skvělé.

  • Karel Roden, Oldřich Kaiser
  • Profese, které udělaly film filmem
  • Zmatečnost prostředí a souvislostí
  • Příliš velká jistota, že divák zná historické postavy ve filmu
 • 80%
  0
  0
  12. 3. 2017
  limeta (2298 bodů)

  Krásná filmová práce a excelentní výkon Karla Rodena. Divák, který není zapálený do historie se bude přesto asi trochu nudit, z dějové linky to poutavěji nešlo.

 • 70%
  0
  0
  11. 3. 2017
  marie-kolarova (972 bodů)

  Roden hraje výborně, jenže nejspíš trochu jinou postavu než byl skutečný Jana Masaryk, což v žádném případě není Rodenova chyba. Není využit potenciál tíže, kterou musel Jan snášet kvůli jménu Masaryk, a kdyby to jednou výslovně neřekl, neznalý divák by netušil. Flashbacků je tolik, až působí poněkud chaoticky a místo, aby pomáhaly porozumění, spíš ho zamlžují. Jan Masaryk se utápí v žalu ze zrady vlasti, a je prezentován jako politik jednoznačně odhodlaný jít do boje proti Hitlerovi. Chybí vnitřní linie, která by tuto rovinu spojovala s chlapíkem, který neustále šňupe kokain a tahá do postele jednu ženskou za druhou.

 • 70%
  0
  0
  6. 4. 2017
  Tomas_313 (947 bodů)

  Masaryk je skvělým příkladem toho, že i u nás se najdou režiséři, kteří za pomoci slušného rozpočtu dokáží natočit dílo splňující vizuální standardy Hollywoodu. Čím víc se ale režisér Julius Ševčík zaobírá estetikou, tím víc zapomíná na samotný obsah. Film je propletencem několika dějových linií odehrávajících se v různých obdobích na různých místech, což je v tomto případě nevydařený tah, který českého diváka chvílemi zanechává ve zmatenosti, zato zahraničního uvrhne přímo do stavu blouznění z nepochopitelného sledu scén. Kromě celkové nesoudržnosti se Masaryk nemůže pyšnit ani pravdivým vyobrazením historie, což by nevadilo, pokud by snímek nezačínal titulkem "Podle skutečné události". Na Českých lvech si film vysloužil rekordních 12 ocenění, z nichž většina je pochopitelná, některé však absolutně postrádají smysl. Nejvýraznějším prohřeškem je Masarykovo vítězství v kategorii nejlepší scénář. Trio Kolečko - Ševčík - Koenigsmark vykresluje postavy povrchně a černobíle za pomoci velkých nadutých frází plných prázdných slov. Absentují výrazné scény, emočně vypjaté momenty, které by alespoň trochu rozpohybovaly monotónnost vyprávění. Bídný scénář kompenzují úctyhodné výkony hlavní dvojice v podobě Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, kterým vysoká politika náramně sluší, pokračování se ale zřejmě nedočkáme. I přes mou ostrou kritiku snímek jako celek po většinu času působí kompaktně a je celkem příjemně stravitelný. Masaryk je dobrý film talentovaného režiséra se stupňujícími se výkony, otázkou ale zůstává, na jaké obecenstvo cílí. Pro zahraniční diváky nepochopitelné, pro tuzemské publikum neosobní. 70% a maximálně 6 Českých lvů.

 • 65%
  1
  0
  15. 3. 2017
  lukas (818 bodů)

  Filmařina prvotřídní, čnící nad ČR. Skvělý casting a volba angličtiny. Člověk se ale ztrácí ve flashbacích, postavách, možná to chtělo titulky k jednotivým lidem. Ve filmu je pár velmi silných scén (smrt otce, mobilizace, krádež kokainu v léčebně, krátký "tah" Masaryka s Davenportovou...). Ale dramaturgicky to není vyvážené, nespěje to k velkému finále, je to de facto sled scén, občas se všechny složky sejdou a člověku až zamrazí, jindy sleduje mluvící hlavy a trochu to nudí. Občas je hudby příliš... Příliš úzké kamerové záběry, ale chápu, že už takhle to bylo dost drahé a i tak je výprava velmi zdařilá. Ale pro "svět" to nebude příliš srozumitelné. Oproti Normalu nicméně režisér Ševčík hodně povyrostl, jsem zvědav na jeho další - a snad už ve všech směrech dotažený - film.

 • 80%
  0
  0
  22. 3. 2017
  buriltomas (34 bodů)

  Poměrně hezky zpracované. Co bych především vyzdvyhl, je ukázka dějové linky z pohledu, který ještě nebyl ztvárněn. Mluvím o zákulisí Mnichovské smlouvy a o zradě na Československo. Intriky a vysoká politika, je něco co provází celý tento film.

71 68 ?
 • maru75 85%
 • vladimir-lada-but 85%
 • mr.fil 65%
 • Teresie 85%
 • martin-fryz 80%
 • Reacherjack2016 80%
 • ASPHALT 80%
 • king-kurt 65%
 • buriltomas 80%
 • Tomas_313 70%
všechna hodnocení (32)
jak hlasovat?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: