Oppenheimer

89%
Oppenheimer
Další opus režiséra Christophera Nolana v rozmáchlém měřítku představí fikční portrét kontroverzního astrofyzika Roberta Oppenheimera, jenž stojí za vynálezem atomové bomby. Jak je u tvůrce zvykem, ani tentokrát se nebude jednat o konvenčně převyprávěný lineární výsek ze života skutečné osoby. Vyprávění podmíněné subjektivnímu vnímání času rozkreslí složitou dobu stále nerozhodné 2. světové války, v jejímž centru se ocitne rozpolcený protagonista, stojící před morálně nejtěžší volbou jeho života. Dle Nolana se jedná dosud o realizačně nejnáročnější dílo, kde opět nebude nouze o jeho oblíbené praktické efekty.Recenze: Oppenheimer

Kinobox.cz
80%

Další dílo Christophera Nolana rozhodně plní své přísliby. Možná nemusel mít tři hodiny, možná nemusel být tak performativně opulentní. Jenže byl by to pak vůbec Nolan? Oppenheimer v sobě nese hodně špatného z tradice zobrazování podobných ztrápených géniů, umožňuje nám však této postavě vystavit pořádně řízné hodnocení. Možná, že to je nakonec největší přínos snímku.


Pete69
Pete69
27 213 bodů
7
Na film, který se zde vyhřívá na dvanáctém místě nejlepších filmů všech dob dle uživatelů jsem se hodně těšil a musím přiznat, že jsem čekal daleko více. Christopher Nolan ukázal, jak skvělý je režisér a opět natočil film, který je naléhavý, dramatický, to vše doplněno pro něj typicky naléhavou hudbou. Skvělé obsazení, nechybí zde spousta hollywoodských hvězd. Hodně se mi líbil Robert Downey jr. bohužel je ale stále v jednom tempu, i když se film odehrává ve více časových linkách, působí na mě monotónně. Vody rozčeřila scéna první zkoušky atomové bomby, skvělý výbuch, ale hlavně dokonale zpracované čekání na první detonaci, kdy vědci netušili, jak silný bude výbuch, jestli třeba nezničí svět.. sledoval jsem to bez dechu. Celkově je to hodně dobrá práce, ale u mě "jen" za 70%.
lamps
lamps
15 058 bodů
10
Napodruhé, kdy jsem neměl infarktové stavy a dokázal se ještě lépe soustředit na konstrukci příběhu, jeho paralelních vícečasových linií i jednotlivých scén, to povýšilo na asi nejsilnější a nejdůležitější Nolanův film. Je to vlastně film o záměně, předávání a hlavně zamítání moci a prestiže ve světě, za jehož racionální a pragmatickou oponu vidí málokdo. Je úžasné, že těch pár rozhovorů s NÍM vygeneruje tak fascinující napětí a další v podstatě mysteriózní narativ o tom, co by mělo být důležité v mezích souboje vědy a morálky, ale co je zastíněné malicherným politickým aparátem charakterizovaným třeba oddělováním (chcete-li štěpením) geniálních a potenciálně vlastizrádných lidí a především pomstychtivou ješitností. Film o tom, co mohou udělat lidé s jejich děsivým chápáním vesmíru a světového řádu, nikoli co může napáchat bomba. To přece všichni víme, i když jako Oppenheimer třeba jen podprahově a s pár předběžnými teoretickými otazníky.
mojmir.sedlacek
5 803 bodů
8
Extatické reakce vyšponovaly očekávání na maximum, projekce je však poněkud zchladila. Ano, lepší podívanou pro velké plátno letos nejspíš neuvidíme, ale pořád je to „jenom“ Nolanův film – tedy ohromující podívaná burcující všechny smysly a s jistým místem mezi nejlepšími snímky roku. Jenže také dílo se vzdáleným, nečitelným hrdinou, k němuž se těžko hledá cesta, a především s neodbytným pocitem, že výsledek líp vypadá a zní, než nakolik se svým poselstvím či vypointováním dokáže zarýt pod kůži. Je dechberoucí, jak strhujícím způsobem se Nolanovi daří prodat v jádru standardní biografii. Vypráví nelineárně, v několika časových rovinách, s občasným zahrnutím vizí a dalších zcizujících prvků – přesto však hlavně díky zvukovým můstkům neztrácí přehlednost a diváckou pozornost na obrovité ploše tří hodin. Stylistické volby stojí za důslednou analýzu, stejně jako Nolanova práce s burcováním diváckých emocí i v momentech, kdy si prostě jen povídá pár kravaťáků. Po skončení tohohle maratonu smyslových vjemů se však vkrádá otázka, co si z toho odnést? Nejspíš to bude třeba zjistit na další projekci – a ideálně zase v IMAXu.


Dodatečné informace

Původní název:
Oppenheimer (více)
  • USA Oppenheimer
  • USA オッペンハイマー
  • USA Openheimeris
  • USA Οπενχάιμερ
  • USA Опенхаймер
  • USA Оппенгеймер
  • USA ओप्पेन्हेइमेर
  • USA 奧本海默
Premiéra v ČR:
20. 7. 2023
Distributor:
CinemArt
Země původu:
USA
Rozpočet:
100 mil. USD
Tržby:
950,7 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Oppenheimer je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch