Dánská dívka (2015)

The Danish Girl (USA)
USA USA
119 minut

Žánry

:
Drama, Romantický, Životopisný
Motto: Inspirováno neuvěřitelným životním příběhem

Obsah

:
Dánská dívka líčí příběh muže, který se ve snaze najít sebe sama, vydal tam, kam před ním ještě nikdo nikdy nevkročil. A příběh ženy, jež ho při jeho více »« méně

Režie

:
Tom Hooper

Scénář

:
David Ebershoff Lucinda Coxon

Herci

:
Alicia Vikander Eddie Redmayne Tusse Silberg Adrian Schiller Amber Heard ...
Premiéra: 4. 2. 2016
Distributor: CinemArt

Komentáře

znaků
 • (5897 bodů)
  10. 2. 2016 21:50
  85%
  0
  1
  Sheldon

  Jak už to bývá, pozornost si na sebe v médiích opět strhává Eddie Redmayne, ale stejně jako ve filmu Teorie všeho je třeba přiznat velké zásluhy i jeho filmové partnerce, tedy švédské krasavici Alicii Vikander. Velkou radost mám z další role ve sledovaném filmu pro belgického herce Mathiase Schoenartse, který by si vstup do Holywoodské áčkové ligy už bezpochyby zasloužil. Potěší také německý internacionál Sebastian Koch, kterému stačí málo, aby diváky zaujal.  Svou premiéru si snímek odbyl s úspěchem na festivalu v Benátkách, zkušeně jej režíroval Tom Hooper (Králova řeč, Bídníci), který ač má zkušenosti z divadla, a na filmu je to vidět, přesvědčivě dokazuje, že film režírovat prostě umí. Pokud mohly padat výhrady k jeho úspěchu s Královou řečí, je to už druhý film v řadě, kde dokazuje, že je mistrovský vypravěč a žádný tuctový řemeslník. Citlivá režie ve scénách, které mohly snadnou sklouznost k trapnosti nebo nechtěnému smíchu jsou jednoduše hodné obdivu. A skutečnost, že i Hooperovi se vyhnula nominace na Oskara za režii považuji vedle nenominace Ridleyho Scotta, Quentina Tarantina i mladíka Ryana Cooglera za naprosto nepochopitelnou.

 • (3812 bodů)
  4. 5. 2016 14:00
  65%
  0
  0
  lamps

  Řemeslná kvalita se Tomu Hooperovi upřít rozhodně nedá - vše je přesně na svém místě, každá scéna má svůj smysl, kamera funguje ve vztahu k postavám na výbornou a z herců je ždímáno naprosté maximum. Eddie Redmayne je tradičně přesvědčivý a sympatický, Alicia Vikander je fenomenální. Co se ale týče nějakého sdělení či dramatické hodnoty, pomineme-li ten sám o sobě oslovující námět, není dále nad čím jásat. Film především moc nevyznívá jako skutečný životní příběh, dění nedosahuje požadovaných emocionálních výšin a přestože hnacím motorem má být v prvé řadě znázornění osudové lásky a náklonnosti mezi oběma hrdiny, nepodařilo se jejich cit rozprostřít dále než do výrazů a posunků hereckých představitelů. Celkově trochu nedotažené, v maličkostech a jednotlivých složkách ale určitě poutavé a na úrovni...... ale ještě aby ne.

 • (2551 bodů)
  28. 2. 2016 00:45
  75%
  0
  0
  Ombak_Penari

  Hodně složitý film pro diváka vzhledem ke kontroverznímu tématu. Celé to stojí na hereckých výkonech, ke zbytku stačí jen konstatovat, že je snímek zručně natočený. Eddie Redmayne si vybral další složitou roli. Ne že by nebyl dobrý herec, ale tady mě přeci jen přišlo, že až moc přehrával a někdy to působilo dost rušivě. Oscara bych mu osobně tentokrát znovu nedal. Naopak jsem se přesvědčil, že Alicia Vikander je vážně dobrá herečka a očekávám od ní ještě velké věci. Celkově už to nikdy vidět nemusím, ono to není nic třeskutě zábavného pro více sledování a zařadí se to kamsi mezi artovky, ale jinak zajímavé téma a dobře zpracované.

 • (1852 bodů)
  22. 4. 2016 14:00
  65%
  0
  0
  rkotvald

  Řemeslná kvalita se Tomu Hooperovi upřít rozhodně nedá - vše je přesně na svém místě, každá scéna má svůj smysl, kamera funguje ve vztahu k postavám na výbornou a z herců je ždímáno naprosté maximum. Eddie Redmayne je tradičně přesvědčivý a sympatický, Alicia Vikander je fenomenální. Co se ale týče nějakého sdělení či dramatické hodnoty, pomineme-li ten sám o sobě oslovující námět, není dále nad čím jásat. Film především moc nevyznívá jako skutečný životní příběh, dění nedosahuje požadovaných emocionálních výšin a přestože hnacím motorem má být v prvé řadě znázornění osudové lásky a náklonnosti mezi oběma hrdiny, nepodařilo se jejich cit rozprostřít dále než do výrazů a posunků hereckých představitelů. Celkově trochu nedotažené, v maličkostech a jednotlivých složkách ale určitě poutavé a na úrovni...... ale ještě aby ne.

 • (849 bodů)
  7. 4. 2016 22:08
  40%
  0
  0
  Innuendo

  Takové téma a co s tím tvůrci udělali? Sračku..

 • (738 bodů)
  16. 3. 2016 19:14
  60%
  0
  0
  batal

  skvělé herecké výkony

 • (710 bodů)
  5. 2. 2016 11:51
  65%
  0
  0
  marie-kolarova

  Hooper nevyužívá silnou dramatickou linii, kterou Einarův osud nabízí. Zalévá vlnou nekonečné lyriky, bohužel však okrádá diváka o vnitřní zápas, kterým si Einar i Gerda musely projít. Zásluhou slabého scénáře není příběh přesvědčivý. Manželé se zpočátku jeví jako oddaní milenci, načež si Einar shodou okolností na chvíli navlékne baletní šatičky a v tu chvíli ho osvítí poznání, že třeba není úplně chlapem. Takhle nakažlivé to fakt není. Pak teprve si Einar vzpomene na jakýsi polibek v dětství. Gerda stále překvapivě lpí na Einarovi, jako na svém manželovi, i když podle životopisů byli manželé, tedy posléze obě dámy, spíše společnicemi, což daleko více odpovídá realitě. Je škoda, že Hooper z potenciálu látky využívá jen vnější povrch a nejde víc do hloubky. Ty dvě hodiny jsou pak zbytečně moc.

 • (642 bodů)
  2. 3. 2016 17:05
  90%
  0
  0
  hovorkok

  Oh my… Víc takových rolí pro Redmaynea. Rok po bravurním Hawkingovi přichází Lili Elbe, další perfektní výkon. Životopisná klasa o ženě, která se narodila do špatného těla. Film plný skvělých výkonů (kdo by si neoblíbil Aliciu Vikander, kdyby v jednom týdnu neviděl The Danish Girl a Ex Machina :), zasloužený Oscar), nádherné hudby a výpravy. Můj třetí film Toma Hoopera a již třetí film za 5/5*.

 • (424 bodů)
  6. 4. 2016 13:29
  70%
  0
  0
  machetetete

  án Einar Wegener byl prvním člověkem, jenž roku 1930 prodělal operaci změny pohlaví. Rok nato zemřel ve svých 48 letech, už jako Lili Elbe. Průkopníky proměny představuje oscarový Tom Hooper, který si získal akademiky sebejistou Královou řečí (ač pro mě neosobní) a následně pro změnu mě blízkými Bídníky, kteří dokonale rozdělili diváckou obec. Právě v jejich případě se sešel i s Eddiem Redmaynem, který exceloval v (podle mnohých přeceňované humanistické) Teorii všeho, kde transformuje své tělo k nerozeznání od skutečného předobrazu. Tady příjemně šokuje podruhé. Ač se to mnohým asi nebude líbit, Brit, jehož postava našla odvahu opravit to, v čem příroda chybovala, si zaslouží další velké uznání. Snad i ten Oscar je výrazně blízko. Ano, jeho výkon je trochu jednostranný a mimikou a gesty se opakující, ale i tak je to silná herecká jízda. Redmayne navrch představuje ideál ženy daného období – spíš chlapecká postava s malým poprsím. Střídání štěstí, statečnosti a bezradnosti v tváři stále zajímavější Alicie Vikander je stejně výtečné jako výkon jejího „muže“, navíc její průkopnický duch zůstává inspirací pro dnešní transgenderové hnutí. Vikander srší energií, mění polohy, kamera se jí ráda věnuje. Ve finále pro mě film dvou polovin: první zajímavá, druhá lehce se opakující, na místě přešlapující. Scénář je málo dramatický, Hooper měl vykřesat víc emocí.

 • (340 bodů)
  21. 2. 2016 23:33
  75%
  0
  0
  patrick-sarin

  Těžké drama, které mně provázelo a tížilo ještě do konce dne. Redmayne a Vikander si jdou pro Oscar Nominees, stejně jako Desplatova hudba. Přál bych tomu aspoň nominaci na nejlepší film. Je ale fakt, že to bylo hodně rozvláčné, a místy mně to i trochu nudilo, ale filmaři chyby nedělali. Tom Hooper natočil jeden z jeho nejlepších filmů.

 • (332 bodů)
  16. 3. 2016 20:57
  60%
  0
  0
  ebarty

  Bohužel celkem zklamání, dalo se to určitě zpracovat lépe. Málo uvěřitelné.

 • (311 bodů)
  8. 4. 2016 22:51
  75%
  0
  0
  EXpenzza

  Krásný a poetický film s úžasnými výkony Eddieho Redmaynea a Alicie Vikander. Naprosto fantastická výtvarná stránka (kamera, výprava, kostýmy) - vše perfektně ladí a je pastvou pro oči. Čistá filmařina. Jak jsem měl problém s Královou řečí (všechno hezké, ale totálně bez duše), tak Dívka z Dánska má emocí na rozdávání, přičemž velký podíl na tom má můj skladatelský oblíbenec Alexandre Desplat, jehož soundtrack je opět nebesky krásný. Ještě jednou - úžasný divácký zážitek.

 • (206 bodů)
  4. 3. 2016 20:15
  65%
  0
  0
  Fxxx

  Působivý film s výbornými herci, který dotváří příjemná atmosféra. Má silný příběh, díky kterému zůstane v paměti. Ovšem ne zřídka se tu vyskytují chluchá místa, často se zdlouhavě táhne a obzvláště v nepodstatných momentech. Myslím, že šlo z tohoto vytěžit o dost více. Škoda.

 • (167 bodů)
  28. 2. 2016 16:52
  85%
  0
  0
  Anni

  Výborné drama, kde nejde ani tak o samotné, možná kontroverzní téma genderu a změny pohlaví, ale o vzájemné emoce a lidskost. Herecké výkony skvělé, zvláště Alicia zdatně sekundovala, Eddie Redmayne má pro mě pořád podobný výraz ve všech filmech, ale zranitelnost a nevinnost umí skvěle. Moc příjemný, zamyšleníhodný film :)

 • (108 bodů)
  17. 3. 2016 10:41
  70%
  0
  0
  Liki12

  Ocenich bych velice kvalitní herectví, ale chvílemi to nebylo úplně zábavné.

 • (83 bodů)
  28. 2. 2016 23:42
  85%
  0
  0
  wee_dram

  Krásně zahraný, příjemně technicky vycizelovaný film.
  Alicia Vikander je velmi přesvědčivá v nesmírně zajímavé roli, která jí dává spoustu prostoru ukázat, že patří mezi nejlepší mladé herečky dnešního Hollywoodu. Eddie Redmayne, jakkoli hraje také výborně, mě paradoxně ničím moc nepřekvapil.

 • (79 bodů)
  28. 2. 2016 18:50
  80%
  0
  0
  bubu

  Skvělé herecké výkony obou představitelů a zdařilé uchopení kontroverzního tématu a silného příběhu opravdové lásky. Příjemné 2 hodiny emocí a dojemného příběhu, skvělá výprava, kostýmy, hudba, kamera.

 • (74 bodů)
  17. 3. 2016 13:16
  65%
  0
  0
  supermozek

  celkem dobrý

 • (63 bodů)
  4. 3. 2016 15:54
  100%
  0
  0
  leriel

  Tento film mi padl do noty a já jsem z kina odcházela velmi spokojena.

 • (48 bodů)
  5. 3. 2016 02:19
  90%
  0
  0
  katrin.ka

  naprosto skvělý Eddie Redmayne a úžasná Alicia Vikander. krásná kamera, úžasné exteriéry a vymazlené interiéry, skvělé kostýmy a výprava. bavilo mě to, ale nemohu říct, že by mě to "dostalo". moje kamarádka celý film proplakala. já jsem tedy slzu neuronila, ale bavilo mě to od začátku až do konce...

1 2 dalsi posledni
76 70 ?
 • jana-kohutova 100%
 • fata morgana 65%
 • beseda 80%
 • Tomas_313 80%
 • mlha99 75%
 • LiborLibor 75%
 • tereza-dvorakova 55%
 • topinecek 85%
 • rkotvald 65%
 • Pas 5%
všechna hodnocení (59)
jak hlasovat?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: