Ve věku 83 let zemřela režisérská legenda Mike Nichols

Ve věku 83 let zemřela režisérská legenda Mike Nichols 12 obrázků v galerii
Klasik, který natočil filmy jako Kdo se bojí Virginie Woolfové nebo Absolvent, za něhož dostal Oscara, zemřel ve středu v noci. Jeho smrt potvrdil dnes ráno president ABC News James Goldston, který ho označil za skutečného visionáře.

Mike Nichols byl jeden z mála umělců, který současně vyhrál ceny Emmy, Tony, Grammy i Oscara. Jeho práce zahrnuje řadu významných a divácky velmi oblíbených amerických filmů dvacátého století - Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966), Absolvent (1967), Hlava 22 (1970), Podnikavá dívka (1988), Myslete na Henryho (1991), Ptačí klec (1996) či životopisné drama Silkwoodová (1983), na němž coby kameraman pracoval Miroslav Ondříček. V novém tisíciletí natočil ceněnou mini-sérii Andělé v Americe (2003) a příjemné komediální drama Soukromá válka pana Wilsona (2007).

"Není nic lepšího, než odhalit to, pro co jste se narodili. Je to jako se zamilovat," řekl jednou na adresu své profese. Jack Nicholson, který s ním několikrát spolupracoval, prohlásil "Je to můj mistr a velitel. Můj král".

Nichols se narodil 6. listopadu 1931 v Berlíně jako Michael Igor Peschkowsky. Před druhou světovou válkou se v 7 letech dostal do USA, kam odešla postupně celá rodina. V roce 1996 o svém stěhování řekl: "V té době jsem uměl jen dvě věty: Nemluvím anglicky a prosím, nelíbejte mě."

Nichols byl za svůj život čtyřikrát ženatý, měl tři děti a jeho poslední manželkou, s níž strávil 26 let, byla moderátorka ABC Diane Sawyer.

Ankety
Přáli byste si prodej nové bondovky streamovacím službám?
Ano
Ne, chci film vidět v kině!
Je mi to jedno, Bond mě nezajímá
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist