24.5.2022, 17:00

Chcete Ježíše a Buddhu, anime, bojová umění či cosplay? Animefest má tohle všechno a ještě mnohem víc

Chcete Ježíše a Buddhu, anime, bojová umění či cosplay? Animefest má tohle všechno a ještě mnohem víc 49 obrázků v galerii
Cosplayerka Lena jako Hatsune Miku | Foto: Eva Hlavatá
Brno mělo opět tu čest hostit velkolepý Animefest, jenž se již tradičně konal v prostorách tamějšího výstaviště. Po dvouleté odmlce se na něj sjeli hosté nejen z České republiky, ale také z okolních států. Stálo to opravdu za to?

Od pátku 20. do neděle 22. května se v brněnském výstavišti konal již sedmnáctý ročník Animefestu. Jedná se o festival fantazie, filmů, seriálů, videoher, ale primárně pak japonských anime a mang. Každý rok svým návštěvníkům a návštěvnicím nabízí kvalitní přednášky, zábavné soutěže, nejrůznější workshopy, spoustu stánků s merchem a také promítání nových i starších anime. Ty bylo možné sledovat hned v několika sálech až do nočních pozdních hodin.

Letos organizátoři nabídli například dramatický film Dopis pro Momo, dále pak Promare, nový fantasy sci-fi snímek Belle či komediální titul Svatí od vedle. Ten vypráví poněkud netradiční příběh o Buddhovi a Ježíšovi, kteří si řekli, že přišel čas na zaslouženou dovolenou. Sestoupili mezi smrtelníky a usadili se v jednopokojovém bytě v Tokiu, kde ochutnávají lidské jídlo a „filosofují“ o životě.

vystavený kostým od cosplayerky Arashi | Foto: Eva Hlavatá
Artist Alley byla plná zajímavých děl. | Foto: Eva Hlavatá

Pokud ale sledování anime nepatří mezi vaše oblíbené činnosti, mohli jste se vlastně kdykoliv během dne účastnit přednášek, které měli na starost skuteční mistři svých oborů. Ať už se jednalo o nápady a tipy ke cosplayi, tak o nejrůznější novinky ze světa anime, hudby, mang či čehokoli dalšího spojeného s Japonskem. Například jste se mohli dozvědět něco o tom, jak japonskou komunitu ovládly 2D celebrity. Takovou nejznámější senzací je fiktivní zpěvačka Hatsune Miku. Jedná se o anime postavu s dlouhými modrými culíky, která má například své vlastní virtuální koncerty, na nichž vystupuje v podobě hologramu – a světe, div se, haly jsou vyprodané.

Během slavnostního zahájení promluvil i japonský velvyslanec. | Foto: Eva Hlavatá
Slavnostní zahájení doprovázelo také hudební představení. | Foto: Eva Hlavatá

Na Animefestu probíhala i řada workshopů, na nichž jste se mohli naučit například tancovat na melodie k-popu (korejského popu) či si zkusit japonskou kaligrafii, bojová umění, šití a třeba co nejlépe napodobit kov. To se může hodit nejen pro cosplay, ale i pro různé dekorační účely v domácnosti. Třešničkou na dortu byly již tradičně nejrůznější soutěže.

Proběhl například Festdance, což je, jak asi tušíte, taneční soutěž. Účastnilo se jí hned několik talentovaných jednotlivců či skupin, které na jevišti v rotundě předvedli své vlastní či vypůjčené choreografie jak z japonských skladeb, tak i z k-popu. Jeviště nakonec ovládla dívčí skupina GG WP, která předvedla v kompletních cosplayích z videohry League of Legends perfektní taneční výkon a rozjásala publikum. Gratulujeme jí k výhře.

taneční skupina GG WP během Festdance | Foto: Eva Hlavatá
účastnice Festdance | Foto: Eva Hlavatá

Na Animefestu dále proběhly dvě cosplay soutěže. Jedna se nazývala cosplay debut a mohli se jí zúčastnit začátečníci. Ta druhá, hlavní cosplay soutěž, se konala v sobotu v odpoledních hodinách a výherci postoupili do Francie, kde budou reprezentovat Českou republiku v tamější soutěži European Cosplay Gathering (ECG). Proč výherci? Soutěže se totiž účastnili jak skupiny, tak i jednotlivci, zařezení do těchto dvou kategorií. Za skupiny postoupila dvojice cosplayerek Kate a Tery, které divákům a divačkám rotundy připomněly Barbie pohádky a představily se jako princezna a švadlenka. Za jednotlivce zvítězila Amathys se svým propracovaným kostýmem ze hry Overwatch. Všem výhercům opět gratulujeme a držíme pěsti v dalším soutěžním klání v zahraničí.

Výherkyně se představily jako postavy z pohádky Barbie princezna a švadlenka. | Foto: Eva Hlavatá
výherní kostým z Overwatche a cosplayerka Amathys | Foto: Eva Hlavatá
porotci cosplay soutěže před zahájením přehlídky | Foto: Eva Hlavatá

Animefest se naposledy konal v roce 2019, poté nastala pandemie a festival byl dvakrát zrušený. Letos se návštěvníci a návštěvnice po dvou letech konečně dočkali a stálo to za to. Animefest totiž není jen con, ale také srdcová záležitost všech českých fanoušků a fanynek anime. Je to místo, kde se setkávají, seznamují, baví a společně tráví čas. Necítíte zde žádnou striktní a formální atmosféru, naopak se cítíte velice uvolněně, pohodlně a klidně. Právě tím je Animefest mezi dalšími českými cony tak speciální a jsem ráda, že se na tom ani po dvouleté pauze nic nezměnilo. Zatím není jisté, kdy se bude konat příští ročník, očekává se ale, že to bude opět v průběhu května.

Ukázka všech účastníků cosplay soutěže. | Foto: Eva Hlavatá
Ankety
Je sledování filmů a seriálů součástí vaší dovolené?
Určitě ano, bez toho by to nešlo.
Jak kdy. Pokud není lepší program, tak ano.
Málokdy, snažím se odreagovat jinak.
Spíš ne, není na to čas.
Určitě ne, filmy musí počkat.
Nevím, záleží na situaci.
Nejnovější články:
Načíst další články