30.5.2021, 12:00

Další studená sprcha pro české cosplayery

Další studená sprcha pro české cosplayery 11 obrázků v galerii
Animefest 2019 | Foto: Tomáš Hudek / Czech con & cosplay photo
Cosplayeři mají utrum. Řada z nich je ve své zálibě kvůli koronavirovým opatřením demotivovaná. Mnozí čekali na spásu v podobě velké akce, kde by konečně mohli své kostýmy ukázat. Zatím však ticho po pěšině. Jak to česká - nejen cosplay - komunita snáší?

Sedmnáctý ročník jedné z největších českých popkulturních akcí je letos opět zrušený. Brněnský Animefest, konající se pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR, na nějž se každoročně sjíždějí tisíce fanoušků, zažívá těžké časy. V době svého největšího rozkvětu, kdy jeho návštěvnost činilo až 7.200 milovníků popkultury, je kvůli současné pandemické situaci opět odložen. Animefest má již dlouholetou tradici, sjíždějí se na něj tisíce fanoušků anime, videoher, filmů, seriálů a také cosplaye. Probíhá zde řada poučných přednášek k popkulturním tématům. Návštěvníci si zde mohou nakoupit spoustu merche jako jsou plakáty, figurky, trika, paruky, různé drobnosti a také kostýmy. Mimo jiné zde probíhá soutěž, kde se každoročně sejdou ti nejlepší cosplayeři z české komunity, aby představili svá mistrovská dílá a postoupili do mezinárodního kola konajícího se v Londýně.

Animefest 2019 | Foto: Tomáš Hudek / Czech con & cosplay photo

Nejprve byl letošní Animefest ze svého obvyklého květnového termínu přesunut na srpen. A fanoušci se radovali. Jak se říká, naděje umírá poslední. Před nedávnem se ale na oficiálním facebooku festivalu objevila zdrcující zpráva. A fanoušci zaplakali. Letošní Animefest byl zrušen a pokud tomu situace nedovolí dříve, bude se konat až v termínu 20. - 22. května 2022.

Navštívili jste již někdy Animefest?
Ano.
Ne.
O existenci Animefestu jsem do této doby neměl/a tušení.

Ohlasy na toto rozhodnutí organizátorů jsou různorodé. Někteří jej chápou a respektují, jiní nadávají a jsou zklamaní, poněvadž se domnívají, že by se to díky současnému zlepšování situace a uvolňování konat - byť v nějakém omezení - mohlo. Organizátoři se však ke svému rozhodnutí vyjádřili jasně - svou akci omezovat nechtějí. Nehodlají ani rozdmýchávat potenciální riziko možného rozšiřování nákazy, neboť právě takový problém by mohl existenci festivalu nadobro ukončit. Proto se organizátoři rozhodli vsadit na jistotu a akci odložit. Je to sice škoda, ale nejspíš udělali správnou věc. Lepší je si počkat, než o akci zcela přijít.

Animefest 2019 | Foto: Tomáš Hudek / Czech con & cosplay photo
Animefest 2019 | Foto: Tomáš Hudek / Czech con & cosplay photo
Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články