25.2.2021, 13:30

Hospoda: Oblíbený sitcom měl pokračovat, ale scénáře třetí série nakonec skončily v koši

Hospoda: Oblíbený sitcom měl pokračovat, ale scénáře třetí série nakonec skončily v koši 8 obrázků v galerii
Hospoda | Foto: TV Nova
Žánr sitcom je stále pro české tvůrce tak trochu zakletý pojem. Srdnatě s ním ale bojují již od poloviny devadesátých let (Kdopak si dnes ještě vzpomene na Nováky?). Hospoda patřila k prvním vlaštovkám a přestože jde seriálu vyčítat mnohé, má své nepopiratelné kouzlo, mimo jiné proto, že opravdu dobře zachytila naturel českých štamgastů.

Nemluvě o skvělém obsazení, které dokázalo prodat i ty nejslabší hlášky. V rámci dvou sérii natočil v letech 1996 a 1997 režisér Jaroslav Dudek 52 epizod. A protože seriál slavil úspěch, začalo se přirozeně pracovat na třetí řadě. Produkce se ale dlouho táhla a v roce 2000 Dudek zemřel. I přesto to na Nově ihned nevzdali a ještě nějakou dobu zkoušeli v seriálu pokračovat.

Hospoda | Foto: TV Nova

Bylo napsáno deset dílů, přičemž na sedm z nich si nechala televize na jaře 2001 vypracovat dramaturgické posudky. Výsledek pravděpodobně nebyl nejpřesvědčivější, protože na samotnou dramaturgickou schůzku došlo až v roce 2005. A tehdy byl osud Hospody zpečetěn. Od ukončení seriálu uběhlo příliš času, herci zestárli a v situacích, jaké jim scénáře předepisovaly, by nepůsobili věrohodně. Nemluvě o tom, že Jiří Menzel dopředu hodil do pokračování vidle, protože seriál nikdy neměl moc v lásce. Ve skutečném životě pivnice nevyhledával a nepil pivo, takže když už se musel napít, vždycky ho hned vyplivl nebo vyléval (při natáčení se nepoužívalo nealkoholické pivo, ale 5° či 7° pivo). Dudek, který si Menzela vážil, nechal scénář přepracoval tak, aby pil víno (které nahrazoval ve sklenici rybízový džus). Absenci Menzela měla vyvážit nová postava novináře Meluzína.

V rámci vývoje příběhu víme již jen to, že se Jonáš (Václav Knop) měl stát poslancem a Václav Novák (Ladislav Potměšil) by po návratu z vězení nastoupil k Babulovi do kotelny. Unikly také názvy nekolika dílů (1 – Návrat, 2 – Kalkulace, 3 – Šolích, 4 – Vedoucí, 5 – Medium, 7 – Marodi, 10 – Marketing), samotné scénáře se ale podle všeho bohužel nedochovaly.

Brali byste třetí řadu sitcomu Hospoda?
Rozhodně!
Ne, dvě řady bohatě stačily
Do téhle chvíle jsem netušil/a, že seriál existuje
Hospoda | Foto: TV Nova
Ankety
Myslíte, že Woody Allen sexuálně zneužil svou dceru?
Ano
Ne
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist