Hned dva herci seriálu M*A*S*H neunesli slávu kolegy a raději populární show dobrovolně opustili

Hned dva herci seriálu M*A*S*H neunesli slávu kolegy a raději populární show dobrovolně opustili 8 obrázků v galerii
M*A*S*H | Foto: 20th Century Fox Television
Asi se najde málo lidí, kteří by tenhle seriál neznali. Jedna z nejlépe hodnocených show vůbec vydržela v éteru dlouhých jedenáct let, získala řadu ocenění, její finále sledovalo jen v Americe 125 milionů diváků a všem hercům zajistila nesmazatelné místo v televizní historii. Našli se ale dva, kteří tenhle úspěch tak nadšeně nevnímali.

Když se začala připravovat seriálová verze filmu Roberta Altmana z roku 1970, neměla ústředního hrdinu. Charismatický Alan Alda (který byl ironií osudu obsazen jako poslední a smlouvu podepisoval pouhých šest hodin před začátkem natáčení pilotu) ale plány změnil. Netrvalo dlouho a Hawkeye Pierce se v očích diváků vyprofiloval jako hlavní postava M*A*S*He.

Zatímco televize takový vývoj bezpochyby uvítala (mít silného a milovaného tahouna není pro seriál nikdy na škodu), hned dva Aldovi spolupracovníci to viděli poněkud jinak. Byli jimi Wayne Rogers a McLean Stevenson, kteří shodně seriál opustili na konci třetí série. Rogers hrál Hawkeyho parťáka Trappera Johna McIntyrea, zatímco Stevenson plukovníka Henryho Blakea.

Originál versus dabing: Jak vypadají české hlasy seriálu M.A.S.H.? Originál versus dabing: Jak vypadají české hlasy seriálu M.A.S.H.?

Co se týče dabingu, je to jako se vším, najdete stoupence i odpůrce. Český dabing patřil v jisté době ke skutečné špičce ve svém oboru...

Začneme u Stevensona. Ten si původně, když se seriál obsazoval, myslel na roli Hawkeye. Tu sice nezískal, jeho roztomile zmatkující plukovník byl ale také trefou do černého. Blake patřil mezi nejoblíbenější postavy vůbec a Stevenson se rozhodl, že dobrovolně seriál opustí a místo toho, aby byl ve stínu hlavní hvězdy a jen "jedním z mnoha", zazáří ve vlastním sitcomu The McLean Stevenson Show. To se ale přepočítal, protože z té byl propadák. Sám Stevenson to shrnul později následujícími slovy. "Mojí chybou nebylo, že jsem opustil MASH. Mojí chybou bylo, že jsem myslel, že každý v Americe miluje McLeana Stevensona. Ale tak to nebylo. Každý miloval Henryho Blakea."

Zatímco Stevensonův odchod neprovázela takzvaně zlá krev (chtěl zkrátka využít své slávy v nějakém sólovém projektu), to Rogers vyloženě zatrpkl. Z role, která měla původně mít stejný prostor jako Hawkeye, se stal přicmrdávač hlavní hvězdy a Rogers o něco takového nestál. Po třetí sérii tak hodil ručník do ringu. To se ale televizi nelíbilo a snažila se Rogerse udržet v seriálu pod hrozbou možné žaloby za porušení smlouvy. Tu však paradoxně Rogers nikdy nepodepsal a proto mohl bez problémů z natáčení odejít.

Později svého rozhodnutí nelitoval a to navzdory tomu, že již nikdy ve své kariéře nenarazil na podobně úspěšný projekt. I když neodcházel v dobrém, televize i tak Rogersovi nabídla, aby si postavu zopakoval v seriálu Trapper John, M.D.. Přestože by měl hlavní roli, odmítl s tím, že se bál, aby mu následně nenabízeli jen podobné postavy. Seriál se vysílal v letech 1979-1986, volně navazoval na M*A*S*H (Trapper se v něm po návratu z války stal primářem chirurgie v San Franciscu) a vzniklo úctyhodných 150 epizod.

Nevím, jak Rogers, ale tohohle rozhodnutí bych osobně asi docela litoval...

M*A*S*H | Foto: 1972 20th Century Fox Television
Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články