Recenze #2: Lov - místo hororu komedie, která míchá brutální scény se satirou

Recenze #2: Lov - místo hororu komedie, která míchá brutální scény se satirou 6 obrázků v galerii
Lov | Foto: Blumhouse
Partička lidí, kteří se navzájem neznají, se probouzí někde v lese, nachází bednu plnou zbraní a záhy je začne někdo zabíjet. Začíná lov!

Filmy na téma "partička lidí je někým / něčím lovena" tu jsou již mnoho desetiletí a budou tu nadále. Má cenu dívat se zrovna na tenhle? Odpověď na tuto otázku není triviální.

Trailer:

Film má především celkem originální twist, spočívající v tom, že "lovci" nejsou tradiční "zvrhlí milionáři", ale "morálně nadřazení liberálové", kteří po celých USA pochytali různé "vidláky, konspirační teoretiky a fanatiky přes zbraně" a nyní je chtějí lovit. "Lov" se ovšem poměrně brzy změní v cosi jako "férový boj skupiny proti skupině", přičemž téměř všichni na obou stranách jsou líčeni jako směšní a neschopní idioti! To znamená, že zatímco "lovení" mluví o "globalist cucks who run the deep state", "lovci" se navzájem varují před špatným používáním genderů a "cultural appropriation", a mají jako bojového poradce (protože sami zbraním moc nerozumí) chlapíka, který byl bojovým poradcem při natáčení filmu Slzy slunce...

Lov | Foto: Blumhouse

Připadá vám to vtipné? To není řečnická otázka. Mně to relativně vtipné připadalo, ale asi to dost souvisí s tím, že hodně chodím navštěvovat diskuse obou táborů a bavím se v obou. Nepochybuji ale, že pro českého diváka bude mnoho narážek v tomto filmu zcela nepochopitelných (i když se překladatel snažil) a možná mu bude i dost dlouho trvat, než pochopí, že to, co se na plátně odehrává, má být komedie.

Další zajímavost Lovu spočívá v tom, že většinu filmu není jasné, kam to celé směřuje, jak vážně je to myšleno (jestli to chce být sofistikovaná satira nebo nihilistická zábava) a jestli máme někomu na plátně fandit nebo ne. U některých filmů toto pokládám za pozitivum, ale v tomto případě se obávám, že to způsobila spíše neschopnost scenáristů (Damon Lindelof, ehm ehm ehm...).

Jsem tedy z Lovu poněkud rozpačitý. Je v něm pár roztomile brutálních scén, je v něm pár dobře vymyšlených politicky nekorektních vtípků (z obou táborů) a většinu času se nebudete nudit (což je způsobeno i tím, že film má jen 90 minut). Na druhou stranu ve filmu není dost dobrých věcí na to, abych ho mohl jednoznačně doporučit, a mám velmi intenzivní dojem, že si tvůrci mysleli, že natáčejí něco podstatně sofistikovanějšího a mnohovrstevnějšího, než nakonec natočili. Jaký smysl mělo třeba to prase, co je i na plakátě? Jmenovalo se Orwell, takže zřejmě odkaz na "Farmu zvířat". Ale jaký a proč? A to je přesně ten druh otázky, který si v souvislosti s tímto konkrétním filmem nechci pokládat...

Hodnocení: 50%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

Ankety
Která filmová přestřelka je podle vás nejlepší?
Finále Butche Cassidy a Sundance Kida
Finále Divoké bandy
Finále Zjizvené tváře
Útok na policejní stanici v Terminátorovi
"Kácení pralesa" v Predátorovi
Přestřelka v nemocnici v Hard Boiled
Pouliční přestřelka v Nelítostném souboji
Přestřelka v hale v Matrixu
Přestřelka v Candyho sídle v Nespouatném Djangovi
Akce v klubu v Johnu Wickovi
Jiná
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist