10.10.2019, 15:08

Recenze: Pražské orgie - zamyšlení se nad tím, proč tenhle film není vůbec pro nikoho

Recenze: Pražské orgie - zamyšlení se nad tím, proč tenhle film není vůbec pro nikoho 11 obrázků v galerii
Pražské orgie | Foto: Bioscop
V roce 1976 se slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman (Jonas Chernick) vydává do komunistické Prahy, aby zde z velmi bohémské čtyřicetileté spisovatelky Olgy (Kseniya Rappoportová) vymámil rukopisy cenných židovských povídek a vyvezl je do USA, kde mohou být publikovány.
Pražské orgie | Foto: Bioscop

Je mi úplně jedno, do jaké míry je film věrný literární předloze od Philipa Rotha. Je možné, že předloha byla dementní a film je její věrnou adaptací. Je možné, že předloha byla skvělá a film je její dementní adaptací. Je mi to jedno. Hlavní je, že film Pražské orgie je dementní.

Vlastně, ono je to ještě horší...

Film Pražské orgie zjevně stál spoustu peněz. 70. léta minulého století jsou v něm ztvárněna velmi věrně, za použití nejednoho kvalitního triku, spousty statistů, věrných kostýmů atd... Ve filmu hraje mnoho herců, kteří jsou dobří, nebo aspoň umějí být dobří. Všechno to velmi slušně vypadá, skoro na světové úrovni. Ale k čemu to všechno je, když dvouhodinový film nemá pražádný smysl, není o ničem, nevzbuzuje téměř žádné emoce (s drobnými výjimkami popsanými níže) a většina jeho postav je zhola zbytečná.

Trailer:

A teď si systematicky vysvětleme, proč tento film není vůbec pro nikoho:

Film není zajímavý pro fanoušky československé intelektuální scény 70. let. Inspiroval se skutečností jen velmi volně a domnívám se, že žádná z jeho významnějších postav nemá mít nic společného s nikým skutečným. V jedné scéně se hrdina setká v hospodě s chlapíky jménem "Václav" a "Ludvík", kteří evidentně mají být Havel a Vaculík. Ale je to jen jakési dvojcameo, nic signifikantního neřeknou a dále se ve filmu nevyskytují.

Pražské orgie | Foto: Bioscop

Film není zajímavý pro fanoušky historie, protože má s historií pramálo společného a představuje si Československo podobně jako si bondovka Living Daylights představovala Slovensko. Všechny ženy jsou nadržené, všichni muži jsou bohémové, StB je střídavě neschopná a všemocná, a každý pronáší sofistikované bonmoty, které vůbec nejsou sofistikované. Nejhorší v tomto je hlavní ženská postava: Olga neustále mluví o sexu (pouze mluví), snaží se na sebe strhávat pozornost, je strašlivě otravná, ale všichni kolem (včetně hlavního hrdiny) jsou jí z nějakého nesmyslného důvodu fascinováni a nepošlou ji kamsi.

Film není zajímavý pro fanoušky kvalitních hereckých výkonů, především proto, že většina herců většinu filmu mluví anglicky (což je titulkované do češtiny) a pro většinu z nich angličtina není jejich mateřským jazykem. Tudíž dochází k tomu, že postavy pronášejí anglické věty, které jsou gramaticky zcela v pořádku a leckdy jsou velmi košaté, ale mají problém je vyslovit, podobně jako třeba v Kněžně Libuši. Tím je zničena jakákoliv možnost, že by ty dialogy působily přirozeně (a jde především o dialogový film, mluví se pořád a většinou se při tom nic neděje). Nejbizarnější je v tomto ohledu vedlejší postava Kláry Issové, která mluví anglicky téměř dokonale a současně si stěžuje ostatním (kteří mluví anglicky hrozně) na to, že neumí pořádně mluvit anglicky.

Pražské orgie | Foto: Bioscop

Film není zajímavý pro prasáky, protože tolik proklamované "orgie" spočívají v tom, že vidíme tři páry nahých ňader (která nepatří hlavní hrdince ani žádné slavnější herečce) a mluví se o tom, že "zdejší orgie jsou naprosto fantastické". Ale nevidíme je. Vidíme celkem asi 10 sekund dvou bezejmenných děvčat v posteli s nějakým bezejmenným pánem. A zapálenou prskavku v zadku (pánském).

Film není zajímavý ani pro fanoušky hodně špatných filmů, protože není tak špatný, až by to bylo nechtěně vtipné. Nejednou jsem si dokonce smutně říkal, že by se z tohoto námětu dalo něco zajímavého vytřískat, ale musel by se pojmout zcela jinak, s nějakou nadsázkou nebo stylizací. Ve své aktuální podobně je zoufale archaický svou zápletkou i doslovným stylem vyprávění.

Film je možná trochu zajímavý pro fanoušky humoru, protože obsahuje několik docela vtipných kafkovsky absurdních minihistorek. Ty bych si ale stejně tak dobře (nebo lépe) vyslechl třeba jako audioknihu, protože většinou spočívají v tom, že je hlavnímu hrdinovi někdo vypráví a nic jiného se při tom neděje.

Pražské orgie | Foto: Bioscop

Pražské orgie připomínají "artovější" historické erotické filmy, ve kterých se sexuální scény střídají s třídním bojem a podobnými věcmi (třeba tenhle, natočený v Praze s českými herci). Jenomže Pražské orgie neobsahují žádnou tu erotiku, jen omáčku kolem.

Hodnocení: 30%

Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE

P.S: Bude distribuována také kopie dabovaná do češtiny.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články