Sbohem, agente Zede. Zemřel svérázný herec Rip Torn

Sbohem, agente Zede. Zemřel svérázný herec Rip Torn 7 obrázků v galerii
Muži v černém (1997) - Will Smith, Rip Torn a Jommy Lee Jones | Foto: Sony Pictures Releasing
V úterý 9. července 2019 zemřel ve věku 88 let severoamerický herec Rip Torn. Autor ztvárnil na 150 filmových, seriálových a hereckých rolí. Jednou byl nominován na Oscara, byl držitelem televizních cen Emmy a do duší diváků se zapsal především postavou agenta Zeda, šéfa filmových Mužů v černém.
Rip Torn Rip Torn (1931 - 2019)

Rip Torn se narodil 6. února roku 1931 v severoamerickém Texasu. V 50. letech se...

Rip Torn se narodil 6. února roku 1931 v severoamerickém Texasu. V 50. letech se vydal do Hollywoodu, aby se stal hereckou hvězdou a uskutečnil tzv. americký sen. U filmu debutoval v roce 1956 (Baby Doll), začal se vzdělávat a herectví rozšířil o tanec. V roce 1959 si zahrál po boku hvězdného Gregoryho Pecka ve válečném dramatu Pahorek Pork Chop. Tornova hvězda začala stoupat.

Vedle toho se začala projevovat též jeho svérázná povaha bouřliváka, který si nenechá jen tak něco líbit. Nejspíš i proto padla jeho role v kultovním nezávislém filmu Bezstarostná jízda (1969), kde postavu právníka ve zlaté helmě nakonec převzal Jack Nicholson. Jedna verze říká, že to byl Torn, kdo jako první vytáhl na režiséra filmu Dennise Hoppera nůž. Torn tvrdil opak a dávný konflikt žil svým životem ještě dlouhé roky od jeho události.

Muž, který spadl na Zemi (1976) | Foto: British Lion Films


Rip Thorn se vyznačoval především jako skvělý herec dramatických rolí (byly jich desítky a desítky). Objevil se například po boku Davida Bowieho ve sci-fi Muži, který spadl na Zemi (1976). Svou jedinou oscarovou nominaci si Thorn vysloužil za životopisné drama Cross Creek z roku 1983. Thorn neměl nikdy nouzi o zajímavé role a angažmá. Herec tzv. staré školy zaujal mladé diváky a v druhé polovině devadesátých let minulého století se stal ikonickým šéfem Mužů v černém, agentem Zedem, který přiděloval práci v boji se "šmejdem z vesmíru" Willu Smithovi a Tommy Lee Jonesovi.

Muži v černém 2 (2002) | Foto: Sony Pictures Releasing
Zlatí chlapci (2008) - Rip Torn, Bruce Dern a David Carradine | Foto: Roadside Attractions
Ankety
Těšíte se na nového Batmana?
Ano
Ne
TOPlist