Opravdová kuráž (2010)

True Grit (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
110 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Western
Motto: Odplata si nakonec cestu najde

Obsah

:
Jak velkou kuráž musí mít čtrnáctiletá holka, aby pomstila tátovu smrt? Odpověď nabízejí nejúspěšnější hollywoodští bratři Joel a Ethan Coenovi v temném více »« méně

Režie

:
Ethan Coen Joel Coen

Scénář

:
Joel Coen Ethan Coen

Herci

:
Jeff Bridges Hailee Steinfeld Matt Damon Josh Brolin Barry Pepper ...
Premiéra: 17. 2. 2011
Distributor: Bontonfilm
DVD: 22. 6. 2011

Komentáře

znaků
 • (6545 bodů)
  21. 5. 2015 15:41
  100%
  1
  0
  martin-mickey-stusak

  Jedná se o velmi povedený remake klasického snímku 'Maršál' z roku 1969, kde Johna Waynea vystřídal Jeff Bridges. Příběh malé Mattie Rossové toužící po pomstě za smrt svého otce rozehrává drsnou cestu neobvyklé dvojice za spravedlností. Přesvědčivá kamera zobrazuje skutečnou krajinu plného nebezpečí, kterou navíc zvýrazňuje povedený a hlavně trefný soundtrack. Herecké výkony na takovém stádiu, že herci své role nehráli, ale vyloženě žili. Tento dobrodružný western v mnohém překvapil a žánr opět posunul zase o něco dál. S onou klasikou se srovnávat nedá, neboť je každý hlavně vizuálně naprosto jiný. Dá se tedy říci, že snímek předčil veškerá očekávání.

 • (5897 bodů)
  19. 12. 2015 21:21
  90%
  0
  0
  Sheldon

  Úvodem bych chtěl podotknout, že s příchodem Hailee Steinfeld mi poklesla čelist. Takový talent tady už opravdu dlouho nebyl a když jsem jí viděl ve zpravodajských reportážích, tak mám pocit, že o této dívence ještě hodně uslyšíme. Její přirozený výkon, o cíleném herectví hovořit přeci jenom ještě nemůžeme, je skutečně vynikající. Jeff Bridges je opět skvělý, zvládá všechny polohy své postavy a věřte tomu, že jeho postava rozhodně není černobílá. Je drsný, komický, zlý i nekonečně laskavý. Film s Johnem Waynem jsem neviděl, ale Jeff Bridges zde podává další skvělý herecký výkon své kariéry. Matt Damon mě už několik let neskutečně překvapuje svým hereckým rejstříkem a i když jeho postava je ve filmu zdaleka nejméně zajímavá, uhrál jí se ctí.

  Roger Deakins operuje s velkými celky, které k pořádnému westernu patří a pokud si budete chtít film prohlédnout na monitoru počítače nebo malé televize, tak se na to snad ani nedívejte. Opravdová kuráž je totiž komorní pouze obsazením.

  Carter Burwell variuje hudbu z amerických lidovek předminulého století a svým soundtrackem udělá jistě radost příznivcům kytarové hudby a folku. Nedočkáte se tak žádných typických westernových aranžmá nebo nějaké dramatické hudby, Coenovi pokračují v hudebním minimalismu filmu Tahle země není pro starý.

  Jak už jsem naznačil, násilí je ve filmu spíš tušené, než zobrazené, ale dojde i na několik ,,šťavnatých momentů“. Coeni se také dopouští dnes již obligátní citace Eastwoodových Nesmiřitelných:,,Střelím ho ze zálohy zezadu, ať mají ti vpředu respekt.“ Scénář Coenů je opět vybroušený a herecká akce připravená s timingem švýcarských hodinek. Film je velmi přirozený a příjemně plyne a na to, že je plný dialogů a akci obsahuje spíš sporadicky, v žádném případě nenudí.

  Přesto sledujeme jakousi light verzi, která v některých okamžicích vystrčí růžky. Abych se přiznal, do filmu jsem žádná přehnaná očekávání nevkládal. Westerny příliš v lásce nemám, pochopitelně až na pár výjimek. Opravdová kuráž však mezi ně definitivně patří.

 • (5454 bodů)
  22. 12. 2014 11:24
  80%
  0
  0
  cerfik

  Práce bratří Coenů je taková, že buď je to naprostá bomba nebo je to hodně dobrý. Toto je ten druhý případ, stylová zábava z drsného divokého západu v podání nečekaného průvodce, pěkně drsné malé holčička s copánky. Já jí prostě žral a s neskutečným Jeffem Bridgesem je to opravdu dvojka k pohledání. Matta Damona s knírkem jsem tam málem vůbec nepoznal, takže už jen to dokazuje, že zahrál na výbornou :-)

 • (5381 bodů)
  2. 10. 2012 21:48
  60%
  0
  0
  Standa.

  Tak tohle mi kupodivu zrovna moc nesedlo. Škoda, protože mám rád filmy od bratrů Coenů. I obsazení bylo v pořádku, ale prostě ne, nevím proč.

 • (3836 bodů)
  6. 6. 2015 19:43
  85%
  0
  0
  p.a.douch

  Doopravdy nejsem fanda bří Coenů, ale tenhle film se jim doopravdy povedl. Já mám rád westerny a tenhle se mi líbí. Atmosféra je perfektní. Bridges je skvělej, Hailee Steinfeldová podala ve 14 letech neuvěřitelný výkon. Matt Damon taky dost dobrej. Záporáci vespolek doopravdy zlodušský,ale Brolin byl doopravdy zlej a Barry Pepper je dobrej herec na to, aby dost zlého zahrál. Na stejné úrovni jako originál.

 • (1252 bodů)
  18. 9. 2013 18:07
  90%
  1
  0
  Krupe

  Výborný western s výborným obsazením, sem tam úsměvnými dialogy a perfektními hereckými výkony, hlavně díky Jeffovi Bridgesovi. Pro mě osobně překvapení, více než příjemné.

 • (807 bodů)
  9. 10. 2015 13:29
  70%
  0
  0
  leafroller

  Mattie je teprve 14 let, ale malá už rozhodně není. Je chytrá, vzdělaná, sebevědomá a má pro strach uděláno. Poté, co jí bandita zabije otce, vezme věc do svých rukou a rozhodne se přivést muže ke spravedlnosti. Na malou holku slušná kláda. Ovšem kuráž v těch nejrůznějších podobách musí projevit nejen ona, ale i ostatní postavy, které ji doprovází. Děj nemá cenu dále popisovat. Bratři Coenové jako obvykle přitažlivě zaplétají děj tu běžnou, tu poněkud překvapivou cestou, však vždy naprosto přirozeně a opravdově. Charaktery ústředních postav jsou, stejně jako prostředí či dialogy, do detailů propracované a skýtají tak divákovi opravdový výlet na divoký západ. A divák se nechá unášet..... A pak přijde konec a holka spadne do díry. V tu chvíli jakoby mě něco praštilo do čela. Jakoby se rozjetý vlak zarazil o tabulku skla. Křeč a otázka: Bylo to skutečně nutné? Měl to být pokus o nějaké poučení na závěr? To se mi nezdá, u Coenů se mi to fakt nezdá. Ale možná jsem to špatně pochopil. Každopádně myslím, že budu mít ještě nejednu příležitost o tom podumat. Protože tenhle film stojí za to vidět nejednou...

73 81 ?
 • adam-ski-petr 85%
 • lamps 80%
 • michal-bernard 95%
 • Filmokolik 70%
 • squirrelpool 80%
 • Gruman 70%
 • maniak 55%
 • HappyPiere 70%
 • Alanna 50%
 • ballrog 65%
všechna hodnocení (89)
jak hlasovat?

V TV

V žebříčcích uživatelů

9. místo z 16 v žebříčku uživatele Thorin_Paveza
56. místo z 61 v žebříčku uživatele vladimir-lada-but
173. místo z 214 v žebříčku uživatele Psisko59
14. místo z 44 v žebříčku uživatele Psisko59
369. místo z 379 v žebříčku uživatele David Bátor
Sdílet tuto stránku:

Partneři: