Ať žije Django!

64%
Ať žije Django!
Plakát traileru

Potulného pistolníka Djanga zná na Divokém západě téměř každý. Modrooký urostlý muž cestuje z místa na místa, aby jménem zákona potrestal vrahy a další zločince, které soud odsoudil k trestu smrti. Avšak Django tyto muže nezabíjí, i když to tak na první pohled vypadá. Díky speciálně upravené oprátce odsouzenci přežívají vlastní smrt a pak jako stíny sledují toho, kdo jim daroval život. Django jich zatím využívá k zastrašování obyčejných lidí, kteří se postavili proti místním boháčům vlastnícím téměř všechnu půdu v okolí, ale všichni tuší, že jednoho dne od něj dostanou úkol, jímž se navždy vykoupí z jeho služeb. Django mezitím promýšlí do všech podrobností plán pomsty. Kdysi dávno mu totiž jeho nejlepší přítel zabil ženu, kterou nade vše miloval. Django přísahal, že nebude mít klid, dokud David Barry nebude za svůj čin náležitě potrestán. Nyní se zdá, že čas odplaty nadešel




Pete69
Pete69
29 978 bodů
6
Pěkný a pořádně akční western. Spousta přestřelek, požáry, rvačky a v nich nezlomný Terence Hill. Za mě mu tedy více sedí role rozvernějších pistolníků, ale tady je jasné, že moc žertovat nemohl. Pěkná mstitelský western, který ale ve mě nezanechal hlubší dojem.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 443 bodů
8
Režisér a scénárista Ferdinando Baldi je poměrně známý režisér spaghetti westernů, i když ne zrovna u nás. Což je škoda. V jeho tvorbě je tento subžánr v podání krapet neobvyklý, což znamená, že se od tradičních spaghetti westernů nemálo odlišuje. Ve své filmografii má také známou postavu Djanga a není od věci, že inspiraci pojal od snímku režisérského kolegy Sergia Corbucciho ´Django´ (1966). Ještě v témž roce napsal a natočil své podání této postavy ´Adios Django´ (1966), do kterého ještě angažoval Franka Nera. Se snímkem Sergia Corbucciho to však nemá nic společné. A k tématu se vrátil ještě o tři roky později, avšak už bez Franka. Co se týče příběhu, těžko posoudit, jak to skutečně bylo, ale jistojistě se inspiroval úspěšným válečným snímkem ´Tucet špinavců´ (1967). No, jak už dnes víme, nebyl jediný. O poskládání party bojovníků z trestanců k vykonání nelehkého úkolu vzniklo snímku daleko více. Baldi však takový nápad přeci jen pojal trošičku jinak. Django živící se jako kat trestance získal určitou fintou. Do hlavní role tentokrát angažoval již spaghetti westerny zkušeného Terence Hilla a byla to od něj sázka na jistotu. Byť by se dal snímek označit jako typická Hillovka, přeci jen je to menší odklon. Snímek je brán daleko vážněji a jedná se jen o další dějový akt pomsty. Tedy stejně, jako u předchozího Baldiho počinu. Fanoušci typických drsných spaghetti westernů si u tohoto snímku v Baldiho podání moc neužijí. Ale to neznamená, že by byl film špatný. Naopak. Je to prostě jen Baldiho styl. Například u pěstních soubojů použil v rychlém střihu neobvyklé změny úhlů kamery pro větší efekt. Akční scény, byť jich není moc, vypadají skvěle a to vlivem realistických kaskadérských kousků. Dějová linka je přímočará a obzvlášť v dnešní době značně předvídatelná, ale to jen vlivem plejády podobně či stejně zaměřených snímků. Pro Terence Hilla se jednalo o první hlavní žánrovou roli a zhostil se ji dobře. Ztvárnění Djanga Frankem Nerem si jistojistě podrobně nastudoval, takže ho pojal naprosto stejně, čímž na něj navázal dokonale. Snímků s Djangem vzniklo více a to s jinými představiteli, ale upadly v zapomnění. Jen Terence Hill po Frankovi Nerovi zůstal. Inu, snaha se cení.
Klajnik
Klajnik
8 627 bodů
0
Tenhle prequel ke Corbucciho Djangovi z roku 1966 je sice koukatelný, ale není důvod ho vidět. Jedná se naivní revenge story - a takových jsou tisíce. Terence Hill (který zde hraje ještě vážnou polohu, kterou opustil začátkem 70s) sice vypadá jako Franco Nero, ale né že by na tom záleželo, když ten film nemá význam a jenom se dojila značka. Tentokrát to zkrátka postrádá jakýkoliv přesah či výrazný styl, což by odůvodnilo, proč tomu věnovat čas. Obrazové kompozice v závěru na hřbitově jsou sice pěkné, ale příběhově to nefunguje, protože to má prostě špatnej (horkou jehlou sešitej a vyumělkovanej) scénář. Příběhy o pomstě by měli v divákovi vybudit afekt pomstychtivosti, ale to se zde naprosto nepovedlo a mně bylo jedno, jak to celé dopadne. Já se na to podíval v rámci studia westernového žánru (a také ze zvědavosti), ale vy nemusíte. Těžko říct, jestli se někdy podívám na sequel z roku 1987, kde se zase objevil Nero - ač už starý... Pravděpodobně ano, ačkoliv to bude taky sračka.

Dodatečné informace

Původní název:
Ať žije Django! (více)
  • Itálie Ať žije Django!
  • Itálie Blodig terror
  • Itálie Django, Prepare a Coffin
  • Itálie Django, prépare ton cerceuil
  • Itálie Django sadler sin hest
  • Itálie Django Sees Red
  • Itálie Django - Sein Haß ist tödlich
  • Itálie Django und die Bande der Gehenkten
  • Itálie El clan de los ahorcados
  • Itálie Joe, der Galgenvogel
  • Itálie Nimeni on Django
  • Itálie Nimeni on Django - teloittaja
  • Itálie O kanenas tha ktypisi xana
  • Itálie Preparati la bara!
  • Itálie Teloittaja
  • Itálie Trinita, prépare ton cercueil
  • Itálie Viva Django
  • Itálie Viva Django - teloittaja
Země původu:
Itálie
Ocenění:
Žádná ocenění