Na televizi Prima startuje v neděli večer nový ambiciózní seriál Sedm schodů k moci, v němž se tvůrci pustí v našem rybníčku netradičně do politických vod. Příběh nenápadné servírky Anny Malé, která se postupnými krůčky dostane z kantýny v Poslanecké sněmovně do nejvyšších politických pater a ložnice premiéra, už je téměř rok dostupný na streamovací platformě Prima+ a nyní mu konečně budou moci dát šanci i televizní diváci.
Články 34
S týdenním zpožděním se do českých kin dostala videoherní adaptace Pět nocí u Freddyho (Five Nights at Freddy's) a po celosvětovém komerčním úspěchu přepsala tuzemské statistiky hororového žánru. Pozornost publika si získalo také několik rodinných animovaných děl a dramata Bratři a Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon).
Snímek Bratři pojednávající o odbojové skupině bratří Mašínových ovládl o premiérovém víkendu žebříček tržeb a návštěvnosti českých kin. V pomyslné top 5 se udrželo i výpravné drama Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon). Dařilo se též rodinným animákům, čímž nemyslíme jen Tlapkovou patrolu ve velkofilmu (PAW Patrol: The Mighty Movie).
Možná jednou někdo napíše román o tom, jak vznikal snímek Muž, který stál v cestě. Bude to nejspíš právnický thriller o tom, jak se scenárista Ivan Fíla domnívá, že bude své dílo i režírovat, ale místo toho jej producent Miloslav Šmídmajer z projektu odstraní. Ideální by bylo, kdyby takový film obsahoval i to, jak by původně mohl onen zamýšlený snímek vypadat.
Tento týden se do kin po dlouhých odkladech dostává nejdražší český film všech dob – Jan Žižka od režiséra a producenta Petra Jákla. Film byl z velké části financovaný Američany, má mezinárodní obsazení a je původně natočený v angličtině. (V kinech poběží i dabovaná verze.) Poslední informace říkají, že Jan Žižka vyšel na 450 milionů korun. Jaké jsou ostatní dosud nejdražší české filmy?
Dnes si připomínáme výročí, kdy skonala Milada Horáková. 27. června roku 1950 byla v rámci justičních čistek popravena udušením ve vykonstruovaném monstrprocesu. 27. červen vešel v povědomí jako "Den památky obětí komunistického režimu". Pojďme si připomenout osud Milady Horákové spolu s filmaři, kteří se jejímu příběhu věnovali.
Životopisný film Ondřeje Trojana, odehrávající se v Československu v letech 1945 - 1948 a dokumentující osudy šéfa zahraniční kontrarozvědky Zdeňka Tomana (Jiří Macháček). Na tomto místě jsem chtěl přidat odkaz na Wikipedii, ale s překvapením jsem zjistil, že ji tam Toman (osoba, nikoliv film) nemá. Takže se zřejmě nemusím stydět za to, že jsem o něm nikdy v životě neslyšel a chvílemi jsem v kině vážně uvažoval, zda celý film není mystifikace a zda Toman opravdu existoval. Inu, existoval!
Jedna z nejobsazovanějších tuzemských hereček Hana Vagnerová (Milada, Padesátka, Vraždy v kruhu) natáčí ve švýcarsko-české koprodukci komediální road-movie debutující režisérky Fiony Ziegler. Ve snímku Ztraceni v Ráji se představí po boku herce Dominiquea Janna. Ten ztvární syna československého emigranta usazeného ve Švýcarsku, který se rozhodne vyrazit do Prahy, aby zde uskutečnil svůj celoživotní sen.
Když před třemi roky uvedl uznávaný reklamní režisér Ivan Zachariáš spolu s Alicí Nellis v Karlových Varech první dva díly mrazivého seriálu Pustina, bylo zaděláno na událost sezóny. Spolu s podporou společnosti HBO vznikl nevídaný počin, který zaujal i za hranicemi. Nyní se na Pustinu pokusí Zachariáš navázat špionážním dramatem Bez vědomí.
Šest filmových novinek se na konci října uchází o vaši přízeň. Ovládne česká kina historické drama pojednávající o úspěšných československých basketbalistech (Zlatý podraz)? Získá si pozornost diváků Rowan Atkinson coby roztržitý agent Johnny English? Nebo česko-slovenská pohádka s dvojhlavým drakem, zlým skřetem a Karlem Gottem (Když draka bolí hlava)?