Téma

18.2.2012 /16:01/

Když Kamil Fila píše: Zabal to, scenáristo a režisére! Úplně.

Loni vzniklé Ceny české filmové kritiky, jakkoliv se potýkají uvnitř i navenek s celou řadou dětských nemocí, udělaly jednu bezpochyby zajímavou a užitečnou věc - obrátily pozornost k filmové kritice jako takové. Najednou mnohem častěji slyším otázky: Co to vlastně je ta filmová kritika? Jaká je její funkce v kinematografii i ve společnosti? Kdo jsou čeští filmoví kritici? Mají něco společného atd. atd.? Bezpochyby jedním z nejvýraznějších kritiků je Kamil Fila, který v aktuální recenzi na Signál vyzývá scenáristu Marka Epsteina a režiséra Tomáše Řehořka, aby to zabalili. Úplně. Celou noc jsem kvůli tomu nemohl spát. Zas a znovu mě trápila otázka: Není tohle už za hranou?

Začít musím trochu zeširoka. Za filmového kritika jsem se nikdy nepovažoval a nepovažuji, vždycky úzkostlivě dbám na formulaci filmový publicista. Profese kritika je pro mě vrcholem a nedostižnou metou, spojuji si s ní myšlenkovou, historickou i odbornou erudicí, zdravé sebvědomí namixované se zdravou pokorou nejlépe jedna k jedné, výstižnost při psaní, nezištnost v osobních ambicích, dar jisté prozíravosti atd. atd. Kritik je v mých očích někdo pevně rozkročený mezi profesemi historika, vědce, analytika, žurnalisty, psychologa, diplomata, učitele a vizionáře, což, připouštím, není nic snadného a samozřejmého. Nevím, zda jsme tu někdy takovou osobnost měli (A. M. Brousil to pro mě při vší úctě není) a mít budeme.

Kája (Kryštof Hádek) a Filos (Vojtěch Dyk). Co vypadá vábně z venku, nemusí být vábné uvnitř.

Pozici jakéhosi opinion leadera mezi filmovými kritiky si v posledních letech vedle Mirky Spáčilové nárokuje i Kamil Fila. Někdo ho vnímá jako rozzlobeného mladého muže nekompromisně pojmenovávajícího všechny neduhy současné české kinematografie, jiní jeho psaní vnímají jen jako takové intelektuálně nadmuté blogýskování, v němž se mnohem víc zrcadlí problémy a mindráky autora než kohokoliv jiného. Pro jedny je brilantní analytik, jiní v něm vidí obratného demagoga, který je schopen - obrazně řečeno - z barvy potahů odvozovat obsah motoru.

Výčepní Staněk (Bolek Polívka) vytočí sotva patnáct piv denně.

Oba přístupy jsou legitimní a možné a aspoň vyvolávají nějakou myšlenkovou cirkulaci v obci kritické i filmařské o tom, co, jak a proč by vlastně mělo fungovat. V Kamilově aktuální recenzi na film Signál mě ovšem překvapilo něco docela jiného. Cituji:

Pakliže Signál tedy nemá být rozjuchaná letní komedie, měli bychom přijít na to, o co vlastně jde. Jádro leží jistě už ve scénáři Marka Epsteina, který je podobně nenaplněnou a předčasně vyhořelou scenáristickou hvězdou jako Řehořek „hvězdou režisérskou".  (V obou případech by se spíš než pilování talentu hodilo to raději rovnou úplně, nebo aspoň na nějakou dobu zabalit.)

Ano, chápu, někdy je potřeba volit ostřejší slova, aby vás bylo vůbec slyšet. Rozumím, že tvrdá negace je momentálně v Česku velmi čtená a populární, protože pro občany představuje aspoň nějaký ventil osobní nespokojenosti a frustrace, ale přece jen... říkat čtyřiadvacetiletému režisérovi resp. šestatřicetiletému scenáristovi, aby to zabalili? Úplně zabalili?

Sympaťáci, darebáci, nebo pokrytci?

Opravdu ani náznakem Kamila nepodezírám, že oba tvůrce nabádá k sebevraždě. Mohl by si ale uvědomit, na to je Kamil starý dost, že umělcova duše je často velmi rozháraná, nevyzpytatelná, křehká a zranitelná, a že podobně silný výrok by v kombinaci s nějakými osobními problémy mohl kritizovaného celkem snadno dovést k nějakému neuváženému kroku. Účelem kritika by - tedy snad! - nemělo být zničit a zadupat do země, ale "jenom" věcně argumentovat a pojmenovávat.

Verunka (Eva Josefíková), jedna dívka se dvěma nápadníky.

I když ale vezmu druhý výklad onoho "zabalení", tedy rezignaci na svoji profesi, tak se musím ošívat neméně. Kde bere (kdokoliv!) právo na to někomu říkat, že je něčeho absolutně neschopen?! Notabene v disciplíně tak subjektivní, jakou je film a umění obecně?! Znovu jsem si to uvědomil nedávno u Ceny Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011. Jeden z filmů finálové pětky sbíral mezi porotci buď první nebo poslední místa. Nic jiného! Prostě někomu se líbil hodně a jinému vůbec. Chápu, že Kamilovi se nemusí Signál líbit, rozumím, že může pohrdat Epsteinovou i Řehořkovou tvorbou en bloc, ale jak to že si ani na vteřinu nepřipustí, že tu třeba může být někdo, komu se jejich film/filmy líbí? Proč hned tak silný, absolutní soud? Zkusme příště aspoň pátrat po důvodech, proč lidé jako Roden, Polívka, Menzel a další našli ve svých nabitých diářích dva měsíce času na to, aby je strávili s těmito dvěma "diletanty"? 

Prokeš (Jiří Menzel), plesnivý dědek v polorozpadlé chalupě, co nikoho už dávno nezajímá.

Tomáš Řehořek je selfmademan, jehož nepochybná zručnost (vyhneme-li se slovu talent) ho vystřelila do sfér vyšších, než byl v danou chvíli schopen kvůli svému mládí a životní nezkušenosti udýchat. Ale ve čtyřiadvaceti letech má za sebou čtyři celovečerní filmy!!! Který jiný český režisér to dokázal? Pokaždé to bylo s jiným producentem a pokaždé s kvalitními herci, takže ho nelze podezírat, že by byl produktem nějaké tlačenky či šťastné shody okolností. O své úspěchy (i neúspěchy) se zasloužil především on sám. A rozhodně bych si netroufl tvrdit, že ve svých necelých pětadvaceti letech je pro český film odepsaný.

Místní statkář Pilka (Karel Roden) podlehl dojmu, že všechno je jeho majetkem a vše se mu musí plně podřídit.

Marek Epstein se stal kometou díky Ceně Sazky pro nejlepší nerealizované scénáře. V anonymní soutěži, kterou porotcovaly renomované osobnosti českého filmu (každý rok někdo jiný), zas a znovu vyhrával nebo bral aspoň druhá a třetí místa. Za televizní BrainStorm získal Elsu. Za Václava si z festivalu v Šanghaji odvezl cenu za nejlepší scénář. Na tiskové konferenci po projekci Signálu přiznával, že jeho scénáře se asi mnohem lépe čtou, než točí, i tak by si měl ale kritik dát tu práci a jeho scénáře si opravdu přečíst, když už je chce hodnotit. Rozdíl mezi vítězným scénářem a výsledným filmem je u Romingu obrovský, u Ryny velký, naopak u Signálu minimální atd. atd.

Útěk?!

Doba je rychlá a agresivní. Filmová kritika se zvrhla ve zvrhlé závody, kdo dřív po návratu z projekce stihne napsat první recenzi, aby ve vyhledavačích byl nahoře a nahnal čtenáře pro svůj web. Kvalita se obecně v informačním světě zaměnila za rychlost. O to víc by se kritici se skutečnou ambicí na toto vyvolené řemeslo měli vyvarovat zkratkovitosti, povrchnosti a absolutních soudů. Mě nevyjímaje, pokud už se někdy pouštím do psaní toho, čemu se říká recenze.

-
-
Více informací naleznete na kartě filmu: Signál
Více informací naleznete na kartě osoby: Marek Epstein
Více informací naleznete na kartě osoby: Tomáš Řehořek

Diskuse

good seller mbt

best mens tennis shoes Diskuse "Když Kamil Fila píše: Zabal to, scenáristo a režisére! Úplně."

YyZZPpRLEKQgpfUeM

6zxYeF Awesome blog.Thanks Again. Awesome.

led lights wholesale

refurbished led tv

pXaPOaklLcOhiMgl

y85Lr6 Im grateful for the blog article.Much thanks again. Really Cool.

Uspechanost a byt na horni pricce

Skvele napsane, mluvite mi z duse - uspechanost a byt na horni pricce. Pana Filu znam jiz...

To je problém české kritiky.

Kritik může být hrubý, i nezdvořilý. V podstatě nic není "za hranou". Stačí k tomu jediné: Být...

Re:

Ostrá kritika je tupá?? To je trochu krátkozraké. Navíc...

good seller mbt

best mens tennis shoes Diskuse "Když Kamil Fila píše...

YyZZPpRLEKQgpfUeM

6zxYeF Awesome blog.Thanks Again. Awesome.

led lights wholesale

refurbished led tv

pXaPOaklLcOhiMgl

y85Lr6 Im grateful for the blog article.Much thanks again...

bZdtNrTmmqZ

CcXwcJ I loved your blog article. Will read on...

Související filmy a osoby

Ankety

Který díl filmové série Vřískot máte nejraději?
 • Vřískot
 • Vřískot 2
 • Vřískot 3
 • Vřískot 4
více k tématu:
Vřískot oficiálně mění prostředí - nebude nás strašit v kinech, vystačí si s televizí
Byl Robert Sedláček oblečen nepatřičně?
 • Rozhodně!
 • Nemám názor.
 • Není to jedno, co měl na sobě?
více k tématu:
Státní vyznamenání filmařům aneb Rebelové v akci
Strávili byste noc na hradě Drákuly jako Nicolas Cage?
 • Rozhodně.
 • Ani omylem!
 • Jedině s Nickem.
více k tématu:
Nicolas Cage si vybral k přenocování nejstrašidelnější možné místo vůbec
Má smysl natáčet filmovou adaptaci hry Minecraft?
 • Rozhodně!
 • Ani omylem.
 • Možná, staly se už divnější věci.
více k tématu:
Shawn Levy krouží okolo filmové verze Minecraftu
Kdo vyhraje v Captain America 3 bitvu superhrdinů?
 • Iron Man
 • Captain America
 • Skončí to jako plichta
 • Všichni se pozabíjí a Zemi ovládne Loki!
více k tématu:
Největší komiksová bitva přichází: Captain America se postaví Iron Manovi!
Sdílet tuto stránku:

Partneři: