Alicia Silverstone

6.6
Alicia Silverstone
Alicia Silverstone je americká herečka. Narodila se 4. října 1976 v San Francisku do rodiny skotské letušky a anglického realitního makléře. V šesti letech začala s kariérou modelky a později se objevovala také v reklamách, první z nich byla na řetězec Domino's Pizza. Herecká kariéra: Zlatá malina i nominace na Zlatý glóbus Mezinárodního uznání dosáhla Alicia Silverstone v roce 1993 ve filmu Osudný omyl, za který získala dvě ocenění na MTV Movie Awards. Stala se teen idolem, což zpečetila rolí v hudebních videích skupiny Aerosmith. Její průlomové angažmá přišlo v roce 1995 s komedií Bezmocná, variací na román Jane Austenové Emma, kde ztvárnila hlavní hrdinku Cher Horowitzovou. Po úspěchu snímku získala Alicia Silverstone jak status hvězdy, tak mnohomilionovou smlouvu s produkční společností Columbia Pictures. Následovala role Batgirl v Batman a Robin (1997), jednom z největších propadáků 90. let, který na jednu na stranu definitivně ukázal, kudy cesta k úspěšným komiksovým adaptacím nevede, na druhou se stal guilty pleasure mnoha fanoušků. Alicia Silverstone si v něm zahrála po boku hvězd jako Arnold Schwarzenegger, George Clooney či Uma Thurman. Ani hvězdné obsazení však snímek nezachránilo před 11 nominacemi na nechvalně proslulou Zlatou malinu, z nichž nakonec proměnil jedinou, a to právě Zlatou malinu za nejhorší herečku ve vedlejší roli pro Alicii Silverstone. Hereččina kariéra ale navzdory nechtěnému "ocenění" pokračovala dál. Účast v romantické komedii Dožeň, co se dá! (1999) s sebou žádné větší kontroverze nepřinesla a nikterak zle nedopadla ani shakespearovská adaptace Marná lásky snaha 2000). Během 2000-2010 se Alicia Silverstone častěji objevovala v nezávislých filmech, včetně "Global Heresy" (2002) a Salonu krásy (2005). V televizi se objevila v seriálu Miss Match (2003), kde ztvárnila rozvodovou právničku a dohazovačku v jedné osobě. Seriál byl sice po první řadě zrušen, Alicii Silverstone však vynesl alespoň nominaci na Zlatý glóbus. V roce 2018 ztvárnila důležitou roli v seriálu American Woman. V roce 2017 se objevila v Zabití posvátného jelena mistra divných filmů Yorgose Lanthimose. Na podobně znepokojivém zážitku byla účastna i svou rolí v hororu Chata (2019). V roce 2023 si vysloužila další nominaci na Zlatou malinu za thriller The Requin a příliš se nepovedl ani feministický horor Narušitel (2023), ve kterém si vystřihla jednu z hlavních rolí. Naopak kriminální slow burn thriller Ještěr, v němž ztvárnila manželku hlavního hrdiny (Benicio Del Toro), si vysloužil minimálně sympatie kritiky. Osobní život a aktivismus Kromě herectví je Silverstone známá svým aktivismem, zejména v oblasti ochrany zvířat a veganského životního stylu. Je autorkou několika knih o veganství. Má syna s rockerem Christopherem Jareckim, se kterým se v roce 2018 rozvedla.Alicia Silverstone: Filmografie 104
Dodatečné informace

Narození:
4. 10. 1976
San Francisco, Kalifornie, Spojené státy americké
Přezdívky:
Queen Slice
Výška:
165 cm

Další články

 1. „Nejosamělejší britský pes“ se stal po boku Anthonyho Hopkinse filmovou hvězdou
  4. 8. 2023
  „Nejosamělejší britský pes“ se stal po boku Anthonyho Hopkinse filmovou hvězdou

  Stafordshirský bullteriér Freya nejdřív neměla v životě moc štěstí. Šest let prožila v liverpoolském útulku a byla smutná. Pak si jí však všiml režisér Michael Bay a rozhodl se jí pomoci. Oznámil, že ji obsadí do filmu Transformers: Poslední rytíř po boku hollywodské hvězdy Anthonyho Hopkinse. A Freya se osvědila. Pak se našla i rodina, která si fenku vzala a poskytla jí milující domov.

 2. Těchto deset popkultuních klasik z osmdesátek nás v Československu minulo
  6. 3. 2022
  Těchto deset popkultuních klasik z osmdesátek nás v Československu minulo
 3. Pamatujete si je? Známé hollywoodské tváře 90. let, jejichž slávu odvál čas
  29. 1. 2022
  Pamatujete si je? Známé hollywoodské tváře 90. let, jejichž slávu odvál čas
 4. Pořádný důvod k oslavě aneb Když potkáte po mnoha letech hereckého kolegu
  19. 2. 2020
  Pořádný důvod k oslavě aneb Když potkáte po mnoha letech hereckého kolegu
 5. Hvězdně obsazené filmy, které jsou opravdu tak mizerné, jak se říká
  11. 6. 2019
  Hvězdně obsazené filmy, které jsou opravdu tak mizerné, jak se říká
 6. Recenze: Zabití posvátného jelena. Zvrácený film jen pro otrlé diváky?
  11. 10. 2017
  Recenze: Zabití posvátného jelena. Zvrácený film jen pro otrlé diváky?

  Po tom jak moc se mi líbila bizarní temná komedie Humr (2015) jsem se na Zabití posvátného jelena (2017), nový film od řeckého režiséra Yorgose Lanthimose, těšila velmi. Mé nadšení ještě zvýšil pořadatel, který v Lucerně minulý týden v rámci projektu Be2Can tento film uváděl. Film totiž nejprve několikrát z pódia označil za nesmírně drsný, temný, možná použil i slovo zvrácený, a varoval diváky, že to je jen pro otrlé a že jim možná z toho bude zle a po promítání mu mohou jít říct, jak moc se jim film kvůli tomu nelíbil, ale on že si za ním i tak bude stát.

 7. Alicia Silverstone bude maminkou!
  15. 1. 2011
  Alicia Silverstone bude maminkou!