Zdeněk Merta

Zdeněk Merta
Zdeněk Merta

Patří k respektovaným skladatelům a producentům hudebního divadla.
Vystudoval Státní konzervatoř v Praze (varhany a dirigování) - v té době v oblasti showbyznysu dlouhodobě spolupracoval s Petrou Černockou. Po absolvování katedry skladby na pražské HAMU se věnoval vlastním hudebním projektům s různými partnery. V pražské Redutě prezentoval dva autorské programy "Trochu jinak" (s Petrou Janů) a "Premiéra" (se Zorou Jandovou). V té době spolupracoval také s Hanou Hegerovou a uváděl publicistický program o hudbě v Československé televizi.

Napsal několik desítek filmových a televizních partitur, mnoho písní, dva balety a několik komorních i symfonických skladeb. V posledních dvaceti letech napsal s libretistou St. Mošou šest původních muzikálů pro MDB - "Sny svatojánských nocí" (sedm let také uváděno u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti), "Bastard" (tři letní sezóny uváděno v ND v Praze), "Babylon", "Svět plný andělů" (tři letní sezóny v Divadle na Vinohradech), "Zahrada divů" a "Peklo". Za partitury muzikálů "Babylon" a "Svět plný andělů" byl nominován na Cenu Alfréda Radóka. Od února 2010 se v MDB hraje šansonový muzikál "Nahá múza", který napsal se svou ženou Zorou Jandovou.

Od roku 1996 se hraje v Laterně magice představení "Casanova" (scénář a režie Juraj Jakubisko), ke kterému napsal hudbu. V prosinci 2004 uvedlo Divadlo J. K. Tyla v Plzni jeho a Šípovu operetu "Ferdinand" (od roku 2006 i v MDB pod názvem "Ferdinand kd`e ste") a v březnu 2005 Státní opera v Praze jeho a Mošovu operu "La Roulette".

V roce 1997 byl spoluproducentem prvního českého uvedení "Mše" L. Bernsteina na Pražském hradě (dirigent C. Richter, režie S. Moša) - na scénickém uvedení tohoto díla se znovu podílel v roce 2001 na festivalu Moravský podzim. Příležitostně publikuje v různých periodikách.


Patří mezi výrazně všestranné hudebníky - mezi jeho poslední aktivity patří autorská i producentská spolupráce se Z. Jandovou na projektu písniček pro děti "Ryba z Havaje", stejně jako autorství symfonických skladeb  "Tance století" pro trubku a orchestr a "Koncert pro elektrickou kytaru a orchestr". Jeho symfonický obraz "The Last Century (Ze starého světa)" v lednu 2010 zahrála Filharmonie Brno s dirigentem Casparem Richterem, skladba "Via Lucis" pro sbor a orchestr byla premiérově provedena ve Smolném chrámu v Petrohradě. V Petrohradě bude též poprvé uvedena jeho symfonie "Saint Petersburg".

V posledních letech učí skladbu na Státní konzervatoři v Praze.

Narození:
25. 4. 1951
Hranice

Znáte z


Zdeněk Merta: Filmy a pořady 22

Hudba
Od nejnovějších