The Name of the Rose (USA)
« další názvy »
Itálie Itálie
Francie Francie
NSR NSR
130 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Krimi, Mysteriozní, Thriller

Obsah

:
V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému více »« méně

Režie

:
Jean-Jacques Annaud

Scénář

:
Umberto Eco Andrew Birkin Gérard Brach Howard Franklin Alain Godard Jean-Jacques Annaud

Herci

:
Sean Connery Christian Slater Helmut Qualtinger Elya Baskin Michael Lonsdale ...
DVD: 22. 9. 2004
Přístupnost: Mládeži přístupno

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 95%
  0
  0
  24. 10. 2015
  sabule (13026 bodů)

  Tohle je super středověká detektivka s řadou pěkně nechutnejch ksichtů,trochou sexu a skvělých Connerym

 • 100%
  0
  0
  4. 12. 2016
  Sheldon (11375 bodů)

  Jsme ve středověku. William z Baskervillu přijíždí s mladým mnichem do kláštera, kde se odehrávají děsivé věci. Mniši tam umírají za podivných ďábelských okolností a v okolí kláštera se pohybují kacíři. Než přijede inkvizitor bude třeba věc pořádně vyšetřit a zjistit, jak to vypadá s nadpřirozenem než se celá věc vymkne kontrole. V USA film bez milosti propadl a v Evropě se stal mezinárodním hitem, který Annaudovi, ale pořádně pokazil reputaci. I přes plné konto se stal synonymem pro zjednodušování a intelektuální kritika jej bez milosti odmítla jako komerčního patlala. S odstupem času řadím Jméno růže na pomyslný Olymp historických filmů. Snímek je zábavný, chytrý, skvěle zahraný a přitom balancuje na hraně reality a fikce tak, že nikdy nesklouzne do viditelného bludu, prostě něco o čem se sérii Šifra mistra Leonarda může nechat jenom zdát.

 • 100%
  1
  0
  22. 12. 2017
  lamps (10415 bodů)

  S Ecovým božským románem nelze srovnávat - pokud by se ostatně nějaký bláhový filmař rozhodl citovat přeslavnou knihu ve všech jejích dějových rovinách, od té epické objímající detektivní zápletku a vyšetřování vražd v opatství až po tu filozofickou, kdy postavy dlouze rozmlouvají o základních teologických problémech tehdejší doby, a zachovat při tom celistvou strukturu, atmosféru i výpovědní historickou hodnotu, bylo by potřeba roztáhnout celý projekt do podoby minimálně sedmidílné série, přičemž každý díl by hladce přesáhl 90 minut. Annaud si místo toho skrze špinavé, nepřívětivé a mlhou zahalené opatství vyšlapal velmi chytře vlastní cestičku, zvýraznil důležitost detektivní linie, která byla v románu jen jednou z mnoha, a šikovně zesílil význam postavy fanatického inkvizitora Bernarda Guiho, která se stává nejzápornější na scéně a představuje pro "středověkého Sherlocka" Viléma z Baskervillu hmatatelné, fyzické nebezpečí. Vyprávění je strhující a scénář v rámci vytyčeného cíle - předhodit publiku obraz typického středověkého opatství, polapit pomocí intelektu ústřední dvojice padoucha, zvýraznit úlohu lásky uprostřed náboženské fanatiky a potrestat / poukázat na zrůdnost a nelidskost tehdejších církevních tyranů - jednoznačně splňuje svůj účel, příběh si drží kompaktnost i atmosféru a je také příznivě nakloněn zastáncům knižní předlohy, jelikož ve vedlejších motivech není doslovný a spoléhá právě na obeznámenost a zasvěcenost diváka. O geniální kameře, schopné vyvolat závratě krouživými nájezdy na opatství či naopak klaustrofobické pocity pouhým plíživým pohybem uvnitř labyrintu, se netřeba bavit, stejně jako o přímo famózním hereckém obsazení, od charismatického Conneryho přes vskutku ďábelského Abrahama až po naprosto labužnickou a zábavnou kreaci namaskovaného Rona Perlmana... Knihu od Umberta Eca těžce uznávám a obdivuji, film však naprosto miluji...

 • 100%
  0
  0
  10. 7. 2015
  Pas (5085 bodů)

  S čistým svědomím můžu říct, že "Jméno růže" je jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl Nepamatuji si kdy naposledy jsem nějaký film takhle hltal. Jean-Jacques Annaud neudělal snad jedinou chybičku, moje napětí a filmová pozornost ani na chvilku neochabla tak mě to vtáhlo. Dále by měl Annaud líbat nohy i ruce šéfovi castingu, protože takovéhle herecké obsazení se jen tak nevidí. Teď nemluvím o hvězdách typu Seana Conneryho atd. ale o menších rolích mnichů, protože takový držky a nechutný, odpuzující a podivný týpky jste ještě neviděli vše završuje Ron Perlman před kterým by strachy utekl i Quasimodo. Ovšem všichni to skvěle zahráli. Seana Conneryho snad není ani potřeba chválit, ten je naprosto skvělý všude, taktéž zde odporně zlý F. Murray Abraham. O kom se naopak musím zmínit více je zde mladičký Christian Slater, ano je to zatím jeho nejlepší výkon co jsem měl možnost vidět. "Jméno růže" je prostě mistrovské dílo!

 • 85%
  0
  0
  7. 7. 2012
  pantak (3096 bodů)

  Mnich který je předchůdce Sherlocka Holmese.Connery jak jinak než parádní.

 • 75%
  0
  0
  12. 3. 2013
  výfuk (2942 bodů)

  Nemám ani tak rád inkviziční filmy a filmy ze středověku týkající se čarodějnictví, zde to trochu vyrovnával Sean Connery jako detektvní vložka středověku. Takže příběh končí velmi dobře. Výprava do detektivek středověku jsme mohli vidět i v českém "remaku" Jménem krále, který mi možná sedl i trochu víc...

 • 75%
  0
  0
  11. 2. 2016
  Ombak_Penari (2735 bodů)

  Tento film patří k těm, na které se můžete podívat i po mnoha letech a nepřijde vám v ničem zastaralý a nezáživný. Je to v podstatě historická středověká detektivka, což je žánr dost ojedinělý. Příběh se odehrává v jednom nejmenovaném odlehlém opatství v horách severní Itálie, kde dochází k záhadným úmrtím, které mají cosi společného se zdejší velkou knihovnou. Film má velice působivou chmurnou atmosféru a dobře postavenou zápletku. Že se jedná o filmové zpracování knižní předlohy Umberta Eca tu už bylo několikrát zmíněno. To je samo o sobě značkou kvality. Filmu vcelku není co vytknout, je to prostě natočené výborně a výborně zahrané. Samozřejmě největší hvězdou filmu je standardně skvělý Sean Connery. V této souvislosti bych chtěl podotknout, že Connery je sice skvělý herec, ale to samé se nedá říct o většině filmů, ve kterých hraje. Jméno růže ale patří právě k těm, kde Connery nemusí nic zachraňovat vahou svého nesporného hereckého umu. Takže pokud máte rádi detektivní žánr a současně ponuře ladění historické filmy, tak tohle je ideální kombinace. Je to jeden z těch filmů, který nebude nikdy potřebovat natočit znova.

 • 85%
  0
  0
  2. 1. 2013
  miza (2127 bodů)

  Skvěle udělaná ponůrná atmosféra mnišského kláštera.Je velice těžké něco vytvořit podle románu Umberta Eca.A já tohoto spisovatele mám rád.Takže jsem při projekci byl spokojen.

 • 100%
  2
  0
  29. 9. 2012
  brbla666 (1483 bodů)

  Dobrý historický film s Connerym.

 • 90%
  0
  1
  21. 2. 2017
  siginho (572 bodů)

  Ty ohizdný xichty by si zasloužili Oscara za masky. Jinak Donnery je jasná volba. Z něj čiší rozum skota na 100mil.
  Ne nadarmo odmítl reklamu se Škodou, že braky nepropaguje.
  Nedoporučuji pouštět po 21:00 pokud je tma a vidíte film poprvé.
  Sexi postavička opepří chutně scénu :-)
  Prostě dá se na to koukat!

 • 90%
  0
  0
  21. 2. 2017
  Milena107 (402 bodů)

  Samozřejmostí je dokonalý výkon skvělého Seana Conneryho jakožto vzdělaného učence uprostřed středověku. Tento film z roku 1986 a natočeném podle známého románu Umberta Eca neztrácí ani 21. století své kouzlo a dobře se na něj dívá. Je tam jak drama, tak krimi i další aspekty, který udrží diváka v napětí.

82 ? ?
 • konias 85%
 • leila-ahmadzai 5%
 • Nikipi 100%
 • FilipusMuff 85%
 • semula 85%
 • Trable 100%
 • squirrelpool 0%
 • siginho 90%
 • Milena107 90%
 • Had 85%
všechna hodnocení (126)
jak hlasovat?

V TV

 • 29. 1.
 • 23:15 FilmBox Extra HD
  FilmBox Extra HD

V žebříčcích uživatelů

3. místo z 8 v žebříčku uživatele JiNá
10. místo z 10 v žebříčku uživatele kingoš
32. místo z 35 v žebříčku uživatele Melody Harkness
33. místo z 34 v žebříčku uživatele semula
43. místo z 73 v žebříčku uživatele Carpaccio
128. místo z 175 v žebříčku uživatele Hikikomori
148. místo z 160 v žebříčku uživatele ivca-houskova
3. místo z 43 v žebříčku uživatele tomask
16. místo z 18 v žebříčku uživatele margaret.z
24. místo z 56 v žebříčku uživatele Psisko59
Sdílet tuto stránku:

Partneři: