Der Name der Rose (mezinárodní název)
« další názvy »
Itálie Itálie
Západní Německo Západní Německo
Francie Francie
130 minut

Žánry

:
Drama, Krimi, Mysteriozní, Thriller, Adaptace knižní, Gotický

Obsah

:
V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému více »« méně

Režie

:
Jean-Jacques Annaud

Scénář

:
Umberto Eco Andrew Birkin Gérard Brach Howard Franklin Alain Godard Jean-Jacques Annaud

Herci

:
Sean Connery Christian Slater Helmut Qualtinger Elya Baskin Michael Lonsdale ...
DVD: 22. 9. 2004
Jste na stránce filmu Jméno růže. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Jméno růže myslíte! K 9. květnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27633 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  4. 8. 2019
  martin-mickey-stusak (22997 bodů)

  Intelektuálně nekonformní mnich vyšetřuje několik záhadných úmrtí v izolovaném světě opatství. Středověká detektivka dle románu Umberta Eca poukazuje na syrový realismus temného středověku, který doslova předčí očekávání. Až neuvěřitelně naplňuje atmosférický pocit umocněný gotickým prostředím skutečného života, ve kterém se příběh odehrává. Díky hmatatelné temné atmosféře a odborně vytvořenému napětí se tento jedinečný thriller stal zaslouženě klasikou filmové historie. Vyšetřování zločinu ve stínu svaté inkvizice v celé své struktuře děsivosti v rámci dvouhodinového diváckého vzrušení a filmové zábavy, s velice povzbudivý výkonem Seana Conneryho a mladičkého Christiana Slatera, pohltí už na samém počátku. Stejně jako v románu je i zde kladen důraz na vyjednávání různých jevů moci a klamu, které jsou v této filmové realizaci dovedně a srozumitelně pro pochopení předloženy. Kdo se v tom chce zamotat více, nelze jinak, než doporučit přímo onen román. Na intelektuální úrovni je film zajímavý a vyvážený přístupem k morálce a ctnosti. 'Jméno růže' představuje temný věk v té nejtemnější podobě, jehož jádro problému ve své podstatě rezonuje dodnes.

 • 100%
  0
  0
  4. 12. 2016
  Sheldon (15961 bodů)

  Jsme ve středověku. William z Baskervillu přijíždí s mladým mnichem do kláštera, kde se odehrávají děsivé věci. Mniši tam umírají za podivných ďábelských okolností a v okolí kláštera se pohybují kacíři. Než přijede inkvizitor bude třeba věc pořádně vyšetřit a zjistit, jak to vypadá s nadpřirozenem než se celá věc vymkne kontrole. V USA film bez milosti propadl a v Evropě se stal mezinárodním hitem, který Annaudovi, ale pořádně pokazil reputaci. I přes plné konto se stal synonymem pro zjednodušování a intelektuální kritika jej bez milosti odmítla jako komerčního patlala. S odstupem času řadím Jméno růže na pomyslný Olymp historických filmů. Snímek je zábavný, chytrý, skvěle zahraný a přitom balancuje na hraně reality a fikce tak, že nikdy nesklouzne do viditelného bludu, prostě něco o čem se sérii Šifra mistra Leonarda může nechat jenom zdát.

 • 90%
  1
  0
  22. 12. 2017
  lamps (14703 bodů)

  S Ecovým božským románem nelze srovnávat - pokud by se ostatně nějaký bláhový filmař rozhodl citovat přeslavnou knihu ve všech jejích dějových rovinách, od té epické objímající detektivní zápletku a vyšetřování vražd v opatství až po tu filozofickou, kdy postavy dlouze rozmlouvají o základních teologických problémech tehdejší doby, a zachovat při tom celistvou strukturu, atmosféru i výpovědní historickou hodnotu, bylo by potřeba roztáhnout celý projekt do podoby minimálně sedmidílné série, přičemž každý díl by hladce přesáhl 90 minut. Annaud si místo toho skrze špinavé, nepřívětivé a mlhou zahalené opatství vyšlapal velmi chytře vlastní cestičku, zvýraznil důležitost detektivní linie, která byla v románu jen jednou z mnoha, a šikovně zesílil význam postavy fanatického inkvizitora Bernarda Guiho, která se stává nejzápornější na scéně a představuje pro "středověkého Sherlocka" Viléma z Baskervillu hmatatelné, fyzické nebezpečí. Vyprávění je strhující a scénář v rámci vytyčeného cíle - předhodit publiku obraz typického středověkého opatství, polapit pomocí intelektu ústřední dvojice padoucha, zvýraznit úlohu lásky uprostřed náboženské fanatiky a potrestat / poukázat na zrůdnost a nelidskost tehdejších církevních tyranů - jednoznačně splňuje svůj účel, příběh si drží kompaktnost i atmosféru a je také příznivě nakloněn zastáncům knižní předlohy, jelikož ve vedlejších motivech není doslovný a spoléhá právě na obeznámenost a zasvěcenost diváka. O geniální kameře, schopné vyvolat závratě krouživými nájezdy na opatství či naopak klaustrofobické pocity pouhým plíživým pohybem uvnitř labyrintu, se netřeba bavit, stejně jako o přímo famózním hereckém obsazení, od charismatického Conneryho přes vskutku ďábelského Abrahama až po naprosto labužnickou a zábavnou kreaci namaskovaného Rona Perlmana... Knihu od Umberta Eca těžce uznávám a obdivuji, film však naprosto miluji...

 • 80%
  3
  0
  24. 3. 2018
  Pete69 (14212 bodů)

  Všeobecně nemám rád filmy z temného středověku, které na mě působí depresivně, tohle je ale světletemná výjimka. Jméno růže odkrývá zvrácenost církve té doby. Za každou cenu prosadit své zájmy, zakrýt každý názor, který se neztotožňoval s tím, co hlásali.. určit viníka za každou cenu.. To vše Jméno růže bez skrupulí ukazuje. Už jen za to 80%.

  • Atmosféra středověku je opravdu reálná.
  • Bez skrupulí proti církvi
  • Sean Connery
  • 95%
   1
   1
   24. 10. 2015
   sabule (14135 bodů)

   Tohle je super středověká detektivka s řadou pěkně nechutnejch ksichtů,trochou sexu a skvělých Connerym

  • 100%
   0
   0
   10. 7. 2015
   Pas (6207 bodů)

   Umberto Eco jako autor literární předlohy ukázal svou domovinu, potažmo celou Evropu 14. století v plné nahotě zmaru a pokrytectví,Jean-Jacques Annaud jej převedl skvěle na filmové plátno. Téměř mýtický příběh a souboj dobra se zlem není imaginární ale naopak zcela reálný, navíc vystavěný v kulisách středověkého opatství.Chmurná atmosféra této tvrze dodává detektivnímu příběhu punc nevšedního zážitku. Zdejší bratry čeká nejedna zkouška víry i charakteru v honbě za vraždícím monstrem,stejně jako poznání širších souvislostí jenž ukrývá zdejší řád.Skvělý Sean Connery v roli Williama z Baskervillu ,který nepřijíždí do těchto zdí jen jako františkánský mnich ale především v roli mentora a učence. Se svým mladým učedníkem záhy zjistí ,že dilema víry a vědy bude postaveno mnohem jinak než by sami čekali. Ve snímku se však prezentují i další skvělé persony. Ron Perlman před kterým by strachy utekl i Quasimodo. taktéž zde odporně zlý F. Murray Abraham. Vynikající historická detektivka s nádechem mystery i hororu, jen veliká škoda ,že zůstává na tomto poli tak osamocená.

  • 85%
   0
   0
   7. 7. 2012
   pantak (3269 bodů)

   Mnich který je předchůdce Sherlocka Holmese.Connery jak jinak než parádní.

  • 75%
   0
   0
   12. 3. 2013
   výfuk (2968 bodů)

   Nemám ani tak rád inkviziční filmy a filmy ze středověku týkající se čarodějnictví, zde to trochu vyrovnával Sean Connery jako detektvní vložka středověku. Takže příběh končí velmi dobře. Výprava do detektivek středověku jsme mohli vidět i v českém "remaku" Jménem krále, který mi možná sedl i trochu víc...

  • 75%
   0
   0
   11. 2. 2016
   Ombak_Penari (2757 bodů)

   Tento film patří k těm, na které se můžete podívat i po mnoha letech a nepřijde vám v ničem zastaralý a nezáživný. Je to v podstatě historická středověká detektivka, což je žánr dost ojedinělý. Příběh se odehrává v jednom nejmenovaném odlehlém opatství v horách severní Itálie, kde dochází k záhadným úmrtím, které mají cosi společného se zdejší velkou knihovnou. Film má velice působivou chmurnou atmosféru a dobře postavenou zápletku. Že se jedná o filmové zpracování knižní předlohy Umberta Eca tu už bylo několikrát zmíněno. To je samo o sobě značkou kvality. Filmu vcelku není co vytknout, je to prostě natočené výborně a výborně zahrané. Samozřejmě největší hvězdou filmu je standardně skvělý Sean Connery. V této souvislosti bych chtěl podotknout, že Connery je sice skvělý herec, ale to samé se nedá říct o většině filmů, ve kterých hraje. Jméno růže ale patří právě k těm, kde Connery nemusí nic zachraňovat vahou svého nesporného hereckého umu. Takže pokud máte rádi detektivní žánr a současně ponuře ladění historické filmy, tak tohle je ideální kombinace. Je to jeden z těch filmů, který nebude nikdy potřebovat natočit znova.

  • 90%
   1
   0
   12. 11. 2018
   leafroller (2620 bodů)

   "Je těžké uvěřit, že by bůh vdechl život tak zkaženému stvoření, aniž by ho obdařil nějakými ctnostmi."

  • 85%
   0
   0
   2. 1. 2013
   miza (2305 bodů)

   Skvěle udělaná ponůrná atmosféra mnišského kláštera.Je velice těžké něco vytvořit podle románu Umberta Eca.A já tohoto spisovatele mám rád.Takže jsem při projekci byl spokojen.

  • 100%
   2
   0
   29. 9. 2012
   brbla666 (1527 bodů)

   Dobrý historický film s Connerym.

  • 90%
   0
   2
   21. 2. 2017
   siginho (624 bodů)

   Ty ohizdný xichty by si zasloužili Oscara za masky. Jinak Donnery je jasná volba. Z něj čiší rozum skota na 100mil.
   Ne nadarmo odmítl reklamu se Škodou, že braky nepropaguje.
   Nedoporučuji pouštět po 21:00 pokud je tma a vidíte film poprvé.
   Sexi postavička opepří chutně scénu :-)
   Prostě dá se na to koukat!

  • 90%
   0
   0
   21. 2. 2017
   Milena107 (504 bodů)

   Samozřejmostí je dokonalý výkon skvělého Seana Conneryho jakožto vzdělaného učence uprostřed středověku. Tento film z roku 1986 a natočeném podle známého románu Umberta Eca neztrácí ani 21. století své kouzlo a dobře se na něj dívá. Je tam jak drama, tak krimi i další aspekty, který udrží diváka v napětí.

  82 ? ?
  jak hlasovat?
  • Crreed 85%
  • Honza 13 85%
  • InJo 90%
  • petr-sedivec 100%
  • homedo 75%
  • mims 90%
  • Speedyxxx 90%
  • Bstone 75%
  • anna-kuklova 95%
  • Yantcha 80%
  všechna hodnocení (153)

  V žebříčcích uživatelů

  3. místo z 8 v žebříčku uživatele JiNá
  10. místo z 10 v žebříčku uživatele kingoš
  32. místo z 35 v žebříčku uživatele Melody Harkness
  33. místo z 35 v žebříčku uživatele semula
  43. místo z 73 v žebříčku uživatele Carpaccio
  128. místo z 175 v žebříčku uživatele Hikikomori
  148. místo z 160 v žebříčku uživatele ivca-houskova
  3. místo z 43 v žebříčku uživatele tomask
  16. místo z 18 v žebříčku uživatele margaret.z
  24. místo z 84 v žebříčku uživatele Psisko59