Vražedné stíny

49%
Vražedné stíny
Poručík Alan Kreiner doprovází svého šéfa na tajnou schůzku s informátorkou. Měl by od ní dostat důkazy o kriminální činnosti, do níž jsou zapleteni i Kreinerovi kolegové. Na místě schůzky ale kromě informátorky čeká v úkrytu střelec, který by měl předání kompromitujících informací zabránit za každou cenu. Informátorka naštěstí stačí utéct, ale Alanův šéf je smrtelně zraněn. O  přítomnosti tajemného střelce policie neví nebo spíše nechce vědět. Alana vezmou do vazby jako podezřelého z  vraždy, protože zbraň, ze které se střílelo, byla jeho soukromá pistole. Vyšetřovatelé z inspekce policie manipulují s fakty a důkazy. Jako obhájce obviněného Alana se nečekaně objeví advokát Lindner, proslulý svými úspěchy v obhajobě každého, kdo mu dobře zaplatí. Paradoxně je ocho - ten Alana zastupovat za neuvěřitelně nízkou odměnu. Alan Kreiner se potřebuje dostat na svobodu, aby mohl prokázat svou nevinu a najít skutečného vraha. Přijme proto Lindnerovu nabídku, i když tuší, že bude muset jeho služby brzy splatit jinak. Všechno pochopí až ve chvíli, kdy se ocitne ve vile movitého bankéře Gerstnera, který si poručíka obviněného z vraždy vyhlédl záměrně. Režisér Jiří Svoboda založil dvoudílný kriminální příběh na motivu z  románu Počmárané nebe od spisovatelky Petry Bačovské.JosefTomas
JosefTomas
9 015 bodů
6
Podle jednoduché formule se dá film definovat začátkem, prostředkem a koncem. Nepsaným faktem k tomu je, že pokud vás baví začátek, nebo konec, jste schopni výsledek značně nadhodnocovat, navzdory nepříliš dobré prostřední části. Vražedné stíny tohle u mě nevystihují lépe, neboť v první časti sice utočí na efekt grandiózně, velmi drsně a chladně (za což určitě může skvělá kamera Vladimíra Smutného), ale po trochu uspěchaném začátku najednou přichází expoziční chaos, který v sobě ukrývá bezesporu nespočet důležitých informací, avšak pro mě byl nepříliš atraktivním zážitkem. Problém není v přespříliš rychlém tempu dávkování, to je vesměs obstojné, ale v samotné nesoudržnosti. V tom filmu přichází jedna informace a vzápětí nová, možná i s předchozí související, jenže je stejně důležitá jako jeden dílek puzzle z celku skládačky (víte, že někam pasuje, ale zatím nevíte kam, protože jich na stole stále máte hodně a některé vám tam ještě někdo nedal). Abych ale doplnil myšlenku z úvodu, tak na konci jsem byl hodně potěšen. Jednak se už konečně začíná něco řešit a zároveň proto, že Miroslav Donutil prostě umí hrát. Určitě mě celek navnadil na druhou část, protože to řemeslo tam je (i když ne všude tak, jak by mělo), některé herce to i skutečně baví, hudba je velmi atmosférická a Svoboda se Smutným občas dokáží některým záběrem i na české poměry překvapit. Jen ten scénář se na moje očekávání nedokáže vyrovnat se svými ambicemi.
Jana Květoňová
Jana Květoňová
6 885 bodů
7.5
Tento dvoudílný film není vůbec špatný, i když není podle skutečné události jako třeba seriál Devadesátky. Velmi se mi líbily herecké výkony všech představitelů, zejména Ondřeje Vetchého jako poručíka Alana Krejnera, který je velice autentický ať hraje kohokoliv, a jeho ženy Denisy, kterou ztvárňuje Tereza Hofová. Rovněž Miroslava Donutila jako skvělého obhájce Lindnera musím vyzdvihnout. Jen jako by se scenáristům nedostávalo jmen. Nova chystá na jaro krimiseriál Mimořádné intelektové nadání s Tatianou Dykovou v roli pronikavě inteligentní uklízečky Marty a Romanem Zachem coby kapitánem Kreinerem. Ve V.I.P. vraždách zas vystupuje kapitán Tomáš Beran, kterého hraje Patrik Děrgel, a v oblíbených nováckých Specialistech je rovněž kapitán Tomáš Beran, kterého hraje Jacob Erftemeier. Kdyby alespoň ne Tomáš!! Nicméně 2. díl byl výrazně horší než 1. Především výrazně nesrozumitelnější. Škoda!
lukas
lukas
1 517 bodů
5.5
Pokud Vražedným stínům něco nelze upřít, tak velmi solidní atmosféru, kterou režisér buduje díky kameře zkušeného Vladimíra Smutného, hudbě Jiřího Chlumeckého a některým hereckým výkonům. Nasadit ale něco obdobného po Devadesátkách, které se odkazovaly na skutečné případy a postavy, znamená, že scénář bude chtě nechtě šustit papírem a vše bude působit strojeně, vykalkulovaně, až příliš na sílu. Jsem nicméně zvědav, jak se děj rozvine a jak všechno dopadne, takže se i na druhou část Vražedných stínů podívám.

Dodatečné informace

Původní název:
Vražedné stíny (více)
  • Česká republika Vražedné stíny
Premiéra v ČR:
27. 2. 2022
Distributor:
Česká televize
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Půjčení nebo nákup