Proxima (Francie)
Francie Francie
107 minut

Žánry

:
Akční, Drama

Obsah

:
Astronautka Sarah (Eva Green) se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi „Proxima“ podstupuje psychicky a fyzicky více »« méně

Režie

:
Alice Winocour

Scénář

:
Alice Winocour Jean-Stéphane Bron

Herci

:
Eva Green Zélie Boulant Matt Dillon Aleksej Fateev Lars Eidinger ...
Přehrát online O2
Premiéra: 30. 7. 2020
Distributor: Aerofilms
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Proxima. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Proxima myslíte! K 26. únoru 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27510 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 65%
  0
  1
  14. 8. 2020
  Martrix (1368 bodů)

  Proxima je příběh o ženě, která si chtěla splnit svůj sen a letět do kosmu. To zní jako pěkné klišé, že? Jako další americký blockšoustr. Nu, tento film je ale evropský, takže je to trochu jinak.

  Je o kolizi tohoto snu s tím, že ta žena je současně matkou. Takže v jedné rovině sledujeme přípravu, kterou musí absolvovat; nejednoho diváka asi překvapí, jak zastarale a civilně vše působí...prostředí i vybavení je nahony vzdálené americké načančanosti a poukazování na bezpečnostní protokoly. A souběžně sledujeme, jak s dcerou i matkou lomcuje dlouhé odloučení během přípravy i vidina mnohem delšího odloučení, to až matku vystřelí do vesmíru.

  Režisérka se k poukazování na genderovou diskriminaci moc často neuchyluje a když ano, tak ty její občasné pokusy moc nefungují**. Soustředí se spíš na to, že Sarah musí zvládnout nejen co chlapi, kteří se soustředí jen na sebe, ale současně to musí ustát i coby matka.

  Mě osobně takto vykonstruovaný příběh moc neoslovoval a hlavou mi táhly myšlenky, že podobné věci řeší tisíce žen, které upřednostnily kariéru před rodinou a že je to věcí osobní volby. Takže jakožto maskulinní hovado jsem nebyl se Sarah schopen soucítit. A to i navzdory tomu, že Eva Green předváděla ta svá herecká kouzla.

  Nicméně k uvedení do kontextu postačilo setrvat do závěrečných titulků, u kterých se objevily fotografie skutečných astronautek-matek. A že jich vůbec nebylo málo!

  Takže mi docvaklo, že ten příběh není vykonstruovaný a že Alice Winocour natočila film, který má být poctou všem ženám, které zvládají být nejen matky a manželky, ale také naprosto rovnocené kolegyně i v takových oborech, jako je třeba astronautika. I když jsem pořád to muskulinní hovado, tak před takovými ženami smekám a tuhle oslavu ženství žádnými výhradami a šťouráním, kazit nebudu.

 • 60%
  0
  0
  26. 8. 2020
  radkav (130 bodů)

  Další z filmů, který byl zařazen do festivalu Tady Vary.
  Ačkoliv jsem neměla žádné velké očekávání od filmu, příjemně mě překvapil.
  Celkem zdařilý film, který diváka vtáhne do světa astronautů. Nicméně jako žena, vidící ve filmu, jak kariéru kosmonautek prožívají jejich děti, si kladu otázku, kde je ta hranice plnění si svých osobních cílů a kde je hranice, za kterou už bych jako matka neměla zajít.

63 64 ?
jak hlasovat?
 • fido68 80%
 • mcgwire218 90%
 • Ciiiri 75%
 • Bemiurg 55%
 • nanuet 50%
 • bayern 45%
 • sabule 35%
 • divid.jh 60%
 • radkav 60%
 • Martrix 65%
všechna hodnocení (11)

V TV