1917 (Česká republika)
« další názvy »
USA USA
Velká Británie Velká Británie
119 minut

Žánry

:
Historický, Válečný, Oscarový, Retro
Motto: Čas je tvůj nepřítel

Obsah

:
Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) více »« méně

Režie

:
Sam Mendes

Scénář

:
Sam Mendes Krysty Wilson-Cairns

Herci

:
Dean-Charles Chapman George MacKay Daniel Mays Colin Firth Pip Carter ...
Přehrát online O2
Premiéra: 27. 2. 2020
Distributor: Vertical Ent.
Přístupnost: MP-15
Jste na stránce filmu 1917. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu 1917 myslíte! K 25. lednu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27427 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  1
  0
  26. 2. 2020
  Sheldon (15951 bodů)

  Film 1917 je bezesporu film, o kterém se bude vyprávět jako o příkladné ukázce práce vynikajícího kameramana. A nedá mi to vzpomenout na režiséra, který definoval natáčení bez zdánlivých střihů. Alfred Hitchcock totiž geniálně definoval potřebu filmového střihu okřídleným: ,, Film je jako život, akorát jsou z něj vystříhány nudné sekvence.“ Na toto režisér Sam Mendes zapomněl, protože tam kde by režisér při standardním způsobu vyprávění potřeboval tři až čtyři minuty potřebuje Mendes těmito exhibicemi trojnásobný čas. Dlouhou expozici tak spíš drží pomyslný efekt úžasu ve smyslu, teda jak se tohle natáčelo, než že by se něco opravdu zajímavého odehrávalo na plátně. Scenáristicky by se bez formálně skvěle zvládnutého natáčení jednalo o tragédii, ale díky chytrému propojení v současnosti oblíbené technické hříčky film 1917 celkem slušně funguje i přes tři skutečně velké lapsy v průběhu děje. Rozhodně nelituji, že jsem film viděl, ale jestli to bude další válečná klasika, si dopředu říci netroufám.

 • 85%
  0
  0
  19. 9. 2020
  Pete69 (13117 bodů)

  Film, který má působit tak, že je natočen na jeden záběr je opravdu dobrý nápad a povedlo se to na jedničku. Divák si opravdu daleko více vychutná misi hlavního hrdiny. Původně jsem myslel, že padne ten, co misi dokončil a byl jsem překvapený, že tomu bylo naopak. Krásné scenérie a velká podívaná prošpikována místy slabšími pasážemi. U mě celkově za výborných 85%.

 • 70%
  0
  0
  2. 2. 2020
  JosefTomas (6797 bodů)

  Až netypicky tradiční válečný film, který až na one-take formu nemá prakticky nabídnout nic, co bychom neviděli jinde a lépe. Mendes je bezesporu dobrý režisér, ale když nemá s čím pracovat, jeho talent se těžko uplatí. Je to škoda, protože po technické stránce je 1917 přímo revoluční, v té příběhové ale ničím moc nenadchne. Vážně škoda.

 • 60%
  1
  0
  13. 2. 2020
  Tom Hardy (4989 bodů)

  Film, který uchvacuje do té míry, do jaké divák rozumí jeho pojetí a co vše je s tím spojené. Dějově ničím nevybočující klasika, herecky v rámci hlavních rolí ne přímo špatné, ale zaměnitelné. Protože v rámci válečných filmů nic výjimečného 1917 nenabízí, je to vlastně jen o tom, že divák "hlídá" scénu a baví se tím, jak musí herec v určitou chvíli být na určitém místě a nepodělat to. A přirozeně nejvíce ocení výstupy známějších jmen, z nichž mě osobně přišel nejpamátnější Andrew Scott. Současně jde o dost významný příspěvek do diskuze, jak lze akci a napětí ne/tvořit střihem (a že ten film rozhodně, navzdory jeho absenci, napínavý je). Olivier Megaton by si měl 1917 pouštět každý večer před spaním. Já se na něj určitě rád znovu podívám, ale mám pocit, že hlavně pro kontrolu záběrů, než kvůli filmařskému zážitku jako takovému.

 • 70%
  2
  0
  8. 7. 2020
  leafroller (2620 bodů)

  Když o WWI nic nevíte, nejspíš vás film šokuje, i když nepochopíte všechny ukryté náznaky. Když o WWI něco víte, řeknete si, stejně jako já, že byste mnohem radši viděli dění pohledem německého vojáka. Britští generálové totiž nebyli ani zdaleka tak super, jak se ukazuje ve filmu a nějakých 1600 duší pro ně bylo jen číslo na papíře. Malé číslíčko. A jestli se o WWI chcete přeci jen něco dozvědět, doporučuji francouzský dokument Velká válka.

 • 75%
  0
  0
  17. 2. 2020
  marie-kolarova (2169 bodů)

  Jednoduchý předvídatelný příběh mně neobtěžoval, celkem fungoval a válka si často nepotrpěla na sofistikovaná řešení. Bylo zapotřebí doručit co nejrychleji zprávu a motivace jednoho z poslů víc než silná. Jinak umře brácha, s pravděpodobností hraničící s jistotou. I ta blbá smrt, to je ze života, ještě k tomu válečného. Zajímavá kamera a překrásné obrazy, ale fungovaly by s jiným příběhem. Ty obrazy samy o sobě vyprávěly silný příběh, ale jaksi nekonvenovaly s civilní stylizací příběhu. Patetické obrazy se tlučou s příběhem, který stojí pevně na nohou. Ve výsledku mě proto spíš otravovaly než povznášely.

 • 90%
  0
  0
  1. 3. 2020
  Blackhand47XD (2060 bodů)

  Tak tomuhle se říká čistá filmařina. Ne každého napadne natočit film z první světové války, který víceméně ukazuje jeden den obyčejného vojáka a ke všemu je zpracován tak, že vypadá, jako by byl celý dělaný bez střihu. Z počátku si na to člověk musí docela zvykat, jelikož dlouhé záběry s jedoucí kamerou pozpátku nejsou pro oči úplně nejlepší. Když se však hrdinové vypraví na samotnou misi, tak je to už úplně jiné kafe. Celková práce s vizuálem je naprosto vynikající a já jen koukal s otevřenou pusou, co se Mendesovi do jednoho filmu podařilo vecpat. Prosím víc filmů z první světová, jelikož ty ostatní jsou už docela nuda. PS: Docela mě bavily ony checkpointy v podobě velitelů s tvářemi slavných, kdy si mohly postavy vždycky na moment vydechnout. I takhle se dají užít velká jména. 90%

 • 95%
  1
  0
  19. 1. 2020
  Vurhor (1933 bodů)

  Tak se to asi opravdu stalo.
  Od října jsem byl přesvědčený, že Jokera z mého pomyslného trůnu nejlepšího filmu roku 2019 už snad nic nesesadí. A najednou se objeví zpět ve formě Sam Mendes se svým neuvěřitelným válečným dramatem, které dokázalo, že rčení "to nejlepší na konec" má nějakou váhu. 1917 není jen nějakým všedním válečným filmem, který sleduje stejnou šablonu snímků jako vojín Ryan nebo Hacksaw Ridge. Je to prohlídka. Surová a autentická prohlídka válečných oblastí 1. světové války, po které diváka vezmou dva britští vojáci s naléhavým úkolem. Vtáhnutí do neskutečné atmosféry a téměř permanentního napětí má na svědomí především ten fakt, že celý film působí, jako kdyby byl natočený pouze na jeden záběr, což mi hned evokovalo tvorbu Iñárrita a Cuaróna, přesněji snímky Revenant a Potomci lidí (technicky a atmosférou je to také hodně podobné). Člověk tak má pocit, že je na té cestě společně s hlavními hrdiny, že i on sám je jakýmsi neviditelným společníkem, který se taktéž musí dostat z bodu A do bodu B. Mendes naprosto bravurně zvládá nejen intenzivní a akční sekvence, ale i ty emocionálně nabité. Nepatetizuje, nerochňá se v sentimentalitě. Díky tomu mají mnohé klidnější sekvence nejen ono unikátní autentické kouzlo, ale v určitých případech jsou i dojemné (zpěv v lese). Možná jen škoda těch pár momentů, kdy němečtí vojáci měli mušku stormtrooperů ze Star Wars, ale dá se to prominout.
  Překrásný film. Ten Zlatý glób dostal zcela zaslouženě. A hudba Thomase Newmana neskutečná.

 • 80%
  0
  0
  5. 8. 2020
  Nevka (1492 bodů)

  Po Emmerichově otřesné Bitvě o Midway napravuje reputaci válečným snímkům Sam Mendes se svým ambiciózním počinem "1917". Filmy, které se snaží vypadat, že jsou točeny na jeden záběr nepotkáte na každém rohu. Nejblíže k tomu měl například francouzský taneční horor "Climax", který se ale odehrával v jedné budově. Tady se ale tvůrci vrhli přímo do zákopů a výsledek je vynikající. Minimálně po technické stránce. Už od samotného začátku jste vtaženi přímo do děje. Pár krátkých rozhovorů, dvouminutový Colin Firth, nějaká ta procházka "základním" táboře, a jde se na věc. Ono to vlastně ani jinak nejde. Na omáčku není čas, protože za 119 minut toho musíte stihnout opravdu hodně. Paradoxně pak někomu může vadit, že na jeden záběr nemůže na každém rohu čekat devět Němců, kteří budou hlavní dvojici neustále ohrožovat křížovou palbou. Pokud milujete akci a bitevní vřavu, budete nejspíše zklamání. Tady má hlavní slovo tíživá atmosféra a všudypřítomné napětí, které stupňuje famózní hudba. Thomas Newman měl jen smůlu, že obdobně povedený soundtrack měl i Joker. Jinak by Oscara zřejmě dostal on. Srovnání s filmy jako je například "Zachraňte vojína Ryana" je naprosto zcestné. Forma jakou je 1917 natočeno totiž neumožňuje hlubší práci s charaktery postav. Vzhledem k chybějícímu "vypravěči" jste omezeni jen na informace, které si Schofield a Blake stihnou říct během cesty. Někomu to může přijít limitující, ale já si myslím, že jsem záměr pochopil. Slabší pasáži se ale nevyhnul ani Mendes. Při scénách ve francouzském městečku spoléhá na scenáristické náhody (kravské mléko) a nevyladěné CGI pády. Nebýt toho problému, neměl bych výhrady prakticky k ničemu. Bohužel šlo o chyby, které ve finále dost výrazně zkazily celkový dojem. I tak je 1917 naprostou povinností každého milovníka válečných snímků, a v mnoha ohledech naprosto přelomovým filmem.

 • 75%
  1
  0
  26. 1. 2020
  kknk2 (1445 bodů)

  Nic zásadního, jen doručení zprávy, a přesto mám pocit, že příběh se mi vryl hluboko. Forma one shotu, tedy na jeden plynulý záběr, mi zpočátku vadila a docela jsem se bála, že výsledkem bude pěkná nuda. Kvalitní netypický válečný film, nicméně znám lepší.

 • 80%
  0
  0
  4. 8. 2020
  Temný Pán ze Sithu (497 bodů)

  Hodně sem se těšil na tenhle film, pac moc filmu z této doby není, a mě jako amatérského historika, obzvlášť zajímá 1.svetova.
  Tesil sem se a dočkal sem se, naprostá lahůdka co se týče vizualu, pribeh krásně rychle plyne, kamera, hudba skvělá.. I historicky co se týče kulis, a postav, zakopy, doktoři, skvělé..tedy až na hlavní zápletku, zachránit 1600 duši k smichu, generálové jen posílali lidi na smrt a neměli absolutní přehled o dění na frontě, jen posílali mladé lidi na smrt, v 1.ni hodině bitvě na Somme zemřelo 10 000 britu

 • 100%
  1
  0
  13. 2. 2020
  ondrej-sladky (257 bodů)

  Do kina jsem šel s velkými očekáváními a vlastně všechna se vyplnila. Kamera tohohle filmu je naprosto úžasná. Je to celé vlastně natočené na jeden dlouhý záběr s minimem střihů. Všechny scenérie zde vypadají nádherně (zákopy, hořící město atd.). Celý film jsem byl jak přikovaný k sedadlu a jen čekal, co se bude dít dál. Je tu opravdu několik skvělých scén při kterých se prostě nebudete moct odpoutat od plátna. Celé to doprovází úžasný soundtrack od Thomase Newmana. Herecké výkony George MacKaye, Dean - Charlese Chapmana, Marka Stronga, Colina Firtha a spousty dalších jsou zde výborné. Za mě úžasný snímek nabitý emocemi, skvělou kamerou, akcí, kterou si nemůžete nechat ujít na velkém plátně.

 • 20%
  0
  3
  10. 7. 2020
  akela (130 bodů)

  tragedie. film o nicem jako dunkerk

 • 90%
  0
  0
  12. 2. 2020
  Malfilipp (116 bodů)

  Výborný válečný film, který si nehraje na žádné hvězdy (myslím tím obsazení, sice se tam objevují takoví borci jako Firth nebo Cumberbatch, ale jen ve vedlejších rolích), a naopak poukazuje na "nenápadné hrdinství" dvou obyčejných vojáků, což jenom prospívá snímku. Kamera a hudba perfektní, ale nejvíce bych chtěl vyzdvihnout zachycení atmosféry, psychologie a pocitů vojáků. Díky tomuto vás tento napínavý snímek zachytí a nepustí. Rozhodně doporučuji!

 • 75%
  0
  0
  25. 8. 2020
  darinn5 (77 bodů)

  Film jsem viděl v kině, kde to byla pastva na oči, ale zároveň si na konci člověk uvědomil, že film trpí hlavně po scénáristické stránce. Některé scény jsou vynikající, ale víc je jich prázdných, pouze propojovacích. Chápu, že autoři to mysleli tak, aby to vyznívalo hodně realisticky a by se naplno využil efekt "bez střihu". Podle mého nejhorší pasáž byla ta noční.

77 77 ?
jak hlasovat?
 • fido68 85%
 • Svany 80%
 • Morfeus82 80%
 • regazzoni 80%
 • hcfort 90%
 • Piipa 70%
 • Pete69 85%
 • lukes-houmr-bures 60%
 • virgoii 45%
 • Adeline 75%
všechna hodnocení (72)

V žebříčcích uživatelů

9. místo z 13 v žebříčku uživatele Temný Pán ze Sithu
15. místo z 59 v žebříčku uživatele Mikik4444