1917 (Česká republika)
« další názvy »
USA USA
Velká Británie Velká Británie
119 minut

Žánry

:
Historický, Válečný
Motto: Čas je tvůj nepřítel

Obsah

:
Na sklonku jednoho z největších válečných konfliktů všech dob dostali dva mladí britští vojáci Schofield (George MacKay) a Blake (Dean-Charles Chapman) více »« méně

Režie

:
Sam Mendes

Scénář

:
Sam Mendes Krysty Wilson-Cairns

Herci

:
Dean-Charles Chapman George MacKay Daniel Mays Colin Firth Pip Carter ...
Premiéra: 27. 2. 2020
Distributor: Vertical Ent.
Přístupnost: MP-15

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  0
  0
  26. 2. 2020
  Sheldon (14418 bodů)

  Film 1917 je bezesporu film, o kterém se bude vyprávět jako o příkladné ukázce práce vynikajícího kameramana. A nedá mi to vzpomenout na režiséra, který definoval natáčení bez zdánlivých střihů. Alfred Hitchcock totiž geniálně definoval potřebu filmového střihu okřídleným: ,, Film je jako život, akorát jsou z něj vystříhány nudné sekvence.“ Na toto režisér Sam Mendes zapomněl, protože tam kde by režisér při standardním způsobu vyprávění potřeboval tři až čtyři minuty potřebuje Mendes těmito exhibicemi trojnásobný čas. Dlouhou expozici tak spíš drží pomyslný efekt úžasu ve smyslu, teda jak se tohle natáčelo, než že by se něco opravdu zajímavého odehrávalo na plátně. Scenáristicky by se bez formálně skvěle zvládnutého natáčení jednalo o tragédii, ale díky chytrému propojení v současnosti oblíbené technické hříčky film 1917 celkem slušně funguje i přes tři skutečně velké lapsy v průběhu děje. Rozhodně nelituji, že jsem film viděl, ale jestli to bude další válečná klasika, si dopředu říci netroufám.

 • 70%
  0
  0
  2. 2. 2020
  JosefTomas (6504 bodů)

  Až netypicky tradiční válečný film, který až na one-take formu nemá prakticky nabídnout nic, co bychom neviděli jinde a lépe. Mendes je bezesporu dobrý režisér, ale když nemá s čím pracovat, jeho talent se těžko uplatí. Je to škoda, protože po technické stránce je 1917 přímo revoluční, v té příběhové ale ničím moc nenadchne. Vážně škoda.

 • 60%
  1
  0
  13. 2. 2020
  Tom Hardy (4666 bodů)

  Film, který uchvacuje do té míry, do jaké divák rozumí jeho pojetí a co vše je s tím spojené. Dějově ničím nevybočující klasika, herecky v rámci hlavních rolí ne přímo špatné, ale zaměnitelné. Protože v rámci válečných filmů nic výjimečného 1917 nenabízí, je to vlastně jen o tom, že divák "hlídá" scénu a baví se tím, jak musí herec v určitou chvíli být na určitém místě a nepodělat to. A přirozeně nejvíce ocení výstupy známějších jmen, z nichž mě osobně přišel nejpamátnější Andrew Scott. Současně jde o dost významný příspěvek do diskuze, jak lze akci a napětí ne/tvořit střihem (a že ten film rozhodně, navzdory jeho absenci, napínavý je). Olivier Megaton by si měl 1917 pouštět každý večer před spaním. Já se na něj určitě rád znovu podívám, ale mám pocit, že hlavně pro kontrolu záběrů, než kvůli filmařskému zážitku jako takovému.

 • 75%
  0
  0
  17. 2. 2020
  marie-kolarova (1984 bodů)

  Jednoduchý předvídatelný příběh mně neobtěžoval, celkem fungoval a válka si často nepotrpěla na sofistikovaná řešení. Bylo zapotřebí doručit co nejrychleji zprávu a motivace jednoho z poslů víc než silná. Jinak umře brácha, s pravděpodobností hraničící s jistotou. I ta blbá smrt, to je ze života, ještě k tomu válečného. Zajímavá kamera a překrásné obrazy, ale fungovaly by s jiným příběhem. Ty obrazy samy o sobě vyprávěly silný příběh, ale jaksi nekonvenovaly s civilní stylizací příběhu. Patetické obrazy se tlučou s příběhem, který stojí pevně na nohou. Ve výsledku mě proto spíš otravovaly než povznášely.

 • 90%
  0
  0
  1. 3. 2020
  Blackhand47XD (1778 bodů)

  Tak tomuhle se říká čistá filmařina. Ne každého napadne natočit film z první světové války, který víceméně ukazuje jeden den obyčejného vojáka a ke všemu je zpracován tak, že vypadá, jako by byl celý dělaný bez střihu. Z počátku si na to člověk musí docela zvykat, jelikož dlouhé záběry s jedoucí kamerou pozpátku nejsou pro oči úplně nejlepší. Když se však hrdinové vypraví na samotnou misi, tak je to už úplně jiné kafe. Celková práce s vizuálem je naprosto vynikající a já jen koukal s otevřenou pusou, co se Mendesovi do jednoho filmu podařilo vecpat. Prosím víc filmů z první světová, jelikož ty ostatní jsou už docela nuda. PS: Docela mě bavily ony checkpointy v podobě velitelů s tvářemi slavných, kdy si mohly postavy vždycky na moment vydechnout. I takhle se dají užít velká jména. 90%

 • 95%
  1
  0
  19. 1. 2020
  Vurhor (1767 bodů)

  Tak se to asi opravdu stalo.
  Od října jsem byl přesvědčený, že Jokera z mého pomyslného trůnu nejlepšího filmu roku 2019 už snad nic nesesadí. A najednou se objeví zpět ve formě Sam Mendes se svým neuvěřitelným válečným dramatem, které dokázalo, že rčení "to nejlepší na konec" má nějakou váhu. 1917 není jen nějakým všedním válečným filmem, který sleduje stejnou šablonu snímků jako vojín Ryan nebo Hacksaw Ridge. Je to prohlídka. Surová a autentická prohlídka válečných oblastí 1. světové války, po které diváka vezmou dva britští vojáci s naléhavým úkolem. Vtáhnutí do neskutečné atmosféry a téměř permanentního napětí má na svědomí především ten fakt, že celý film působí, jako kdyby byl natočený pouze na jeden záběr, což mi hned evokovalo tvorbu Iñárrita a Cuaróna, přesněji snímky Revenant a Potomci lidí (technicky a atmosférou je to také hodně podobné). Člověk tak má pocit, že je na té cestě společně s hlavními hrdiny, že i on sám je jakýmsi neviditelným společníkem, který se taktéž musí dostat z bodu A do bodu B. Mendes naprosto bravurně zvládá nejen intenzivní a akční sekvence, ale i ty emocionálně nabité. Nepatetizuje, nerochňá se v sentimentalitě. Díky tomu mají mnohé klidnější sekvence nejen ono unikátní autentické kouzlo, ale v určitých případech jsou i dojemné (zpěv v lese). Možná jen škoda těch pár momentů, kdy němečtí vojáci měli mušku stormtrooperů ze Star Wars, ale dá se to prominout.
  Překrásný film. Ten Zlatý glób dostal zcela zaslouženě. A hudba Thomase Newmana neskutečná.

 • 75%
  1
  0
  26. 1. 2020
  kknk2 (739 bodů)

  Nic zásadního, jen doručení zprávy, a přesto mám pocit, že příběh se mi vryl hluboko. Forma one shotu, tedy na jeden plynulý záběr, mi zpočátku vadila a docela jsem se bála, že výsledkem bude pěkná nuda. Kvalitní netypický válečný film, nicméně znám lepší.

 • 100%
  0
  0
  13. 2. 2020
  ondrej-sladky (249 bodů)

  Do kina jsem šel s velkými očekáváními a vlastně všechna se vyplnila. Kamera tohohle filmu je naprosto úžasná. Je to celé vlastně natočené na jeden dlouhý záběr s minimem střihů. Všechny scenérie zde vypadají nádherně (zákopy, hořící město atd.). Celý film jsem byl jak přikovaný k sedadlu a jen čekal, co se bude dít dál. Je tu opravdu několik skvělých scén při kterých se prostě nebudete moct odpoutat od plátna. Celé to doprovází úžasný soundtrack od Thomase Newmana. Herecké výkony George MacKaye, Dean - Charlese Chapmana, Marka Stronga, Colina Firtha a spousty dalších jsou zde výborné. Za mě úžasný snímek nabitý emocemi, skvělou kamerou, akcí, kterou si nemůžete nechat ujít na velkém plátně.

 • 90%
  0
  0
  12. 2. 2020
  Malfilipp (93 bodů)

  Výborný válečný film, který si nehraje na žádné hvězdy (myslím tím obsazení, sice se tam objevují takoví borci jako Firth nebo Cumberbatch, ale jen ve vedlejších rolích), a naopak poukazuje na "nenápadné hrdinství" dvou obyčejných vojáků, což jenom prospívá snímku. Kamera a hudba perfektní, ale nejvíce bych chtěl vyzdvihnout zachycení atmosféry, psychologie a pocitů vojáků. Díky tomuto vás tento napínavý snímek zachytí a nepustí. Rozhodně doporučuji!

79 77 ?
jak hlasovat?
 • Deborah21 80%
 • Tyler221 70%
 • Nguyen221 80%
 • Simms 80%
 • Yancl 70%
 • Karen212 80%
 • kudo 90%
 • Peterson223 80%
 • Sáček 90%
 • Hien212 90%
všechna hodnocení (47)
Sdílet tuto stránku: