Fabrika

65%
Fabrika

Na předměstí ruského maloměsta stojí polorozpadlá průmyslová budova. Mnozí zaměstnanci v ní začali pracovat ještě před tím, než původně státní podnik prošel kapitalistickou privatizací. Když místní oligarcha a majitel továrny Kalugin (Andrej Smoljakov) oznámí bankrot, skupina dělníků, kteří už několik měsíců nedostali výplatu, se rozhodne Kalugina unést a požadovat výkupné. 
Pod vedením záhadného Alexeje (Denis Švedov), jehož motivy jsou více než nejasné, se celá akce brzy vymkne kontrole. Kaluginova soukromá ochranka a policejní útvar rychlého nasazení obklíčí budovu. Dělníci jsou v pasti, hodiny tikají a spojenectví se začínají rozpadat... (Film Europe)



Scénář:

martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 426 bodů
9
Takový je výdobytek kapitalismu. Koho zajímá, že starý dělník dělá ve fabrice již od svého mládí? Koho zajímá, že obyčejný dělník je zranitelnější než kdokoliv jiný? Podnik když nemá dlouhodobě odbyt, prostě začne propouštět a když to nejde udržet, jednoduše se uzavře. Takže není od věci, že se dělníci z pochopitelných důvodů začnou bouřit. A právě o tom je tento příběh, který ani v československé kinematografii není neznámým námětem. Lze porovnat například se snímkem ´Hněv´ (1977), kde se chystá zavřít uhelný důl. Havíři tam taktéž řádí jak utržení ze řetězu. Správně, zásadním rozdílem je, že náš snímek se odehrává v době hlubokého socialismu a ruský v současném kapitalismu, tedy že důl zavírají soudruzi s komunistické strany a ruskou fabriku, jak se v Rusku označuje, oligarcha. Tamní dělníci však řádí zrovna tak. Dokonce i hůř. Do ruk si vezmou zbraně. Ale jo, z realistického hlediska je to hodně přehnané, neboť je s podivem, jak se staří svářeči a vůbec v oboru zámečníci najednou dokáží chovat a vyjednávat coby takřka profesionální únosci kladoucí své požadavky. Ano, tím uneseným je samozřejmě onen oligarcha. Socialismus nebo kapitalismus? V rámci hledání spravedlnosti a faktu, co za tím vším ve skutečnosti stojí, je to úplně jedno. Ruský snímek svým žánrovým zaměřením inklinuje k akčnímu thrilleru, ale přísně se drží na uzdě. K dramatické střelbě samozřejmě dojde, ale není to až tak efektní, jak to známe z hollywoodské nebo asijské produkce. Celkově se dějství spíše drží na poli sociálního dramatu, kde o zvraty není nouze.  Příběh v podstatě nemá ani svého hrdinu. Každý zaujímá své pevné místo plně se svým osobním postavením k dané věci. Z tohoto hlediska je také zajímavá rozepře, venku v prostorách fabriky, mezi ochrankou oligarchy a pořádkovou jednotkou ruské policie. Něco takového se prostě jen tak nevidí. Oni vzbouření dělníci jsou také výborně postaveni. Nejen věkový rozdíl, ale především je značně odlišují jejich charakterové vlastnosti, z čímž se krásně pracuje také. A to tak, aniž by to hlavnímu tématu nějak zavazelo. Sociální postoj všech zúčastněných je vůbec použit naprosto mistrovským způsobem. Stačí se zaměřit na dialogy mezi dělníky a oligarchou. Oligarcha je poháněn narcismem a pohrdáním lidmi, dělníky pohání zášť a touha po pravdě. Svým způsobem je vše rozehráno tak, že všechno, doslova a do písmene, souvisí se vším. Ruský akční thriller na bázi sociálního dramatu je rozhodně ohromným filmovým překvapením. Ukazuje třídní boj, jaký tu ještě nebyl.  A nám je blízké i prostředí dílny, tzv. černého řemesla. Není to tak čisté, jak je nám ukazováno v jiných zahraničních filmech filmech.
hanys_
hanys_
18 781 bodů
6
Bykov asi moc oblíbený u ruských politiků nebude. Zavod je další sociální sondou do života obyčejných ruských dělníků, tohle je (narozdíl od minulého Duraka) navíc ještě střihnuté svižným thrillerem. Konec překombinovaný a jednání hl postav, hlavně únosců, někdy dost mimo.
Wally007
Wally007
9 501 bodů
6
Škoda, že poslední třetina filmu neudržela vysoký standard a spadla do podprůměru...nehledě na 'přefilozofovaný' závěr...

Dodatečné informace

Původní název:
Завод (více)
  • Rusko Fabrika
  • Rusko Завод
  • Rusko Factory
  • Rusko The Factory
Premiéra v ČR:
29. 8. 2019
Distributor:
Film Europe
Země původu:
Rusko, Francie, Arménie
Knižní předloha:
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné