Midsommar (USA)
« další názvy »
USA USA
147 minut

Žánry

:
Drama, Horor, Mysteriozní, Nezávislý
Motto: Slavnost může začít

Obsah

:
Vztah Dani a Christiana už nestojí za nic. Možná to ale spraví výlet do severní Skandinávie s partou kamarádů. V odlehlé vesničce odstřihnuté od okolního více »« méně

Režie

:
Ari Aster

Scénář

:
Ari Aster

Herci

:
Florence Pugh Jack Reynor William Jackson Harper Will Poulter Ellora Torchia ...
Premiéra: 1. 8. 2019
Distributor: Aerofilms
Přístupnost: MP-15
Jste na stránce filmu Slunovrat. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Slunovrat myslíte! K 28. květnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27995 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Slunovrat


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  1
  0
  23. 4. 2020
  Sheldon (16014 bodů)

  Slunovrat je horror pro žánrové fajnšmekry, není to tak do sebe zahleděný horror, jak by se mohlo podle recenzí zdát, pokud se trochu orientujete v problematice filmu je to hodně zvrhlá zábava pro zasvěcené. Filmařsky je to lahůdka a každý kdo má rád chytré a nápadité filmy by neměl být zklamaný. Vzpomněl jsem si na slova Davida Finchera, která jsou asi takhle. Ne, doslova, pochopitelně. ,,Každý filmový režisér se na plátně odkryje ze svých nejčernějších nočních můr, i kdyby nechtěl. Buď si to přizná nebo ne. Alfred Hitchcock své fetiše a stresy přiznal od prvního filmu a fungovalo to.“ Aster si je zjevně přiznal taky a Fincher taky. Zřejmě i to může být znakem velkého režiséra. Těším se na jeho další film. A mám velkou radost, že i Slunovrat zatím přilákal do kina několik desítek tisíc diváků, stejně jako Děsivé dědictví. Zdá se, že čeští diváci mají pořád dobrý vkus i co se týče horrorů. Docela by mě zajímalo co by Aster natočil o stavění májky u nás ve Středočeském kraji nebo o medvědovi na Jižní Moravě

 • 70%
  3
  0
  2. 8. 2019
  lamps (14836 bodů)

  Kterak obří ambice hlavního tvůrce mohou ve druhé polovině pošramotit úžasný film. Prvních cca 80 minut jsem byl přikovanej do sedačky - ten absolutní nával deprese, neokoukané prostředí a opatrně budovaná bezvýchodnost na mě fungovaly jako všechny omamné látky na hlavní protagonisty. A když došlo k explicitnímu úmrtí, zasáhlo mě to díky perfektně připravené motivační šachovnici jako jehla pod nehet. Aster má hrozně výborných nápadů, umí diváka znervóznit jen dokonalou souhrou zvuku a obrazu a nebojí se experimentovat s tématy a žánry, takže když před sebou vidíte špetku od Bergmana (ve smyslu spoléhání se na výrazy herců), špetku od Miklóse Jancsóa (dlouhé záběry a precizně rozvržený hloubkový pohyb po mizanscéně) a hrst slavného Hardyho Rituálu (1973), nepůsobí to vůbec přeplácaně... Tedy, asi do té poloviny. Potom totiž režisér stejně jako ve svém předchozím díle jaksi přestává srozumitelně vyprávět příběh postav a snaží se vizuální neotřelostí oblbovat diváka, který nemá moc na koho upínat pozornost a sympatie. Postavy se stávají figurkami v psychopatické hře, která má bohužel slabé poselství a kvůli nepříliš fungujícím vztahům mezi aktéry i podivně neemocionální finále. ALE přesto jsem se vrtěl nudou jen minimálně a film mě tak nějak dokázal udržovat v trvalé zvědavosti, co se v něm stane v další minutě - škoda, že nakonec to byl spíše blaf šikovného tvůrce, který umí vystavit atmosférické sekvence, ale uniká mu celistvá a výpovědní struktura. Pro mě 70% a mám-li házet film vyloženě do nadprůměru, tak docela s odřenou pleší a výhradně za potěšení ze sledování čarovně charismatické Florence Pugh, které tahle role sedla jako ulitá (už zase). Jednou si to určitě se zájmem zopakuji..

 • 85%
  1
  1
  13. 11. 2019
  bayern (13715 bodů)

  No tak to je něco!Film je velmi zajímavý a ještě po pár dnech po jeho zhlédnutí jsem z toho byla dost špatná.Je to lehce na nervy a hodně se to povedlo.Ze začátku to vypadá ne takovou klasiku - parta mlaďochů jede na výlet a samozřejmě jich to pár odnese,ale jakým způsobem a v jaké atmosféře,to už je hustota.

 • 50%
  1
  0
  5. 8. 2019
  Petrson (4100 bodů)

  Mystické filmy mám rád, horory už méně, vlastně vůbec. Často zkreslují realitu a ze všeho dělají zbytečné bu-bu, které si nechci ukládat do hlavy. Tady mě zmátl trailer a parta, která šla do kina. Chtěl jsem. Chyba. Zajímavý námět, ale nevysvětlený, nepropracovaný, jen mechanicky naroubovaný, tak aby to mělo vůbec nějaké vysvětlení, které mělo hodnotu pouze informace. Klasická forma hororu je zachována i porušována. Nejzajímavější linka byla ta mystická, ale zůstala bohužel prázdná. To co autor nabízel mohlo jít do hloubky, pak by to bylo zajímavé i bez zbytečných nepříjemných detailů. Forma zpracování převýšila obsah. Ke konci mě to připomnělo legrační Rituál s Nicolasem Cagem.

  • rozjezd, prostěředí a forma zpracování
  • obsah
 • 50%
  2
  0
  9. 4. 2020
  tomlery (2141 bodů)

  Absolutně netuším, co si o tomto filmu mám vůbec myslet... Každopádně se mu povedlo něco, co se mi nikdy v životě nestalo - v kině jsem seděl jak zařezaný a nestačil jsem se divit tak moc, že jsem se za celou dobu ani nepohnul a nepromluvil jediné slovo... kdyby jen po dobu filmu... já nepromluvil ještě několik hodin poté... Miluji horory, ale tohle nebyl horor - spíš psychodrama. Tenhle film jsem musel vážně vstřebat a první slova, která jsem vyslovila, byla "Tak tohle bylo fakt hrozný!" A na FB jsem pak napsal příspěvek "Pokud si myslíte, že váš den už nemůže být horší, jděte do kina na Slunovrat!" Nechápu, jak někdo může být schopen natočit něco takového a s takovou surovostí. Nevím, co si mám myslet... z jednoho úhlu pohledu je to naprosto geniální a nepřekonatelné dílo, na druhou stranu se jedná o neskutečnou hrůzu. Nemohu hodnotit jinak než zlatým osvědčeným průměrem...

 • 85%
  2
  0
  30. 9. 2019
  Vurhor (2016 bodů)

  Teď už to můžu napsat – Ari Aster je momentálně nejlepší současný hororový režisér. Kam se hrabe nějaký Jordan Peele, který marní svůj talent na laciných vtípcích a postupně rozpadajícím se napětí. Když jsem před rokem viděl výborné Hereditary, které považuju za nejlepší horor tohoto desetiletí, byl jsem strašně zvědav, co onen mladý rejža vymyslí zde. Slunovrat si zcela očividně bere mnoho inspirací ze snímku Rituál (Ne, ten s Cagem nemyslím), tedy že skupina Amíků odjede na odlehlé cizí místo, kde se místní drží starodávných zvyků a tradic, ale přesto se chovají velice mile a přátelsky. Samozřejmě tam však něco nehraje. Snímek je to naprosto skvostně zrežírovaný. Úchvatná práce s kamerou a hudbou dodává na děsivé atmosféře, která se diváka drží už od prvních minut po začátku. Celkově to vlastně někdy připomíná skvělou Čarodějnici z roku 2015. A žádné lekačky. Jenom čistý děs. Film diváka znepokojuje šetrnými creepy výjevy a záběry typu: „when you see it, you´ll shit bricks“, přičemž má i pár hrůzných scén, ze kterých mrazilo v kostech. Možná to ale nemuselo být tak dlouhé, některé scény se tak zbytečně táhly. Hereditary pro mě lepší a děsivější, ale i tak je Slunovrat skvělý horor, při kterém vám bude tuhnout krev v žilách. Aster je fakt pán. Jsem dost zvědavý, s čím přijde příště.

 • 75%
  1
  0
  10. 8. 2019
  darth vader (714 bodů)

  Na film jsem se rozhodl zajít podívat, kvůli jeho režisérovi a scénáristovi Ari Asterovi. Jeho předchozí hororový snímek Děsivé dědictví mě velice zaujal jeho originalitou a tak jsem doufal, že tímhle filmem nezklame. Naštěstí nezklamal. I když bylo tempo filmu pomalejší, nenašel jsem okamžik kdy by jsem se nudil. Nápaditá kamera a zajímavé prvky scénáře dokázali udržet mou pozornost. Filmu bych však vytkl určitou předvídatelnost. Možná se nedostáváme do příběhu klasického hororu, ale je poznat, že se film drží určité klasické hororové kostry. Celkově bych tedy další za mě povedený snímek Ari Astera zhodnotil velmi pozitivně.

 • 75%
  1
  0
  3. 9. 2019
  Pája DJ (644 bodů)

  Ari Aster opět po nedávném Děsivém dědictví ukázal, že patří mezi režiséry, kteří dokonale ovládají své filmové řemeslo. Slavnost slunovratu nikdy nebyla tak temná a hororová za bílého světla. Až na některé herecké výkony nelze filmu nic vytknout a přes poměrně delší stopáž měl film svižné tempo, kdy se opravdu nebudete ani chvilku nudit. Drsné a mrazivé až do morku kostí.

 • 80%
  1
  0
  3. 9. 2019
  Judinka (597 bodů)

  Na tento horor jsem byla hodně zvědavá díky předchozímu filmu režiséra, Děsivému dědictví, který byl skutečně originální a fascinující. Slunovrat je opět něčím, co naprosto vybočuje. Protiklad překrásné přírody, svítícího slunce a bohaté květinové nadílky, na jejichž pozadí probíhá psychologické až hororové drama za notného přispění naprosto skvělé hudby. Na můj vkus byl značně nevýrazný představitel hlavní mužské role, ale to se myslím dá odpustit a o to více jsem si užila závěr :-D. Poznámka k delší stopáži - film plynul naprosto přirozeně a vše uteklo až překvapivě rychle.

 • 90%
  1
  0
  6. 8. 2019
  ob_ver (539 bodů)

  Vůbec nezávidím těm, kteří se do kina vypravili nadšeni a s rámcovou představou, kterou v nich mohl vyvolat trailer. Ve mně trailer i recenze vzbuzovaly značný despekt, o to větším nadšením teď hořím. Midsommar je mnohem vyváženější, méně rozkolísané dílo než Hereditary. Aster nejen že prokázal odvahu v několika scénách, které dovádí explicitou do krajnosti, čímž obnažuje část publika podobně jako v Hereditary, navíc se dokázal vystříhat hloupého dovysvětlování v závěru a dává prostor interpretaci. U mě tak tvůrce slaví opravdový triumf a ustavuje kult, před jeho dalším počinem budu jako na trní. Mé hodnocení je silně subjektivně zabarvené vlastní interpretací a nehodlám od něj ustoupit ani o píď.

 • 100%
  1
  0
  4. 9. 2019
  gomacabeza (415 bodů)

  Po delší době film, který nezklamal moje očekávání. Zprvu jsem uvažoval, nakolik je např. úvodní dramaturgická linie s rodinnou tragédií nezbytná, ale s odstupem času to získalo svoji logiku. Jde jen o změnu perspektivy, když se film promýšlí jako širší celek, můžeme pochopit režisérův záměr, proč to chtěl udělat tak moc symbolicky a fatálně. Pregnantně zpracovanou folklórní a rituální tématiku lze vnímat jako stěžejní a nejvíc pohlcující motiv. Spojení kontrastů absolutní čistoty, reprezentované domorodci (netočilo se ovšem ve Švédsku, ale v Maďarsku, s maďarským komparzem) a bestiální krutosti, jako odzbrojující vyjádření podstaty přírody, povyšuje celek nad klasické "vyvražďovačky" a vůbec samotný, jakkoliv diskutabilní žánr. Trochu problém jsem měl s psychedelickým prvkem ve vyprávění, protože ho vnímám jako silně nadužívaný (trendy?) a trochu laciný prostředek ke stupňování hrůzy (či obecné atraktivnosti podívané), na druhou stranu ovšem sugestivní způsob, jakým byl prezentovaný lze považovat jako významnou polehčující okolnost. Pop kulturní odvolávky jsou další z možností, jak celý film číst, taktéž se můžete pustit do až detektivního pátrání a prostřednictvím nejrůznějších šifer, dohledávat další skryté souvislosti a významy. Ze Slunovratu mám upřímnou a bezelstnou radost, v lecčems dává, do jisté míry, vzpomenout na Kubrickův perfekcionismus a čistotu vyprávění.

 • 100%
  1
  1
  25. 1. 2020
  mirek-siml (173 bodů)

  Tento film se má tvářit jako horor. Horor to však ani tak není, je to spíše psycho. Což mi vůbec nevadí a tento film je vynikající po všech stránkách. Pro takového klasického pozorovatele hororu s očekáváním spousty lekaček a děsivých scén tu asi není místo, protože spousta lidí tento film podle mě neocení a budou říkat že to není dobrý film. Pro diváka který se na horory kouká pravidelně a nevadí mu nějaké pomalejší tempa a ani moc lekaček či bůhvíjakých scén, bude tento snímek velmi povedený. Tento snímek podle mě je velmi povedený a dobře natočený!
  Jeden z nejlepších filmů roku 2019.

 • 65%
  1
  0
  1. 10. 2019
  lukas-gajdos (168 bodů)

  Film svým zpracováním chce od úvodních titulků začít zostra, to se mu daří, smrt rodičů a dcery patří k silným momentům tohoto filmu a rozklad osobnosti a její následný vývoj bude mít za následek návštěvu německého venkova, kde je naláká vzdělaný buran. Poté jsou již delší pasáže, kde se nic neděje, čekáte půl hodiny na to, než se skupina domorodců pořádně posadí, z ničeho nic mizí přátelé hlavní hrdinky, aniž by byla zobrazená jejich smrt a film má maximálně 2 brutální scény, což je sakra málo na to, aby se o tomhle filmu tolik mluvilo. Zas tak moc mě nepřekvapil, byla to celkem nuda.

 • 75%
  1
  0
  12. 8. 2019
  richard-bergman (79 bodů)

  Na tento film jsem šel s podobným očekáváním jako na většinu hororů, na kterých jsem za poslední dobu byl, a to takový, že to bude odlehčená lekačka, která nebude mít nijak zvláštně hlubší význam a obecně to bude spíš film pro pobavení. To se ale změnilo po prvních zbruba 30 minutách kdy jsem se naladil na zvlástní energii kterou ve mě film vzbuzoval a poté už jsem jen zbylé dvě hodiny seděl vnimal tento bizární, ale povedený film. Některé bych jen rád varoval, že se autor vyhrál ve spoustě detalně brutálních záběrech, a proto si myslím, že film nemusí být pro každého.

 • 50%
  1
  0
  14. 8. 2019
  stalkicz (56 bodů)

  Absolutne nepobiram zdejsi vysoke hodnoceni.
  Na zacatek plusy. Thrillerova scena ze zacatku filmu je tak dobra, ze jsem si vzpomnel na samotneho mistra Finchera. Pak film obsahuje nekolik opravdu nadhernych mystickych obrazu (bohuzel uz to nelze nazvat scenami) a posledni plus v par bizarnich scenach jsem si zase vzpomnel na Petera Jacksona v jeho rane tvorbe.
  No a minusy. Hlavni herecka je otravna a nesympaticka. Cela svedska komunita pusobi jak banda zfetovanych folklornich ochotniku. Film nefunguje v ramci zadneho zanru a ani jako mix zanru (jako napriklad Chata v horach). Po komunitnim obradu, kdy se asi mela naplno rozjet hororova linka se lidi v kine zacinaji smat. V tento moment by pravdepodobne film zachranilo kdyby najel do roviny bizarni hororove komedie (ve stylu Petera Jacksona viz vyse). Bohuzel ale film pokracuje jako slatanina se stupidnim nepochopitelnym chovanim postav, a snad aby ta blbost nebouchala o vrata moc nahlas tak si obcas daji trosku fetu ...

Hodnocení a recenze Slunovrat

76 74 ?
jak hlasovat?
 • JoeyDeLuca 65%
 • Nosnica 70%
 • Lovecour69 65%
 • loudaxxx 75%
 • regazzoni 75%
 • mcgwire218 90%
 • mirek-siml 100%
 • jarv 70%
 • Nikol99 75%
 • lenka-fojtova 0%
všechna hodnocení (71)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 173 v žebříčku uživatele Manekenthe