Dubček (Slovenská republika)
Slovenská republika Slovenská republika
90 minut

Žánry

:
Drama, Historický

Obsah

:
Alexander Dubček byl klíčovou osobností pražského jara, které v roce 1968 dalo Českoslovákům naději na demokracii a svobodu. Trvalo však jen krátce, do více »« méně

Režie

:
Laco Halama

Scénář

:
Juraj Fábry Viliam Klimáček

Herci

:
Zdeněk Bureš Alexander Dubček Vladimír Hrabal Adrian Jastraban Stano Král ...

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 60%
  1
  0
  16. 9. 2018
  martin-mickey-stusak (16039 bodů)

  Myšlenka snímku je dobrá, ale celé je to bohužel nějak nedotažené. I když se jedná o ryze televizní projekt, celý film působí spíše jako hraný dokument. Docela vadilo už na začátku Dubčekovo vnitřní filozofování, neboť to jakoby předpovídalo značnou televizní nudu. Co se týče událostí a osudů politiků včetně Dubčeka, kteří byli uneseni do Sovětského svazu se zodpovídat a být přinuceni podepsat tzv. ´Moskevský protokol´, je z historického hlediska velice přínosné, neboť o tomto se nijak zvlášť nemluví ani nepíše a tak současná veřejnost neví co si prožili a myslí si o nich ve své naivitě své. Jenomže nejenže není zohledněno vše, ale mnohé scény nic neosvětlují a tak neznalý divák neví, jednoduše řečeno, co, kde, jak a proč. Jako příklad lze uvést scénu z letiště, kde byl odmítnut start k návratu do Československa, dokud nebude přiveden František Kriegel. Kde byl a proč byl zadržován se ze snímku prostě nedozvíme. Osud Františka Kriegela je sice kapitolou samo o sobě a taktéž by si zasloužil svůj film, neboť jako jediný odmítl ´Moskevský protokol´ podepsat, což byla na tu dobu neskutečná odvaha a následky samozřejmě nenechaly na sebe dlouho čekat, ale když už je o něm, zmínka, tak tedy se vším všudy. Nic naplat, za komunismu se také točily takovéto politické snímky o politických jednáních a je neoddiskutovatelné, že byly daleko napínavější. Jejich ideologii protentokrát ponechme stranou. Jde jen o to, jak byly natočené. Ale zpět k Dubčekovi. Scénář se věrně drží historie a jak je psáno výše, mnohým osvětlí, co se s těmito představiteli vlády po únosu do Moskvy vlastně dělo a čím si museli projít. Ale je to hodně málo. Místo toho vnitřního filozofování, které spíše zdržovalo a nudilo, se měl dát větší důraz na okolnosti všeho dění a hlavně patřičnému vysvětlení pro lepší orientaci.

 • 60%
  1
  0
  24. 8. 2018
  Pete69 (9256 bodů)

  Film mi ukázal, jak asi vypadala atmosféra v řadách reformistů v bodě okupace. Netroufám si soudit, ale myslám si, že jsou ve filmu trošku přeceneni a udělali z nich téměř dokanalé hrdiny. Nějak se do strany asi dostali a něco pro stranu v dobách ranného kumunismu udělat museli. Adrian Jastraban byl možná dobrou volbou z hlediska podobnosti s Alexndrem Dubčekem, ale jeho slovenština je hrozná pokazilami zážitek z filmu, který na mě působil nerealisticky. Možná měl být obsazen slovák, který by nebyl Dubčekovi tak podobný, ale působilo by to určitě lépe. 60%.

 • 45%
  1
  0
  22. 8. 2018
  Jana Květoňová (4648 bodů)

  Film, v němž jednoznačně exceluje Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka. Ten film si jako takový nezaslouží příliš bodů. Povedl se právě jen Dubček, Oldřich Černík a Josef Smrkovský. Brežněva nebo Bil'aka bych absolutně nepoznala! Ale výkon Adriana Jastrabana je, myslím si, potřeba vyzdvihnout a ocenit. Rovněž Ludvíka Svobodu a Gustáva Husáka bych nepoznala, kdybych nesledovala bedlivě děj. Ta závěrečná řeč Adriana Jastrabana (pardon, vlastně Alexandra Dubčeka) byla tak emotivní, že jistě vzbudila sympatie i u toho, kdo Dubčeka zrovna moc nemusel.

60 50 ?
jak hlasovat?
 • kameraman28 65%
 • VOLSTAGG89 55%
 • NORMAN80 55%
 • ABEL 65%
 • DUBOIS89 60%
 • haroldstone89 55%
 • redaktor Molenda 60%
 • člEn orchestru 55%
 • TYNČA 75%
 • dívkaNaStřeše37 55%
všechna hodnocení (18)
Sdílet tuto stránku:

Partneři: