Jak odchází prezident

?
Jak odchází prezident
Plakát traileru

Unikátní hodinový dokument k 5. výročí úmrtí Václava Havla. Jedná se o exkluzivní materiál Pavla Kačírka z období volby Václava Havla za prezidenta republiky v roce 1992 a následného rozpadu ČSFR, kterým jeho prezidentství končí... Film odhaluje neznámé momenty a důležitá rozhodnutí našich dějin. 3. července roku 1992 proběhla ve Federálním shromáždění ČSFR volba prezidenta republiky. Jediným kandidátem byl dosavadní prezident Václav Havel a samotné volby se staly jedním z hlavních mezníků následného rozdělení federace na dva samostatné státy. Václav Havel zásluhou slovenské části druhé komory parlamentu tehdy zvolen nebyl. A stalo se tak poprvé v historii naší republiky. Současně to byl první velký politický neúspěch Václava Havla, který se doposud těšil neuvěřitelné oblibě obyvatelstva a obrovskému respektu v zahraničí.

Originální Videojournal pořídil v těchto historických dnech exkluzivní záznam z hlavních kuloárů politické moci Československé republiky, zejména v Kanceláři prezidenta republiky. Jde o záběry, které doposud nebyly publikovány. Zachycují Václava Havla a jeho tým poradců při sledování průběhu voleb ve Federálním shromáždění v přímém přenosu a zaznamenávají jejich věcné, profesionální, ale i lidské reakce na výrazné momenty volby. V této fázi též začíná osobní drama Václava Havla, který si už uvědomuje riziko svého nezvolení a hledá své východisko. Jeho drama se stupňuje v průběhu druhého kola volby. Díky velkému podílu týmu poradců na řešení Havlovy pozice sledujeme drama řešení bipolárního kontextu mezi osobním a veřejným postavením politika. Pro úplnost jmenujme účastníky: sekretář Saša Neumann a poradci Žantovský, Vondra, Tigrid, Bútora, Schwarzenberg, Růžička. Na konci filmu jsme svědky jakési katarze. Havel nám v podobě rozhlasového natáčení Hovorů z Lán bezprostředně představuje své osobní východisko. Odjíždí na svou chalupu. Po třech měsících následuje jeho demise a dočasný odchod z politiky. (Česká televize)
xxmartinxx
xxmartinxx
22 394 bodů
6
Dobře sestříhaný archivní materiál. Těžko hodnotitelné na nějaké škále, ale plně adekvátní a dlouhé přesně, aby to bylo akorát.

Dodatečné informace

Původní název:
Jak odchází prezident... (více)
  • Jak odchází prezident
  • Česká republika Jak odchází prezident...
  • Česká republika The Way the President Departs
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění