Recenze seriálu Stranger Things

90%

Komentáře a recenze 114

Dle relevance

Co říkají kritici

AI souhrn názorů odborné veřejnosti

Stranger Things od bratří Dufferových je nostalgickou poctou osmdesátým létům, která spojuje nadpřirozené prvky s příběhem dospívání. Seriál Netflix z roku 2016 získal celosvětově velmi pozitivní ohlasy díky originální atmosféře, propracovaným postavám a vynikajícím hereckým výkonům mladých představitelů. Jak zdůrazňuje PlotPoint.sk: „Tvůrci si vzali to nejlepší od Stevena Spielberga a Stephena Kinga a vytvořili originální dílo, které díky retro hudbě a prostředí se stalo u diváků automaticky oblíbené.“

Někteří kritici však poukazují na postupnou ztrátu originality v pozdějších řadách. Web CC.cz poznamenává: „Diváci budou společně s hrdiny tajit dech, když se připlíží slizké monstrum, i když je to tak trochu stále ta stejná písnička a opravdových novinek je minimum.“ Přestože si série udržuje kvalitní produkci a atmosféru, formule může pro některé diváky začít působit předvídatelně.

  • Výborné herecké výkony dětských představitelů
  • Silná nostalgická atmosféra 80. let
  • Povedený mix hororových a dobrodružných prvků
  • Postupná ztráta originality v pozdějších sériích
  • Některé dějové linky působí příliš předvídatelně
  • Rostoucí věk herců narušuje původní koncept dětských hrdinů
Kinobox.cz
75%

Bratři Dufferové vědí, co fanoušci chtějí, a zatím jim to dodávají plnými doušky v prověřeném konceptu a se stále sympatickými a funkčními hrdiny. Kvůli obřímu rozpočtu a puncu seriálové události sice jako by vymizela původní atmosféra a stopáž by znovu nemusela být tak přemrštěná, i přesto mají poslední Stranger Things nakročeno k tomu stát se jednou z největších seriálových událostí posledních let.

P
PlotPoint
90%

Čtvrtá řada je nejdelší, nejtemnější a nejvelkolepější ze všech. Filmový rozpočet jde cítit z každého záběru, střihu (přechody na jiné scény jsou bravurní). Hudebně je to opět naprostá paráda a píseň od Kate Bush a její Running Up That Hill vám bude v hlavě hrát ještě hodně dlouho. Postavy jsou skvěle napsaný a ve finále se budete modlit, aby to hlavní hrdinové přežily.

N
Novinky.cz
90%

První část (čtyři z celkových osmi epizod) závěrečné řady jasně značí, že tvůrci míří k velkolepému epickému finále. Největší napětí samozřejmě přichází v zatím posledním díle, kde o akci a zvraty není nouze. Ovšem celá cesta ke čtvrté epizodě s názvem Čaroděj je příjemná jako celek, a to nejen nostalgickým způsobem. A poslední scéna? Ta (odpusťte, ale jinak to říct nejde) vás vystřelí z trenek.

G
90%

Ten nejúžasnější televizní návrat do dětství, jaký jste si kdy mohli přát. Něco, co J. J. Abrams v Super 8 jen nadhodil, ale teprve tady to dostáváme naplno. Strhující, tajemný, pořádně napínavý, místy správně odlehčený a jindy až drásavě bolestný příběh z dob, kdy vypravěči byli králi šoubyznysu a nesloužili speciálním efektům, ale efekty jim.

C
CzechCrunch

Diváci budou společně s hrdiny na obrazovce tajit dech, když se připlíží slizké monstrum, stejně tak budete se zájmem sledovat odhalování tajemství temného Vecny a světa Upside Down. I když je to tak trochu stále ta stejná písnička a opravdových novinek je minimálně v prvních čtyřech dílech minimum.

Našli jste chybu nebo něco chybí? Napište nám.