The Man Who Killed Don Quixote (Velká Británie)
« další názvy »
Belgie Belgie
Španělsko Španělsko
Portugalsko Portugalsko
Velká Británie Velká Británie
132 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Sci-fi

Obsah

:
Toby býval idealistickým filmovým studentem. Jeho ztvárnění příběhu Dona Quijota, které natočil v malebné španělské vesnici, mělo obrovský úspěch. Ale více »« méně

Režie

:
Terry Gilliam

Scénář

:
Terry Gilliam Tony Grisoni Miguel de Cervantes y Saavedra

Herci

:
Adam Driver Jonathan Pryce Stellan Skarsgård Olga Kurylenko Joana Ribeiro ...
Přehrát online O2
Premiéra: 5. 7. 2018
Distributor: Bioscop
Přístupnost: MP-12

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  1
  6. 3. 2019
  martin-mickey-stusak (18447 bodů)

  Snímek 25 let se topící během natáčení v problémech je konečně hotov a my máme možnost vidět známou literární postavu, kterého na svět přivedl autor Miquel de Cervantes y Saavedra, v krapet neotřelém hávu. Jedná se o velký opus, jaký měl v původních myšlenkách být? Jak to u problémových filmů už bývá, i tady platí, že nikoliv. Ale pozor. Protože se nejedná o žádný popkornový film a ani o adaptaci původního díla, snímek je pouze pro filmové fajkčmery a pro náročného diváka. Začíná snahou natočit reklamu na vodku, ve které má vystupovat Don Quijote. Natáčení se však potýká se značnými problémy a tak následuje vizuální etuda samotného režiséra ve své zoufalosti, démoničnosti a artové nerozvážnosti. Ano, art tu má hlavní vizuální roli a tak se snímek pro běžného diváka stává značně těžkopádným budící dojem k nepochopení díla. Dobrodružství onoho režiséra se potýká s fantazií sobě vlastní i diváků. Místy to vypadá, jako by se do snímku promítly i myšlenky a psychologické etudy samotného režiséra tohoto snímku Terryho Gilliama. Absurdní divadlo, anarchistický humor, neotřelost ambiciózních myšlenek, ve kterých mnozí vidí i rasismus. Hodně diskutabilní dílo, které jakoby bylo odpovědí na Alenku v říši divů. Režisér Toby vs. Don Quijot de la Mancha ve vizuální podívané, která se ve svém smyslu sice bortí, ale má šanci postupem času uzrát. Tento film své místo bude hledat hodně dlouho.

 • 75%
  1
  0
  9. 7. 2018
  Sheldon (13783 bodů)

  Každý filmař milující své řemeslo má tendenci se vyjádřit ke svému životu za kamerou. Fellini stvořil 8 a půl, Truffaut Americkou noc a zapsali se do dějin filmu zlatým písmem. Svou bilanční pouť natočil nyní Terry Gilliam a z mého pohledu je to jeho nejlepší film. Don Quijote je méně maniakální než Brasil, Strach a hnus v Las Vegas nebo Král rybář, to ale neznamená, že neobsahuje sekvence, kdy budete kontrolovat, zda vás nešálí zrak.

  Nejlepším rozhodnutím tohoto filmu bylo do hlavní role Tobyho obsadit Adama Drivera. Přiznám se, že nechápu, jak může někdo s takovým obličejem a tak odstátýma ušima udělat kariéru u filmu a hrát hlavní role. Driver je ale skutečně dobrou volbou pro Tobyho, režiséra, který rozhodně není typický kladný hrdina a někdo, komu byste od prvního záběru fandili. Dokonce naopak.

59 64 ?
jak hlasovat?
 • jan-brejska 25%
 • hlavněvklidu 65%
 • martin-mickey-stusak 100%
 • Brenan88 60%
 • ballrog 55%
 • Scintilla 65%
 • ivo-mrazek 55%
 • jan-azrael-cerny 0%
 • Teresie 60%
 • dav.bal 60%
všechna hodnocení (20)
Sdílet tuto stránku:

Partneři: