American Crime Story (Velká Británie)
USA USA
42 minut

Žánry

:
Drama, Krimi, Životopisný

Obsah

:
Seriál věnující se slavným zločinům.

Režie

:
Ryan Murphy Anthony Hemingway (I)

Scénář

:
Ryan Murphy Scott Alexander Larry Karaszewski D.V. DeVincentis Jeffrey Toobin

Herci

:
Sarah Paulson Sterling K. Brown Ken Choi Christian Clemenson Cuba Gooding Jr. ...

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  1
  0
  27. 7. 2016
  Sheldon (14157 bodů)

  Desetidílná série sleduje soudní proces s O.J.Simpsonem. V první epizodě se seznámíme s charaktery a dojde i k představení zločinu, který však v celé sérii nikdy neuvidíme. Tvůrci si tak chytře nechávají napětí do poslední minuty, udělal to nebo neudělal? Ačkoli všichni dobře víme, že O.J. sedí za mřížemi jeho případ je neskutečně fascinující a odhaluje mnohé z amerického justičního systému. Tenhle seriál však bude fungovat po celém světě, a to díky brilantně napsaným postavám. Takhle to má totiž vypadat.  Série pečlivě představí oba týmy právníků a prokurátorů, ukáže přednosti a slabiny každého z nich a pak s nimi velmi obratně míchá v průběhu celé série. To vše ale funguje zejména díky špičkově vybranému castingu, ve kterém excelují titulní Cuba Gooding Jr., John Travolta, Sarah Paulson, absolutně dokonalý Courtney B. Vance jako Johnny Cochran, Nathan Lane, Sterling K. Brown, Kenneth Choi a pro mnohé bude velkým překvapením David Schwimmer jako Robert Kardashian, tedy otec těch Kardashianových děvčic!

  Autory show však není jen Ryan Murphy, který je v prvé řadě producent, ale scenáristické duo Scott Alexander a Larry Karaszewski, což jsou gentlemani jež napsali Formanovi výborného Larryho Flynta, Timu Burtonovi Eda Wooda nebo adaptovali Kinga ve výborném Pokoji 1408. Na režijní sesli se pak čtyřikrát posadil Ryan Murphy, pětkrát Anthony Hemingway a jeden díl, který byl excelentní, natočil na dva Oskary nominovaný John Singleton, který si díky svým excesům s drogami, striptérkami a blbými scénáři bohužel hodně pošlapal kariéru, jež byla ve svých počátcích dokonce zařivější než u Quentina Tarantina, o čemž si dnes může nechat jenom zdát. Kdyby se ale chytil nějaké takové show jako tohle snad by si mohl ještě navrátit reputaci jako třeba jiný padlý velký film M. N. Shyamalan s Wayward Pines.

 • 100%
  0
  0
  5. 12. 2017
  lamps (13580 bodů)

  Znovu nezbývá než žasnout nad tím, kam se seriálová produkce v posledních letech vyšvihla. Nádherně vystavěný narativní proces s božími herci a šviháckým retro kabátem, který v jediné chvíli diváka nezahlcuje, nýbrž neustále rafinovaně napíná a drží v šachu. Každá epizoda se může opřít o jinou formální dominantu (od rytmizovaného střídání více dějových linek přes jejich nápadité překrývání až po hrátky s časem či s dokumentárními prvky) a nehorázně mě bavil proměnlivý přístup k postavám, který umožnil zakomponování osobních rovin bez toho, aby odváděly příliš pozornosti od samotného procesu (zpočátku pragmatická a cynická právnička je v závěru nejemocionálnější a nejkomplexněji rozvedený charakter). Neustále dostáváme zásadní informace a motivační nitky, ale sranda je, že mnohdy začnou dávat smysl až po několika epizodách, kdy už divák zpracovává desítky dalších a neméně podstatných podnětů. Prďácký je ale také symbolický hudební podkres a už zmíněný casting - dlouho jsem neviděl, aby se herci do reálných protagonistů tak grandiózně převtělili (paradoxně až na Goodinga, který Simpsonovi moc podobný není - ale hraje výborně) a ještě déle jsem nečučel na pardála Travoltu, jak si nějakou roli takhle užívá. Strašně moc bych si přál, abych to mohl zhlédnout, aniž bych dopředu věděl znění verdiktu, protože by mě to emocionálně usmažilo jako žížalu na sluníčku. Ale i tak - nejlepší soudní drama, co kdy vzniklo, Vyvolávače deště nebo Norimberský proces nevyjímave.

87 ? ?
jak hlasovat?
 • Psisko59 95%
 • Kverulant 100%
 • Liška77 70%
 • Riverdon 75%
 • Standa. 80%
 • tajemník Feratu 95%
 • ceremoniář55 85%
 • lamps 100%
 • UCNICE55 75%
 • VlastinOtec1 90%
všechna hodnocení (14)

V žebříčcích uživatelů

3. místo z 10 v žebříčku uživatele lamps
13. místo z 20 v žebříčku uživatele elza1
13. místo z 20 v žebříčku uživatele elza1
41. místo z 43 v žebříčku uživatele dav.bal
130. místo z 132 v žebříčku uživatele Psisko59
Sdílet tuto stránku: